Zapotrzebowanie na usługi transportowe na świecie rośnie z roku na rok. Nic więc dziwnego, że przybywa również przedsiębiorstw je świadczących. Jednym z fundamentów rozwoju firmy transportowej jest oczywiście jakość i możliwości jej floty pojazdów. Zastanawiasz się nad rozpoczęciem działalności w tej branży lub chcesz podnieść konkurencyjność swojego przedsiębiorstwa? Rozwiązaniem dla Ciebie może być leasing samochodów ciężarowych.
Polskie firmy transportowe przewożą rocznie 1,5 mld ładunków, a polscy właściciele i kierowcy aut ciężarowych są znani i cenieni w całej Europie. Pod względem częstości kursów oraz tonażu przewożonych towarów zajmujemy pierwsze miejsce na starym kontynencie, wyprzedzając nawet Hiszpanię czy Niemcy (źródło: https://trans.info/pl/statyst yki-nie-klamia-polska-liderem-przewozow-miedzynarodowych-59379a84ba04fa585b8b4618-19749). Utrzymanie tej pozycji wymaga jednak od właścicieli firm nieustannego inwestowania w nowoczesną flotę ciężarówek. Leasing to zewnętrzna forma finansowania, którą warto wziąć pod uwagę.
Sukces z leasingiem
Inwestycja w samochody ciężarowe to niemały wydatek. Stworzenie nawet niewielkiej floty pojazdów wiąże się z inwestycją, której wysokość można liczyć w setkach tysięcy złotych. Zdarza się, że przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w tej branży, rezygnują z zakupu nowych aut za gotówkę czy ze środków uzyskanych w formie kredytu.
Korzystnym rozwiązaniem jest leasing samochodów ciężarowych. Czym się różni od kredytu? Mówiąc najprościej, w ramach kredytu firma transportowa otrzyma pieniądze, za które będzie mogła kupić potrzebną ciężarówkę, ciągnik siodłowy, przyczepę, naczepę czy inny specjalistyczny sprzęt. Istotą leasingu jest przekazanie przez firmę leasingową (leasingodawcę) konkretnego pojazdu na rzecz przedsiębiorstwa (leasingobiorcy). W zamian leasingodawca oczekuje opłaty wstępnej (w przypadku leasingu operacyjnego) oraz miesięcznie spłacanych rat – zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Dzięki leasingowi przedsiębiorstwo nie musi angażować całego kapitału własnego – niektóre firmy leasingowe finansują nawet do 100% wartości pojazdu. Stwarza to szansę na dobry i prężny start każdemu przedsiębiorstwu – niezależnie od okresu prowadzenia działalności.
Leasing się opłaca
Leasing samochodów ciężarowych jest korzystną formą finansowania, o czym świadczą statystyki publikowane przez Związek Polskiego Leasingu. Szacuje się, że w pierwszym kwartale 2018 roku firmy leasingowe sfinansowały zakup pojazdów transportu ciężkiego na kwotę 10,4 mld zł. Aby jednak taka forma finansowania przyniosła wiele korzyści, należy z rozwagą podejść do wyboru konkretnej oferty.
Zwróć uwagę m.in. na:
- okres spłaty i wiążącą się z tym wysokość rat leasingowych – nie powinna zachwiać płynnością finansową przedsiębiorstwa,
- ewentualne koszty dodatkowe – u niektórych leasingodawców ubezpieczenie i część napraw samochodu to usługi odrębnie płatne,
- limity kilometrów, które leasingowany pojazd może przejechać w ciągu miesiąca, roku lub czasu trwania umowy – są one nakładane przez niektóre firmy leasingowe.
Rynek transportu krajowego i zagranicznego jest bardzo konkurencyjny. Aby się na nim utrzymać, firmy muszą dysponować niezawodnym taborem. Nowe samochody ciężarowe najkorzystniej jest wziąć w leasing.