Import z Chin – od czego zacząć?

C
Import z Chin - od czego zacząć?

25-02-2022

Coraz więcej przedmiotów kupujemy z Chin, dlatego coraz więcej osób decyduje się na importowanie towarów do kraju prosto od chińskiego producenta. O czym musimy wiedzieć, decydując się na import z Chin?

Import towarów z Chin

Każda osoba, która chce importować towary z Chin, musi przypilnować kilku spraw. Przede wszystkim na początek musimy wyszukać dostawcę oraz go zweryfikować. Następnie podpisujemy umowę i rozpoczynamy proces realizacji zamówienia. Musimy zapoznać się z regulaminem i przepisami, które dotyczą handlu z Chinami. Są przedmioty, których sprowadzanie jest kategorycznie zabronione lub objęte specjalnymi zasadami. Ważne jest posiadanie także odpowiednich zezwoleń i wypełnienie obowiązków, które leżą po stronie importera.

Jak zacząć importować towary z Chin?

Jeśli chodzi o import z Chin, to na początku musimy założyć działalność gospodarczą. Kolejnym krokiem jest otrzymanie numeru EORI. Jest to prosta procedura i darmowa, która pozwala sprowadzać towary na teren Unii Europejskiej. Musimy także zarejestrować się BDO, co związane jest z coroczną opłatą oraz opłatami, które zależne są od ilości importowanych towarów. W przypadku, gdy załatwimy już wszystkie formalności, to możemy przejść do znalezienia dostawcy. Bardzo ważne jest zweryfikowanie, czy dostawca działa legalnie i produkty oferowane przez niego spełniają nasze oczekiwania. Przed rozpoczęciem współpracy możemy zamówić próbki towaru, aby sprawdzić, czy stan faktyczny jest zgodny z opisem. Kolejnym etapem jest złożenie zamówienia i zapłata. Musimy także wybrać formę dostawy. Od niej będzie zależało, kiedy towar do nas dotrze. Na granicy przesyłka zostanie poddana odprawie celnej.

Dokumenty niezbędne do przeprowadzenia odprawy celnej

Każdy produkt, który jest importowany z Chin, musi zostać dopuszczony do obrotu na terenie Polski i Unii Europejskiej. W tym celu należy do przesyłki dołączyć fakturę handlową oraz list przewozowy. W zależności od rodzaju wwożonych towarów podczas odprawy wymagane jest świadectwo pochodzenia wydane przez eksportera. Jeśli produkty objęte są Dyrektywami Nowego Podejścia, to należy przedstawić certyfikaty, deklaracje zgodności i inne dokumenty poświadczające zgodność towaru. Oczywiście musimy także za wprowadzone towary na rodzimy rynek zapłacić opłatę celną oraz podatek.

Jaką formę dostawy wybrać importując z Chin?

Import z Chin wiąże się z wieloma formalnościami do dopełnienia. Ważna jest także kwestia dostawcy. Możemy skorzystać z różnych jej form. Najczęściej wybierany jest transport morski w przypadku osób, które prowadzą działalność na dużą skalę lub sprowadzają drobnicę morską. Jest to najtańsza forma przesyłki, a czas realizacji to od 30 dni wzwyż. Alternatywą jest coraz popularniejszy transport kolejowy lub najdroższa forma, czyli transport lotniczy, gdzie na towar czekamy jedynie od 3 do 7 dni. Taka dostawa sprawdza się w przypadku przedmiotów kruchych i wartościowych. Do pomocy w imporcie z Chin można skorzystać z oferty firm kurierskich lub brokerów kurierskich. 

Przesyłki kurierskie z Chin

Import z Chin niewielkiej ilości towaru najkorzystniej jest zrealizować przy pomocy brokera kurierskiego. Możemy skorzystać z oferty Allekurier https://allekurier.pl/, która zapewnia pełne wsparcie dla początkujących importerów. Wystarczy wybrać kompleksową usługę i wszelkie formalności zostaną za nas załatwione. Wybierając przesyłkę kurierską, możemy w jednej paczce przesłać aż 70 kilogramów. Nie tylko osoby początkujące korzystają z usług kurierskich. Jest to szybka i łatwa forma importu towaru z Chin i wszystko możemy załatwić, nie wychodząc z domu.

Każda osoba zainteresowana przesyłkami kurierskimi polskimi i zagranicznymi, a także firmy, szukające kuriera w dobrej cenie, mogą sprawdzić, jak szybko, wygodnie i tanio wysłać przesyłkę kurierem

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C