Na potrzeby wewnętrznego przepływu towarów między 29 magazynami i niemal 1600 supermarketami sieci handlowej operator zainwestował w 330 000 palet CS1 firmy Craemer z tworzywa sztucznego. Pierwsze palety dostarczono w 2018 roku, a od 2020 roku wszystkie palety objęte zleceniem są użytkowane przez klienta. Do głównych powodów zamiany drewna na tworzywo sztuczne należą: chęć poprawy warunków pracy magazynierów, postępująca automatyzacja oraz polityka zrównoważonego rozwoju.
Przedsiębiorstwo logistyczne zatrudnia 5000 pracowników i dostarcza rocznie 700 milionów jednostek opakowaniowych, wykorzystując 1800 ciężarówek. Operator logistyczny wykorzystuje palety z tworzywa sztucznego wyłącznie do paletyzowania i transportu komisjonowanych artykułów mieszanych – tak zwanych palet heterogenicznych – w ramach zaopatrzenia niemal 1600 supermarketów, obsługiwanych bezpośrednio z własnych magazynów towarów.
– Niemal całkowicie zamknięta powierzchnia odkładcza palet CS1 idealnie nadaje się do przewożenia towarów workowanych, kartonów i innych jednostek opakowaniowych – opowiada Cyril Wahl, dyrektor sprzedaży w Craemer France Sarl. – Dzięki wyposażeniu nośników w trzy metalowe profile, na palecie umieszczanej w regale wysokiego składowania można bezpiecznie przechowywać towar ważący do 1000 kilogramów. Z uwagi na fakt, że firma spedycyjna wyposażyła swoje ciężarówki w regały do palet, dostarczane przez nas palety CS1 posiadają specjalne płozy antypoślizgowe. Rozwiązanie to zapobiega przesuwaniu się palet spoczywających na śliskich i wąskich belkach regałów w czasie transportu.
Według rzecznika operatora logistycznego, przejście na nośniki z tworzyw sztucznych służy realizacji wielu celów. Z jednej strony w przyszłości mają być stosowane tylko takie palety, które będą działać w połączeniu z nowo wprowadzaną we własnych magazynach automatyką. Zdeformowane palety z drewna groziły blokowaniem mechanicznych przenośników rolkowych i łańcuchowych. Dzięki własnym zasobom palet z tworzywa sztucznego można też ograniczyć uzależnienie od palet drewnianych, zapewniając płynny przepływ towarów w ramach łańcucha dostaw. Z drugiej strony chodzi o poprawę warunków pracy magazynierów, a co za tym idzie o spełnienie założeń związanych z odpowiedzialnością społeczną firmy (Corporate Social Responsibility). Od tej pory nie ma możliwości zranienia się drzazgami. Poza tym paleta z tworzywa sztucznego CS1, ważąca 17 kilogramów, jest znacznie łatwiejsza w przenoszeniu niż drewniana paleta, która waży 23 kilogramy.
Innym decydującym kryterium jest zgodność palet Craemer z założeniami polityki zrównoważonego rozwoju.
– Fakt, że CS1 produkowana jest z wysokiej jakości polietylenu (PE) pochodzącego ze sprawdzonych źródeł, a na koniec cyklu życia można ją przekazać do recyklingu, koresponduje z zasadami zarządzania środowiskowego sieci handlowej, która realizuje założenia polityki zrównoważonego rozwoju – opowiada Cyril Wahl. Grupa rozpoczęła między innymi sortowanie i ponowne przetwarzanie odpadów opakowaniowych generowanych w marketach, realizowane w specjalnie do tego powołanej firmie zajmującej się recyklingiem. Jest jeszcze jeden plus CS1: podobnie jak wszystkie pozostałe palety firmy Craemer jest ona ekstremalnie wytrzymała i wykazuje się wieloletnią trwałością również w przypadku dużej liczby procesów przepakowywania – zawdzięcza to swojemu projektowi i wykonaniu w formie jednego elementu w ramach produkcji metodą formowania wtryskowego.
Przedstawicielstwo w Polsce
Polska Zachodnia
Jacek Udziński
tel. 666 403 390
jacek.udzinski@craemer.com
Polska Wschodnia
Arkadiusz Wissuwa
tel 608 635 059
arkadiusz.wissuwai@craemer.com