Rozwiązania telematyczne w przypadku floty pojazdów ciężarowych

C

18-02-2022

Profesjonalne floty ciężarówek mają różne cele w zależności od typu pojazdu i sektora. Każda flota ma unikalne cele, począwszy od budowy, przez serwis w terenie, po żywność i napoje, a rozwiązania telematyczne mogą pomóc w realizacji ich założeń. Dziś przedstawimy, co w przypadku taboru może przynieść wdrożenie monitoringu GPS.

Optymalizowanie czasu budowy

Floty budowlane różnią się od innych flot profesjonalnych ze względu na rodzaj wykorzystywanego sprzętu, wyższe zużycie środków trwałych, wykorzystanie pojazdów/personelu oraz planowanie dostosowane do lokalizacji.

Zwiększona produktywność to jeden z najlepszych sposobów wykorzystania telematyki w branży budowlanej.

Systemy te mogą również pomóc zapracowanym flotom budowlanym w śledzeniu czasu spędzanego przez pracowników i/lub sprzęt w określonych lokalizacjach. Kolejną zaletą jest możliwość określenia, czy w pełni wykorzystano ich potencjał.

Zwiększenie wykonywanych zleceń

Ze względu na brak ustalonych dziennych tras, floty te są pod jeszcze większą presją, aby docierać do różnych miejsc zgodnie z harmonogramem, zachowując jednocześnie wszelkie środki bezpieczeństwa.

Floty usług terenowych mogą wykorzystywać telematykę do wykonywania dodatkowych zadań w ciągu dnia. Zarządzanie flotą może lepiej śledzić czasy obsługi i zwiększać dyspozycje kierowców dzięki geofencingowi i analizowanym strefom.

Menedżerowie floty mogą uzyskać lepszy ogólny obraz wydajności floty dzięki agregacji wszystkich zasobów, urządzeń i danych osobowych.

Floty biorące udział w sytuacjach kryzysowych

Wydajność i zadowolenie klientów będą głównymi czynnikami napędzającymi korzystanie z telematyki, podobnie jak w przypadku usług terenowych.

Ze względu na trudne warunki, w jakich mogą pracować floty użyteczności publicznej, od pogody po trudności związane z awariami, takimi jak przewody pod napięciem i użytkowanie ciężkiego sprzętu, bezpieczeństwo jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych czynników.

Planowanie i wyznaczanie tras można ułatwić za pomocą systemu telematycznego. Wiedza o tym, gdzie znajduje się teraz samochód, może znacznie ułatwić ustalenie kluczowych dat przyjazdu w sytuacjach awaryjnych.

Oczekiwania konsumentów są wysokie w branży pojazdów użytkowych, ale ponoszą oni również ogromne wydatki, jeśli nie wykonują pracy lub nie są produktywni w pracy. Kluczowe jest zatem bilansowanie pracy i zysków, aby całość nie zawaliła się pod własnym ciężarem.

Podsumowanie

Technologie telematyczne, takie jak śledzenie GPS, mogą pomóc zoptymalizować działanie określonych flot przedsiębiorstw, niezależnie od branży. Jest to szczególnie istotne w przypadku firm liczących kilkadziesiąt samochodów, gdzie logistyka procedur transportowych ma kluczowe znaczenie dla sukcesu firmy. Nie wyklucza to jednak, że mniejsze firmy mogą czerpać korzyści z zastosowania rozwiązań telematycznych właśnie. Wszystko sprowadza się do nawiązania współpracy z renomowanym podmiotem oferującym na co dzień sprzęt i oprogramowanie do monitoringu GPS jakim jest Verizon Connect.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C