Wzrost zapotrzebowania na powierzchnię logistyczną

C

04-12-2017

Pojawienie się nowego subrynku miejskich nieruchomości logistycznych jest konsekwencją dynamicznego wzrostu sprzedaży online i związaną z nią usługą ostatniej mili. Według prognoz wolumen dostaw do klientów w Europie wzrośnie do 2021 roku o 69%. Z tego względu duże miasta w Europie powinny odpowiednio przygotować się do obsługi rosnącej liczby dostarczanych przesyłek.

Pojawienie się nowego subrynku miejskich nieruchomości logistycznych jest konsekwencją dynamicznego wzrostu sprzedaży online i związaną z nią usługą ostatniej mili. Według prognoz wolumen dostaw do klientów w Europie wzrośnie do 2021 roku o 69%. Z tego względu duże miasta w Europie powinny odpowiednio przygotować się do obsługi rosnącej liczby dostarczanych przesyłek.

W przyszłości sklepy internetowe i firmy dostarczające przesyłki będą zmuszone korzystać z powierzchni logistycznych w miastach, aby spełniać rosnące oczekiwania klientów  w zakresie szybkości i niezawodności dostaw. Jednocześnie będą dążyły do redukcji kosztów ze względu na coraz wyższe stawki czynszu, a także rosnące ceny dostaw przesyłek. Największym i najbardziej dojrzałym rynkiem e-commerce w Europie pod względem liczby ludności i siły nabywczej jest Londyn. Zapotrzebowanie na powierzchnie logistyczne w stolicy Wielkiej Brytanii szacuje się obecnie na ok. 870 tys. mkw., przy czym w 2021 roku może wzrosnąć do poziomu 1,2 mln mkw. Mniej dojrzałe rynki handlu internetowego w Europie także zanotują wzrost popytu na powierzchnie logistyczne do 2021 roku. Przykładowo, w Madrycie i Barcelonie aż o 102%. Z kolei w Warszawie, która jest relatywnie niewielkim rynkiem i w ostatnich latach odnotowuje szybszy od prognozowanego rozwój rynku e-commerce, popyt na powierzchnię logistyczną może wzrosnąć o 90% – z obecnych 43 tys. mkw. do 82 tys. mkw. w 2021 roku.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię logistyczną Sepia Investment Management wprowadza unikalny na polskim rynku koncept. Projekty City Link to wielofunkcyjne parki biznesu oferujące elastyczne powierzchnie wystawienniczo-handlowe połączone z modułami magazynowymi i biurowymi. Powierzchnie City Link pozwalają na zaprojektowanie sklepów, showroom’ów, punktów obsługi klienta, magazynów i biur. Pierwsze planowane projekty znajdą się w Warszawie (przy Al. Krakowskiej), Wrocławiu i Katowicach. Wszystkie będą charakteryzowały się doskonałą lokalizacją i dobrym skomunikowaniem  z centrum miasta.

Popyt na nowoczesną powierzchnię logistyczną i produkcyjną w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie. Nowy format, który wprowadzamy na rynek to odpowiedź na to zapotrzebowanie. Potencjalnymi najemcami City Link są uczestnicy szeroko rozumianego rynku e-commerce, zarówno sklepy internetowe, jak i dostawcy usług w tej dziedzinie. Najemcy z branży wyposażenia wnętrz i budowlanej, firmy łączące funkcję biurową czy magazynową z laboratoryjną (R&D), branża IT i technologiczna oraz segment AGD, a nawet motoryzacyjny – mówi Artur Braniec, dyrektor ds. inwestycji i najmu w Sepia IM.

Naszą ofertę kierujemy także do najemców starszych budynków znajdujących się w Warszawie, którzy chcą pozostać w stolicy i rozwijać się biznesowo. Potrzebują do tego nowoczesnych, funkcjonalnych, elastycznych i dobrze skomunikowanych budynków. Również polskie firmy średniej wielkości, które wywodzą się z południowej Polski, a w Warszawie chciałyby uruchomić np. biuro handlowe znajdą u nas odpowiednią powierzchnię. Co ważne, najemcą City Link można stać się już od ok. 400 mkw. nowoczesnej, wielofunkcyjnej powierzchni – dodaje A. Braniec.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C