Reaguj na zmiany – bądź przygotowany na Brexit

C

18-11-2020

Brytyjską granicę każdego dnia przekracza – z setkami ton towarów – około 1200 ciężarówek, które posiadają polskie tablice rejestracyjne. Czy jesteś jednym z tych przedsiębiorców, którzy powiększają wspomniane statystyki? Brexit to wydarzenie bez precedensu w historii zjednoczonej Europy. Czy jesteś przygotowany na zmiany utrudniające swobodny przepływ towarów, które zaczną obowiązywać od początku 2021 roku?

Brytyjską granicę każdego dnia przekracza – z setkami ton towarów – około 1200 ciężarówek, które posiadają polskie tablice rejestracyjne. Czy jesteś jednym z tych przedsiębiorców, którzy powiększają wspomniane statystyki? Brexit to wydarzenie bez precedensu w historii zjednoczonej Europy. Czy jesteś przygotowany na zmiany utrudniające swobodny przepływ towarów, które zaczną obowiązywać od początku 2021 roku?

 

Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania stosować będzie wspólną procedurę tranzytową jako odrębna strona postępowania, czyli tzw. kraj wspólnego tranzytu. Nad konsekwencjami tej zmiany można zapanować i przygotować się do nich tak, by minimalnie odczuć utrudnienia związane z opuszczaniem przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej.

 

Wpływ Brexitu na polskie przedsiębiorstwa

Polscy importerzy i eksporterzy, którzy w swoim portfolio posiadają klientów brytyjskich lub europejskich, na dzień dzisiejszy znajdują się w tej samej sytuacji co przewoźnicy, czyli nie muszą tworzyć żadnych deklaracji celnych. Od 1 stycznia 2021 r. ich również dotkną zmiany wywołane wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Importując towary z Wielkiej Brytanii polska firma będzie potrzebowała deklaracji importowej. Także przy procedurze eksportu niezbędne będzie zgłoszenie celne.

Ponadto procedura importu będzie musiała zostać przeprowadzona, zanim towary dotrą do portu wejściowego UE. Zazwyczaj wiąże się to z uiszczeniem opłaty celnej wraz z podatkami przed przybyciem towarów do danego portu na terenie Unii Europejskiej i na długo przed rzeczywistym przybyciem towarów do miejsca przeznaczenia.


Importując towary z Wielkiej Brytanii, polska firma będzie potrzebowała deklaracji importowej. Także przy procedurze eksportu niezbędne będzie zgłoszenie celne.


W związku z zawirowaniami w przepływie towarów, które zostaną spowodowane Brexitem, idealnym rozwiązaniem staje się procedura tranzytu – dzięki niej istnieje możliwość przeniesienia odprawy przesyłek z punktu wejścia towarów do Unii Europejskiej do lokalizacji bliżej miejsca przeznaczenia. Procedura tranzytu ułatwi przedsiębiorcom zarządzanie międzynarodowym łańcuchem dostaw poprzez przybliżenie odprawy importowej bliżej miejsca docelowego.

 

Dlaczego lepiej być przygotowanym?

Przekraczanie granicy celnej przez towary może być skomplikowane i czasochłonne. Nie musisz być ekspertem w zakresie obsługi celnej, dlatego warto nawiązać współpracę z partnerem, dzięki któremu wyeliminujesz zbędne przestoje związane z przekraczaniem granic, czy oczekiwaniem na zorganizowanie odprawy celnej.

Niewątpliwym wsparciem dla przedsiębiorców w tym trudnym czasie zmian i procesie adaptacji może być platforma TransitNet. Dzięki naszym oddziałom zlokalizowanym w całej UE, w tym w Irlandii i Wielkiej Brytanii, doskonale rozumiemy nowe wymagania związane z Brexitem.

Pomagamy i doradzamy firmom, jak przygotować się na nadchodzące zmiany. Platformę TransitNet można traktować jako narzędzie ułatwiające wymianę towarów na linii Wielka Brytania – UE, jak również z krajami trzecimi. Mamy doświadczenie, zasoby i wiedzę, aby pomóc polskim handlowcom w spełnieniu nowych wymogów wynikających z Brexitu.

Procedura tranzytu ułatwi przedsiębiorcom zarządzanie międzynarodowym łańcuchem dostaw poprzez przybliżenie odprawy importowej bliżej miejsca docelowego.

 

 

Wybierz wygodne narzędzie

Platforma SGS TransitNet stwarza możliwość otwierania deklaracji tranzytowych T1/T2 przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok w każdym kraju, w którym SGS działa jako upoważniony do korzystania z procedury tranzytu (Holder of the Procedure – HoP) wobec organów celnych w imieniu swoich klientów.

TransitNet jako platforma nie wymaga zakupu dodatkowego oprogramowania, dzięki czemu zgłoszenia deklaracji T1/T2 można dokonać samodzielnie poprzez dowolną przeglądarkę internetową. Ponadto istnieje możliwość przygotowania deklaracji przez naszych wyspecjalizowanych pracowników, przesyłając drogą mailową dokumenty i inne niezbędne informacje. System przewiduje także możliwość połączenia TransitNet z systemem TMS klienta. Możesz wysłać deklarację za pośrednictwem aplikacji WinSAD z gwarancją SGS do systemów tranzytowych NCTS. W tym zakresie organizujemy także szkolenia i udzielamy pełnego wsparcia.

Dzięki statusowi AEO oraz procedurze uproszczonej, tranzyt można rozpocząć jeszcze szybciej. Platforma TransitNet pozwala dokonać odprawy na granicy UE-GB z zachowaniem pełnej mobilności. Ułatwieniem jest także brak potrzeby zastawiania swoich aktywów. Nie ma dla nas zbyt drogich ładunków – zabezpieczamy towary akcyzowe, których dług celny wynosi nawet kilka milionów euro. Dajemy 100% gwarancji na pokrycie długów celnych o wysokiej wartości.

Platforma SGS TransitNet stwarza możliwość otwierania deklaracji tranzytowych T1/T2 przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok w każdym kraju, w którym SGS działa jako upoważniony do korzystania z procedury tranzytu wobec organów celnych w imieniu klientów.

 

Współpracuj z niezawodnym partnerem

Skontaktuj się z firmą SGS Polska, by dowiedzieć się, w jaki sposób dając Twoim przedsięwzięciom Gwarancje Tranzytowe, jednocześnie chronimy Cię przed niepewnością zawirowań natury politycznej. Naszą misją jest dawanie przedsiębiorstwom pewności, że ich działalność nie jest obarczona ryzykiem strat – czasu, pieniędzy i energii. Znamy się na tym.

Jesteśmy świadomi niepewności przedsiębiorców, co do zmian nadchodzących w styczniu 2021 r. Dlatego SGS TransitNet może potwierdzić Państwa gotowość do Brexitu, pod względem przygotowania do odpraw celno-podatkowych, specjalnym certyfikatem – BREXIT-READY CERTYFICATE.

Zapraszamy do współpracy. Nasi międzynarodowi specjaliści są gotowi do udzielenia pomocy przez cały czas.

 

transitnet.waw@sgs.com

www.sgs.pl/transitnet

 

 

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C