Lepszy wgląd w przesyłki intermodalne dzięki project44

C

19-10-2021

Nowy raport przygotowany przez project44 przedstawia jak rośnie potrzeba widoczności (tzw. real-time visibility) w zarządzaniu globalnym łańcuchem dostaw dla żeglugi morskiej, szczególnie w czasie, gdy firmy wciąż mierzą się z konsekwencjami pandemii COVID-19.

Czterech na pięciu globalnych załadowców ankietowanych w raporcie stwierdziło, że w celu zapobiegania zakłóceniom łańcucha dostaw oraz elastycznemu podejściu do rozwiązywania problemów, widoczność frachtu morskiego jest niezbędnym elementem, bez którego nie potrafią się już obejść. W naszym badaniu wzięło udział ponad 200 firm importujących i eksportujących towary drogą morską.

 

Dostawy nie zawsze niezawodne

Wiosną tego roku, kiedy zaczęły pojawiać się zatory w portach oraz znacznie zwiększył się niedobór zdolności przewozowych, project44 przeprowadził ankietę wśród importerów i eksporterów, aby sprawdzić jak te wyzwania wpływają na ich codzienną działalność. Trzy na pięć firm ankietowanych stwierdziło, że w wyniku problemów na szlakach morskich, czas realizacji zamówień wydłużył się od dwóch do sześciu tygodni. Badanie pokazało również, że 18,6% respondentów wydłużyło czas realizacji zamówień powyżej sześciu tygodni.

Czas realizacji zamówienia to okres od momentu jego złożenia do momentu otrzymania dostawy towarów. Jest to kluczowy czynnik w kalkulacjach łańcucha dostaw dotyczących utrzymania zapasów. W obliczu wydłużonego czasu realizacji globalnych zamówień w systemie od drzwi do drzwi, firmy muszą utrzymać większe ilości zapasów, aby mieć pod ręką wystarczającą ilość produktów w celu zaspokojenia oczekiwanego popytu klientów. Ponieważ utrzymanie większej ilości zapasów obciąża kapitał obrotowy, ze względów finansowych większość firm stosuje praktykę utrzymania ich na stosunkowo niskim poziomie. Firmy działające w ten sposób polegają więc na niezawodnych dostawach w celu utrzymania ustalonego z klientami terminu realizacji zamówień. Gdy czas realizacji zamówienia niespodziewanie się wydłuża, zakłóca to zarządzanie zapasami i często prowadzi do problemu z utrzymaniem ich na odpowiednim poziomie.

 

Aby przesyłki były bardziej widoczne

Widoczność w czasie rzeczywistym przesyłek w transporcie morskim umożliwia załadowcom odpowiednie reagowanie z wyprzedzeniem na pojawiające się zakłócenia i minimalizowanie ich wpływu na zmienność czasu realizacji zamówień. 80,9% ankietowanych załadowców stwierdziło, że widoczność przesyłek morskich jest dla nich niezwykle istotna. Nasze badanie pokazało, że w ciągu ostatniej dekady nadawcy poczynili postępy w zakresie wykorzystania informacji o transporcie – 92,6% respondentów posiada przynajmniej częściowy wgląd w operacje łańcucha dostaw. Mimo, że załadowcy podjęli kroki w celu poprawy widoczności transportu, tylko 49,5% respondentów uważa, że ma wystarczająco dokładną informację w ramach widoczności morskiego odcinka łańcucha dostaw. Kolejne 17% stwierdziło, że potrzebuje lepszego wglądu w ruch lądowy przesyłek intermodalnych.

Widoczność przesyłek oceanicznych w tranzycie daje załadowcom środki do podjęcia działań naprawczych w przypadku wystąpienia problemów, tj. opóźnień statków z powodu zatorów w portach czy anulowanych transportów, które wymagają zmiany rezerwacji lub trasy przesyłki. Project44 zapewnia załadowcom zaawansowaną platformę do multimodalnego monitorowania transportu w czasie rzeczywistym, dzięki czemu mogą oni lepiej zarządzać globalnym łańcuchem dostaw.

 

Tomasz Swolkien

Sales Director Central & Eastern Europe (CEE)

Polska, project44

 

Dostęp do raportu jest na blogu project44

https://www.project44.com/blog/visibility-key-to-flexibility

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C