Jak poradzić sobie z odroczonymi terminami płatności

C

09-08-2021

W branży transportowej od lat wyzwaniem są długie terminy płatności za faktury, zwłaszcza że kontrahenci często ich nie dotrzymują. Problem ten dotyczy 40% firm z sektora transportowego. Jeszcze przed pandemią, w III kw. 2019 r. 53% badanych przedsiębiorców zostało poproszonych przez swoich kontrahentów o wydłużenie terminu płatności z 31 na 90 dni. Pandemia ten problem pogłębiła ‒ wzrosła liczba faktur wystawianych z dłuższym okresem płatności i wydłużył się czas ich finansowania.

Destabilizacja gospodarki sprawiła, że utrzymanie terminów płatności często graniczy z cudem. Dotyczy to też firm transportowych, które ponoszą wysokie koszty specyficzne dla tej branży. Większość z nich wymaga płatności gotówką od razu (paliwo, opłaty za autostrady, naprawa i eksploatacja pojazdów). Pozostała część wymaga płatności w nieprzekraczalnym terminie 30 dni (wynagrodzenia dla pracowników, ZUS, podatki, raty leasingu czy kredytu). A pieniędzy nie ma i często trzeba czekać na nie kilka tygodni, co powoduje powstawanie zatorów płatniczych, w dłuższej perspektywie prowadzących do zaburzenia, a nawet utraty płynności finansowej. Czy jest jakieś rozwiązanie?

Faktoring dla MŚP

Małe i średnie przedsiębiorstwa, z długim czasem oczekiwania na płatności za zrealizowaną usługę coraz częściej radzą sobie dzięki faktoringowi online ING Finansowanie Faktur. Usługa ta pozwala na zapewnienie stałego, szybkiego i wygodnego dostępu do pieniędzy z faktur wystawionych z odroczonym terminem płatności. Polega to na wykupie przez ING faktur klienta (faktoranta), które zgłosił do finansowania. Następnie ich wartość brutto pomniejszona o prowizję zostaje przelana na konto klienta, nawet tego samego dnia. Dzięki szybkiej realizacji całego procesu pozyskane pieniądze można wykorzystać na bieżące potrzeby i zobowiązania.

Korzystanie z faktoringu nie wymaga specjalnych umiejętności. Po zrealizowaniu usługi transportowej przewoźnik wystawia klientowi (zleceniodawcy) fakturę z odroczonym terminem płatności od 7 do 90 dni. Następnie, po rejestracji na stronie www.finansowaniefaktur.pl załącza skan lub zdjęcie faktury za którą chce wcześniej otrzymać płatność. ING Finansowanie Faktur analizuje dane i wysyła do kontrahenta przewoźnika prośbę o potwierdzenie transakcji. Gdy zostanie potwierdzona, zlecany jest przelew (gotówkę można otrzymać na konto nawet tego samego dnia). ING Finansowanie Faktur na konto firmowe przewoźnika wypłaca 100% wartości faktury brutto pomniejszonej o prowizję za transakcję. ING Finansowanie Faktur dodatkowo zapewnia firmom, które korzystają z faktoringu, monitoring płatności, co mobilizuje kontrahentów do terminowego opłacania faktur.

Kto może skorzystać z finansowania?

Z finansowana mogą korzystać Jednoosobowe Działalności Gospodarcze, Małe i Średnie Przedsiębiorstwa oraz Spółki z Ograniczoną Odpowiedzialnością i Akcyjne, pod warunkiem że działają na rynku co najmniej sześć miesięcy. Muszą też rozliczając się z kontrahentami wystawiać faktury z odroczonym terminem płatności wynoszącym od 7 do 90 dni, a kwota brutto faktury musi być wyższa niż 250 zł. Warunkiem uzyskania faktoringu jest to, że ani przewoźnik, ani jego kontrahent nie są wpisani do baz dłużników (np. BIG, KRD). Natomiast żadna z tych firm nie musi być klientem ING.

Obecnie łatwo przekonać się o korzyściach płynących z korzystania z Finansowania Faktur – pierwsza finansowana faktura do kwoty 50 tys. PLN brutto jest obsługiwana za darmo, bez prowizji, a firma otrzymuje na konto 100% jej wartości. Firma powinna otrzymać przelew nawet w dniu wystawienia faktury. Koszt finansowania następnych faktur można wyliczyć za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie. Zwyczajowo ING Finansowanie Faktur przyznaje przedsiębiorcom limit faktoringowy w wysokości do 200 tys. zł. Przy wyższych fakturach można zgłosić się do zespołu Finansowania Faktur, wtedy doradca klienta przedstawi indywidualną ofertę, dopasowaną do potrzeb firmy.

Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na bieżące wydatki (paliwo, wynagrodzenia, zobowiązania podatkowe, składki ubezpieczeniowe, naprawy pojazdów) i rozwój firmy. Dodatkowo, dzięki oferowaniu odroczonych terminów płatności łatwiej jest pozyskiwać nowych klientów. Załatwienie formalności nie wymaga wychodzenia z firmy – wszystko załatwiane jest przez internet, bez papierowych umów i zbędnych formalności.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Wypróbuj za darmo finansowaniefaktur.pl

Doradcy czekają na Twoje pytania od poniedziałku do piątku 8:30–16:30 pod numerem telefonu 32 357 47 25 i adresem

e-mail: finansowaniefaktur@ingcomfin.pl

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C