Tania wysyłka kurierem – od czego zależą ceny?
Jeśli zastanawiasz się, gdzie znajdziesz najtańsze przesyłki kurierskie, to do wyboru masz wiele firm oferujących takie usługi. Ich cenniki różnią się od siebie, jednak większość czynników mających wpływ na to, ile kosztuje wysyłka kurierem, jest wspólna.
Dobrym sposobem na optymalizację kosztów jest skorzystanie z platform kurierskich, takich jak na przykład ShipCenter.pl. Są to miejsca, w których możesz porównać oferty wielu przewoźników i wybrać najkorzystniejszą. Jeśli zatem zależy Ci na taniej wysyłce kurierem, ten sposób zamawiania usługi z pewnością się sprawdzi.
Zobacz, co ma największy wpływ na ceny przesyłek kurierskich.
- Wymiary i ciężar
Te czynniki mają kluczowe znaczenie. Mniej więcej połowa ceny przesyłek kurierskich jest uzależniona od tego, ile dana paczka waży i mierzy. Co istotne, nawet jeśli wysyłasz paczkę lekką, ale dużą, nie możesz liczyć na znaczące upusty cenowe. W takich przypadkach firmy kurierskie stosują wagę gabarytową. Oznacza to, że wymiary paczki są mnożone przez określony współczynnik. Jej rzeczywista masa nie jest zatem brana pod uwagę. Jeśli zamawiasz wysyłkę kurierem, wymiary i ciężar przesyłki są pierwszymi danymi, które są niezbędne do obliczenia kosztu usługi.
2. Sposób nadania i odbioru przesyłki kurierskiej
To kolejna rzecz, która wpływa na to, ile zapłacisz za wysyłkę kurierem. Możesz wybrać jedną z kilku opcji:
- odbiór i nadanie w punkcie,
- odbiór i nadanie w Paczkomacie,
- odbiór w siedzibie odbiorcy i nadanie w siedzicie nadawcy.
Podane możliwości można zwykle dowolnie „mieszać”, to znaczy na przykład nadać paczkę w punkcie, a zamówić dostawę do mieszkania odbiorcy. Zwykle najwięcej kosztują usługi związane z konieczności przyjazdu kuriera pod podany adres. Nadawanie w punktach, Paczkomatach lub innych automatach paczkowych mają preferencyjne ceny.
3. Odległość, na jaką wysyłasz paczkę
Liczba kilometrów nie przekłada się wprost na cenę przesyłki kurierskiej. Koszt zwykle jest ujednolicony na terenie kraju, to znaczy, że za nadanie paczki zapłacisz tyle samo, niezależnie od tego, czy przemierzy 10 km, czy 500 km. Znacznie droższe mogą być jednak usługi świadczone za granicą, w szczególności poza Unią Europejską. Wiąże się to przede wszystkim z dłuższym czasem trwania usługi, z koniecznością większej eksploatacji pojazdu czy choćby ceną zużytego paliwa.
Spory wpływ mogą mieć również procedury celne, dodatkowe opłaty i formalności. A zatem, na terenie Polski ta zależność zwykle nie działa. Poza jej granicami – jak najbardziej.
4. Usługi „extra”
Mowa między innymi o dodatkowo płatnym ekspresowym doręczeniu lub innych udogodnieniach, takich jak wniesienie paczki do mieszkania, czy wysłanie przedmiotu o nietypowych wymiarach i ciężarze. Jeśli zależy Ci na takich dodatkach, sprawdź, czy firma, którą wybierzesz, je oferuje i ile będziesz musiał zapłacić.
5. Ubezpieczenie wysyłki kurierem
To także dodatkowo płatna opcja. Przeważnie paczki są ubezpieczane przez przewoźnika na standardową, niewielką kwotę. Taka polisa działa w przypadku zgubienia lub zniszczenia przesyłki kurierskiej.
Jeśli jednak nadajesz coś wyjątkowo cennego, pomyśl o dodatkowym zabezpieczeniu. Taka wysyłka kurierem będzie droższa, jednak ubezpieczenie może bardzo się przydać, gdyby kosztowny przedmiot ulegnie uszkodzeniu lub zgubi się po drodze.