Jak zachować płynność finansową w firmie transportowej przy stale rosnących kosztach?

C

22-03-2022

Branża transportowa w ostatnim czasie mierzy się z wieloma trudnościami. Zmiany w przepisach związane z Pakietem Mobilność, niejasności w Polskim Ładzie czy szybujące w górę ceny paliw stanowią bardzo niebezpieczne połączenie dla firm z sektora TSL. Dodając do tego długie terminy płatności faktur, przedsiębiorców może dotknąć brak płynności finansowej. Bezpiecznym rozwiązaniem może okazać się faktoring.

Co to jest faktoring?

Faktoring jest usługą finansową, która daje możliwość szybkiej wymiany wystawionych faktur na gotówkę. Przedsiębiorca po wystawieniu faktury z 60 dniowym terminem płatności, może ją od razu sfinansować i otrzymać środki na konto tego samego dnia. Firma faktoringowa (faktor) przejmuje tutaj rolę kontrahenta i opłaca fakturę. Przechodzą na nią też prawa do wierzytelności, więc zleceniodawca opłaca fakturę zgodnie z terminem płatności faktorowi, a nie wykonawcy usługi. Z pomocą faktoringu możesz sfinansować fakturę za pojedyncze zlecenie (mikrofaktoring), lub wykorzystać pełny faktoring do finansowania wielu faktur tego samego kontrahenta.

 

Jakie korzyści daje faktoring?

Jedną z wiodących, jeżeli nie najważniejszą korzyścią dla firm transportowych wynikającą z korzystania z faktoringu jest poprawa płynności finansowej oraz uniknięcie ryzyka powstania zatorów płatniczych. Dzięki finansowaniu faktur firma skraca czas oczekiwania na środki z miesiąca lub dwóch do kilkudziesięciu minut. Stabilność finansowa ułatwia rozwijanie biznesu oraz zwiększa wiarygodność w przypadku starania się o kredyt. Warto dodać, że niektórzy faktorzy oferują dodatkowo usługę monitoringu płatności oraz windykacji, co dodatkowo odciąża przedsiębiorców.

 

Faktoring krok po kroku.

Faktoring może wydawać się skomplikowaną usługą jednak w praktyce jest prosty i przejrzysty. W idealnym scenariuszu wystawiasz fakturę kontrahentowi, przekazujesz ją do sfinansowania firmie faktoringowej, przechodzisz etap weryfikacji, podpisujesz umowę a na koniec cieszysz się skróconym terminem płatności oraz gotówką na koncie nawet tego samego dnia. W zależności od firmy faktoringowej i jej oferty, faktor wypłaca środki z faktury pomniejszone o prowizję za udzielone finansowanie lub przelewa 100% wartości faktury i na koniec miesiąca wystawia fakturę prowizyjną.

Żadnych wątpliwości nie powinna budzić też sama umowa, którą firma podpisuje z faktorem. Warunki korzystania z usługi, wysokość prowizji za udzielone finansowanie, opłaty stałe czy występowanie opłat dodatkowych powinny być jasno i klarownie przedstawione przed rozpoczęciem współpracy. Często zdarza się niestety, że firma transportowa poznaje rzeczywiste koszty faktoringu dopiero po podpisaniu umowy i pierwszym skorzystaniu z usługi lub co gorsza po otrzymaniu pierwszej faktury od firmy faktoringowej.

Wybierając firmę faktoringową zwróć szczególną uwagę nie tylko na wysokość prowizji, ale też na występowanie opłat abonamentowych czy kosztów za podwyższenie limitu finansowania. Dobrym pomysłem jest podjęcie współpracy z firmą faktoringową specjalizującą się właśnie w finansowaniu przedsiębiorstw z sektora TSL. Faktor działający w branży transportowej dobrze rozumie potrzeby i wyzwania z jakimi mierzą się na przykład przewoźnicy, co powoduje lepsze dopasowanie oferty faktoringowej.

 

Faktoring dla firm transportowych

Dobrym przykładem jest tutaj firma Transcash obecna na rynku już ponad 15 lat. Transcash daje firmom transportowym możliwość finansowania faktur na prostych, przejrzystych zasadach. Proces zakładania konta i zgłaszania faktur do faktoringu jest intuicyjny i zautomatyzowany, dzięki wykorzystaniu technologii rozpoznawania treści i znaków, przesłane dokumenty poddawane są natychmiastowej weryfikacji, a środki na Twoim koncie pojawią się nawet w 15 minut. Transcash na swojej stronie udostępnia kalkulator faktoringu, który umożliwia szybkie obliczenie kosztów finansowania faktury.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C