Palety, skrzynie, pojemniki – nośniki ładunków w łańcuchu dostaw w 2023 roku

C

09-03-2023

Trudno wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie łańcuchów logistycznych bez nośników do zabezpieczania towarów (od zakładu produkcyjnego do stołu docelowego konsumenta). To one pozwalają na wygodny i bezproblemowy transport w kontrolowanych warunkach oraz szybką identyfikację ładunku.
Pojemniki, skrzynie, a zwłaszcza palety odgrywają szczególną rolę w logistyce, podlegając rozmaitym trendom i nieustannym modyfikacjom, by jeszcze lepiej odpowiadać potrzebom nowoczesnego świata.

Wysokiej jakości nośniki a łańcuchy dostaw w 2023 roku Obecnie rynek nośników ładunków kształtuje w dużym stopniu aktualna sytuacja geopolityczna. Trudne wydarzenia ostatnich lat (pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą) odcisnęły piętno na światowej gospodarce, prowadząc do inflacji, przerwania ciągłości wielu łańcuchów dostaw, problemów w dostawach lub niedoboru niezbędnych surowców. Z tymi problemami borykają się też producenci oraz użytkownicy palet i innych nośników towarów, w tym również produktów delikatnych (np. żywności świeżej lub mrożonej).

Jak można przeczytać w raporcie „2023 Global Packaging Trends”, przygotowanym przez agencję badania rynku Mintel, jednym z kluczowych elementów, które wpłyną na rynek opakowań w nadchodzących dwunastu miesiącach, będą właśnie czynniki ekonomiczne. Rosnące koszty surowców do produkcji np. palet (m.in. drewno) to spory problem dla branży. Uczestnicy łańcuchów dostaw próbują uporać się z nim na różne sposoby. Pierwsza opcja to podniesienie finalnej ceny towarów, by zrównoważyć rosnące koszty na różnych etapach łańcucha dostaw. Inną strategią jest optymalizacja procesów logistycznych (cięcia kosztów), która nie powinna być jednak przeprowadzana ze stratą na jakości i bezpieczeństwie. Jak podają wyniki badań, świadomi konsumenci oczekują bowiem usług spełniających restrykcyjne, międzynarodowe standardy w kwestii jakości, odpowiedzialności społecznej i ochrony środowiska naturalnego. Błędne decyzje i zaniedbania w doborze odpowiedniej jakości nośników mogą w tej sytuacji oznaczać dla firmy utratę klientów oraz pogorszenie wizerunku marki na rynku.

Optymalizacja kosztów logistycznych czy warto oszczędzać na paletach?

Czy można wprowadzić oszczędności w gospodarce paletowej, bez straty dla jakości usług i bezpieczeństwa transportowanych towarów?

Nie da się ukryć, że nośniki ładunków na każdym etapie procesów logistycznych stanowią istotny element kosztotwórczy. Wiąże się to z ich produkcją lub zakupem, magazynowaniem, konserwacją oraz późniejszą utylizacją. Margines optymalizacyjny w tym przypadku jest dość wąski. O ile bowiem warto negocjować ceny lub szukać nieco tańszego dostawcy, to jednak sięgnięcie po produkty niskiej jakości, niespełniające konkretnych norm, może wpłynąć na bezpieczeństwo transportowania ładunków. Podobnie jest ze składowaniem i serwisowaniem palet, skrzyń lub pojemników. Niewłaściwa eksploatacja oraz brak regularnych przeglądów znacząco skracają żywotność danego nośnika, co generuje kolejne wydatki.

Jak zatem obniżyć koszty, by zachować przy tym najwyższą jakość nośników? Coraz większą popularnością cieszy się pooling paletowy, czyli wynajem nośników do realizacji konkretnych procesów logistycznych w transporcie i magazynowaniu. Takie usługi zapewnia firma IPP Pooling (członek Faber Group), wprowadzająca do nowoczesnej logistyki cyrkularne podejście i usługi w ramach gospodarki współdzielenia.

Dlaczego warto przejść na pooling paletowy? Dzięki niemu:
minimalizuje się obsługę administracyjną,

ogranicza koszty przechowywania i konserwacji nośników,

usprawnia sieć transportów,

skraca czas pracy pojazdów,

otrzymuje najwyższej jakości, ujednolicone palety, których liczba zawsze odpowiada bieżącym potrzebom firmy.

To wszystko przekłada się na efektywniejsze działanie, optymalizację procesów logistycznych na każdym etapie łańcucha dostaw oraz oczywiście na obniżenie kosztów, przy zachowaniu najwyższej jakości produktów i usług.

Troska o środowisko naturalne a nowoczesne podejście do biznesu

Przedstawiciele branży logistycznej muszą stale kontrolować zmiany w przepisach dotyczące redukcji śladu węglowego, recyklingu i wdrażania założeń gospodarki o obiegu zamkniętym. Równocześnie rosnąca świadomość społeczna sprawia, że docelowi klienci zaczynają zwracać baczną uwagę na etykę, sposób pozyskiwania surowców lub wykorzystania dostępnych materiałów w ramach danej firmy. Również w tym przypadku idea współdzielenia może okazać się dobrym kierunkiem rozwoju. Pooling wywiera bowiem nie tylko pozytywny wpływ na łańcuchy dostaw, ale również na środowisko naturalne.
Można to zaobserwować na przykładzie IPP, którego praca na rzecz ekologii została niedawno doceniona. Organizacja, jako pierwsza w Europie, otrzymała bowiem dwugwiazdkową nagrodę
European Lean & Green Award za wzorcowe wskaźniki KPI, obniżanie śladu węglowego organizacji oraz wspieranie klientów, by również oni wdrażali zrównoważone działania w ramach gospodarki
cyrkularnej.

Warto też wspomnieć, że firma umocniła swój platynowy status w ocenie EcoVadis, poprawiając wynik z 79 na 81 punktów w roku 2022, pokazując tym samym, że idea zrównoważonego rozwoju w jej przypadku nie jest bynajmniej modnym sloganem, ale wręcz jednym z filarów funkcjonowania.

Strategia współdzielenia nośników i optymalizacja łańcuchów dostaw

Sprawne zarządzanie nośnikami w procesach logistycznych jest kluczowe dla nowoczesnych łańcuchów dostaw. Choć specyfika nośników ładunków zmienia się na przestrzeni lat (pojawiają się nowe materiały, wprowadza się nowoczesne technologie i inteligentne rozwiązania), kluczem do sukcesu pozostaje jakość bez kompromisów. Wydaje się zatem, że pooling paletowy ma szansę stać się niebawem trendem wiodącym,
zapewniającym bezpieczeństwo i komfort, pozwalającym na optymalizację kosztów i zrównoważony rozwój w łańcuchach dostaw, w których liczy się nie tylko dbałość o własny biznes, ale też dobrostan społeczny oraz poprawa kondycji środowiska naturalnego. A to zapewni nam wszystkim lepsze miejsce do życia w przyszłości.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C