Działania te podyktowane są koniecznością zarówno poprawy warunków pracy kadr, jak i stawienia czoła obecnym niedoborom pracowników. Zakup i utrzymanie magazynu lub gruntu w dogodnej lokalizacji wiąże się z dodatkowymi kosztami, dlatego firmy aktywnie szukają rozwiązań optymalizujących wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
Automatyzacja pozwala na usprawnienie i znaczne przyspieszenie procesów magazynowych, takich jak przyjmowanie, składowanie i wysyłka towarów. Ponadto wykorzystanie maszyn znacznie ułatwia pracę ludzi, pozwalając pracownikom skupić się na strategicznych obszarach. Warto także zwrócić uwagę na bezpieczeństwo w miejscu pracy. Zaprogramowanie maszyn do wykonywania najbardziej wymagających zadań zmniejsza ryzyko wypadków związanych z pracą ręczną.
Dlatego na zalety wdrożenia automatyzacji należy spojrzeć z różnych stron. Niezaprzeczalną jej korzyścią jest optymalizacja efektywności operacyjnej w magazynie. Użycie maszyn lub robotów zwiększa wydajność i precyzję działań magazynowych, co pozwala skupić się na innych kluczowych zadaniach. Działanie magazynów automatycznych wymaga odpowiedniego przygotowania i konfiguracji. W tym celu przedsiębiorstwa powinny zadbać o kompleksowe przeszkolenie i proces wprowadzenia pracowników w ich obsługę, wyposażając ich tym samym w odpowiedni zestaw umiejętności zapewniający sprawne funkcjonowanie.
Z drugiej strony automatyzacja magazynów przynosi korzyści tylko wtedy, gdy od samego początku zadba się o jej precyzyjną kalibrację i ciągłe utrzymanie. Kluczowe jest odpowiednie ustawienie urządzeń, by magazyn mógł sprawnie obsługiwać dostawy, przechowywać i wysyłać towar. Palety odgrywają w tym kluczową rolę. Szczególnie ważna jest ich wysoka jakość, która zapobiega tworzeniu wąskich gardeł i wstrzymaniu procesów operacyjnych. Problemy często pojawiają się przy nośnikach używanych, które mogą powodować trudności już na etapie konfiguracji automatów.
Rozwiązania CHEP
CHEP jest światowym liderem w zakresie poolingu palet, czyli modelu wynajmu opartego na stałym udostępnianiu i ponownym wykorzystaniu nośników i kontenerów w całym łańcuchu dostaw zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Aby utrwalić ten system, kluczowe znaczenie ma zagwarantowanie wysokiego standardu jakości palet, który będzie powtarzalny w dostawach na całym świecie. Obejmuje on takie kryteria jak: kształt, wytrzymałość i wilgotność. Uniwersalność tych parametrów umożliwia skalowanie sprzętu zgodnie z wymaganiami rynku.
– Wydajemy ponad 40 milionów palet rocznie do producentów i firm z branży FMCG w Polsce, dlatego rozumiemy, jak ważne jest dla nich, aby palety płynnie przechodziły przez etapy zautomatyzowanego procesu magazynowego. W tym celu nasz dział inżynieryjny, który specjalizuje się w automatyzacji procesów produkcyjnych i magazynowych, ściśle współpracuje z naszymi klientami i partnerami, dzieląc się naszą wiedzą i pomagając w kalibracji ich urządzeń – zaznacza Aleksandra Zajączkowska, Senior Sales Manager, CHEP Polska i kraje bałtyckie.
Wykorzystanie robotyki i zautomatyzowanych procesów dominuje również w centrach serwisowych. Ich celem jest konsekwentne zapewnianie najwyższych standardów wydajności i zgodności, co przekłada się na większą optymalizację działań. Dzięki zautomatyzowanej operacji palety są sprawdzane pod kątem wad, uszkodzeń lub zanieczyszczeń. Standardy CHEP dopuszczają ściśle określone maksymalne uszkodzenia, które są tolerowane, ponieważ nie wpływają negatywnie na kluczowe cechy palety, takie jak wytrzymałość i nośność, umożliwiając ich bezpieczne użytkowanie.
– Automatyzacja przeprowadzona sprawnie i w porozumieniu z partnerem biznesowym jest gwarancją wyższego poziomu bezpieczeństwa danej firmy. W centrach serwisowych korzystamy z narzędzie opartych na analizie Big Data, tak aby zapewnić szybką i efektywną obsługę administracyjną. Uproszczenie operacji i pewność dostawy odpowiednich nośników we właściwym miejscu i czasie sprzyjają rozwojowi biznesu każdej wielkości. Dlatego nasze rozwiązania doskonale służą zarówno dużym sieciom handlowym, jak i mniejszym hurtowniom – mówi Michał Osuch, Senior Manager Retail & Asset, CHEP Polska.
Choć automatyzacja pozornie dotyczy jedynie aspektów technicznych, to w centrum usługi zawsze pozostaje człowiek. To od współpracy międzyludzkiej, odpowiedniego przygotowania i ustawienia procesów zależy sukces przedsięwzięcia. Przedstawicieli CHEP i firm wdrażających automatyczne magazyny łączy troska o wspólnego końcowego odbiorcę. Dzięki sprawnym i bezpiecznym działaniom dobra konsumenckie docierając do tysięcy klientów szybko i z zachowaniem najwyższych standardów.