POMORSKIE CENTRUM INWESTYCYJNE – LOKALIZACJA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW SEKTORA MŚP

C

19-10-2020

Przedsięwzięcia realizowane na terenach przyportowych utożsamiane są zwykle z dużymi inwestorami, którzy są często lokomotywą napędową tych obszarów. Jednakże potencjał inwestycyjny nie jest wyłącznie domeną dużych graczy rynkowych, ale również firm z sektora MŚP, które stanowią 99% polskiego sektora przedsiębiorstw i generują ponad 11% PKB.

Przedsięwzięcia realizowane na terenach przyportowych utożsamiane są zwykle z dużymi inwestorami, którzy są często lokomotywą napędową tych obszarów. Jednakże potencjał inwestycyjny nie jest wyłącznie domeną dużych graczy rynkowych, ale również firm z sektora MŚP, które stanowią 99% polskiego sektora przedsiębiorstw i generują ponad 11% PKB.

Biorąc pod uwagę ograniczone możliwości inwestycyjne przedsiębiorstw MŚP, InvestGDA – spółka intensywnie działająca na rzecz rozwoju gospodarczego miasta Gdańska – przygotowała dla nich dedykowaną ofertę na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego (PCI). Po wyłonieniu dużych inwestorów, InvestGDA koncentruje działania na przyciągnięciu małych i średnich firm, przeznaczając na ich działalność ok. 10 ha obszaru PCI.

 

Pomorskie Centrum Inwestycyjne to park przemysłowy o łącznej powierzchni 67 ha. Zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Gdańsk oraz Terminala DCT, stanowi miejsce zapewniające optymalne warunki prowadzenia działalności nie tylko dla branży około portowej oraz związanej z gospodarką morską. Ten dogodnie zlokalizowany oraz skomunikowany teren idealnie wpisuje się w potrzeby branży logistycznej i magazynowej. Ze względu na konieczność konfekcjonowania przeładunków dostarczanych za pośrednictwem gdańskiego portu oraz terminala DCT, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują placów składowych oraz terenów dedykowanych operacjom logistycznym. Bliskość gdańskiego portu, bezpośredni dostęp do dróg krajowych oraz wewnętrzny układ drogowy umożliwiający transport wielkogabarytowy, stanowią więc wartość dodaną obszaru, definiując PCI jako kompleksowe przyportowe centrum biznesu.

Przygotowana w ramach PCI oferta dla małych i średnich przedsiębiorstw to obszar o powierzchni ok. 10 ha z przeznaczeniem na utwardzone place składowe oraz tereny typu greenfield. Szansę na lokalizację w tym miejscu otrzymają w szczególności przedsiębiorcy, których profil działalności jest zgodny z założeniami Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Do specjalizacji tych należą m.in. technologie offshore i portowo-logistyczne, a także technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji oraz zużyciu energii i w budownictwie. Uzupełnieniem oferty jest Centrum Biurowe KOGA – nowoczesna przestrzeń biurowa na wynajem o powierzchni ponad 8.000 m2, stanowiąca zaplecze administracyjne PCI. Obszar parku dedykowany przedsiębiorcom sektora MŚP otrzymał dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Przygotowania terenów Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego” na kwotę ponad 4 mln złotych.

Przygotowując dogodne warunki do prowadzenia działalności dla inwestorów spółka duży nacisk kładzie równocześnie na kwestię zrównoważonego rozwoju. Zagospodarowując teren wykorzystuje jego naturalne właściwości retencyjne, jak również w przyszłym roku planuje montaż paneli fotowoltaicznych na dachu Centrum Biurowego KOGA, które pozwolą choć w części odzyskać energię zużywaną przez budynek.

 

Charakterystyka Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego (PCI):

• Powierzchnia całkowita parku: 67 ha

• Lokalizacja: Gdańsk, ul. Sucharskiego / Andruszkiewicza
– Terminal DCT – 2,5 km
– Port Gdańsk – 2,5 km
– Lotnisko – 20 km

• Komunikacja:
– droga krajowa 89 – połączenie bezpośrednie
– droga ekspresowa S7 – 8 km
– droga ekspresowa S6 – 17 km
– autostrada A1 – 24 km
– transport publiczny

• Wewnętrzny układ drogowy jako komunikacja z Portem Gdańsk oraz terminalem DCT

• Centrum Biurowe KOGA

 

Tereny dla MŚP w ramach PCI:

• Tereny typu greenfield: 7,05 ha (działki o powierzchni od 1 ha)

• Utwardzone place składowe: 1,02 ha (możliwość dzierżawy mniejszych powierzchni)
– konstrukcja nawierzchni placu do składowania dla samochodów ciężarowych o kategorii ruchu KR4 z dopuszczeniem pojazdów typu Hyster
– wzmocnienie placu pozwalające na wykorzystanie do przeładunku oraz tymczasowego składowania elementów ponadgabarytowych oraz ciężkich

InvestGDA to projekty inwestycyjne realizowane z sukcesem od ponad 10 lat, które aktywnie wpływają na rozwój gospodarczy miasta.

 

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej. Zapraszamy na stronę internetową InvestGDA oraz nasz profil na FB: facebook.com/InvestGDA.

 

Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA) to wyspecjalizowana spółka miejska, której głównym zadaniem jest komercjalizacja oraz aktywizacja gospodarcza terenów inwestycyjnych. InvestGDA jest również inicjatorem projektów związanych z rozwojem przedsiębiorczości i innowacyjności na terenie Gdańska, aktywnie kształtując krajobraz gospodarczy miasta. Spółka oferuje usługi kompleksowego doradztwa inwestycyjnego i biznesowego. Współorganizuje misje gospodarcze oraz wydarzenia biznesowe. InvestGDA poprzez Gdańską Fundację Rozwoju Gospodarczego, aktywnie działa również w obszarze CSR, realizując projekty wspierające m.in. lokalny rynek pracy oraz inicjatywy kulturalne i społeczne.

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C