Zrównoważony rozwój w Panattoni

C

15-07-2020

Panattoni rozbudowuje struktury związane ze zrównoważonym rozwojem. Nowe stanowisko menedżera odpowiedzialnego za tę dziedzinę objęła Emilia Dębowska.

Emilia Dębowska

Panattoni rozbudowuje struktury związane ze zrównoważonym rozwojem. Nowe stanowisko menedżera odpowiedzialnego za tę dziedzinę objęła Emilia Dębowska, związana z Panattoni od ponad 5 lat. Teraz będzie wdrażać nowe, proekologiczne standardy w inwestycjach dewelopera zgodnie z koncepcją Go Earthwise with Panattoni.

 

 

 

 

Panattoni już od kilku lat kładzie coraz większy nacisk na proekologiczne i prospołeczne rozwiązania w budowanych przez siebie obiektach. Zgodnie z przyjętą w firmie koncepcją zrównoważonego rozwoju – Go Earthwise – wszystkie nowe inwestycje Panattoni charakteryzują się m.in. zredukowaną emisją CO2 (przez np. podwyższoną izolacyjność ścian i dachów), dbałością o środowisko naturalne i dobrostan pracowników. Prace nad nowym konceptem trwały od ponad roku. We wrześniu 2019 roku powstał pierwszy obiekt Panattoni wpisujący się w koncepcję wellbeing, w którym zastosowano przeszklone elewacje dzięki czemu zwiększono dostęp do światła dziennego. Na początku 2020 r. deweloper wprowadził w życie obowiązek certyfikowania w systemie BREEAM na poziomie „Very Good” wszystkie nowopowstające inwestycji. Od maja br. realizowana jest nowa koncepcja zieleni ze strefami relaksu i kwitnącymi łąkami. Zmiany współtworzyła Emilia Dębowska, która od lipca 2020 r. objęła stanowisko menedżera ds. zrównoważonego rozwoju.

Emilia Dębowska jest w Panattoni od maja 2015 roku. Wcześniej zajmowała stanowisko menedżera marketingu, odpowiadając także za marketing zielonych rozwiązań Panattoni. Systematyczne poszerzanie kompetencji w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym analizowanie najbardziej efektywnych europejskich rozwiązań, które są stosowane m.in. w Anglii, Holandii, Niemczech i Czechach, współpraca z najlepszymi pracowniami architektury zieleni, a przede wszystkim praktyka i odnalezienie po marketingu drugiej pasji – ekologii, sprawiły że Emilia Dębowska była współodpowiedzialna za opracowanie i pilotażowe wprowadzanie nowych rozwiązań proekologicznych w inwestycjach Panattoni. Teraz w zakresie jej kompetencji będzie zarządzanie koncepcją Panattoni Go Earthwise i jej rozwój.

– Już dziś Panattoni ma w Polsce ponad 30 obiektów (o łącznej powierzchni 1,6 mln m kw.), które zostały zrealizowane zgodnie z wytycznymi BREEAM i LEED. W certyfikacji jest z kolei powierzchnia licząca kolejne 1,7 mln m kw. W sumie już jedna trzecia naszych dotychczasowych inwestycji spełnia surowe kryteria środowiskowe. Przed nami kolejne wyzwania – opracowanie strategii certyfikacji powierzchni biurowych w inwestycjach Panattoni, w systemie Well Building Standard oraz wprowadzanie alternatywnych (niskoemisyjnych) źródeł energii i dalszych rozwiązań optymalizujących zużycie wody oraz emisję CO2 – mówi Emilia Dębowska i dodaje: – Jesteśmy także w trakcie opracowywania możliwości zastosowania instalacji fotowoltaicznych na wybranych projektach Panattoni.

Emilia Dębowska ma dyplom WSB-National Louis University (marketing i zarządzanie). Ukończyła także studia podyplomowe w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH w Warszawie. Z rynkiem nieruchomości związana jest od ponad 13 lat w Europie oraz Stanach Zjednoczonych.

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C