Transport FTL i LTL. Czym się różnią i który warto wybrać?

C

24-03-2022

Transport drogowy wymaga dobrej organizacji – niezależnie od tego, czy mowa o krajowym, czy też takim na skalę międzynarodową. Wiąże się to między innymi z odpowiednim przeprowadzeniem załadunku, a co za tym idzie, z maksymalnie zoptymalizowanym wykorzystaniem przestrzeni załadunkowej.

Masz wówczas do wyboru dwa rodzaje transportu przewożonych towarów: transport całopojazdowy – FTL oraz drobnopojazdowy – LTL.

Czym różnią się w praktyce?

Zostań z nami, a już za chwilę dowiesz się i będziesz mógł podjąć bardziej właściwą decyzję w sprawach organizacji.

 

Transport FTL – dla dużych załadunków

Zarządzasz firmą, która przeprowadza transport z dużymi załadunkami? Wówczas w Twoim przypadku sprawdzi się transport całopojazdowy, czyli FTL – Full Truck Load. Definiowany jest on poprzez ładunki całopojazdowe, a zatem wypełniające w pełni przestrzeń ładunkową samochodu ciężarowego niezależnie od jego wielkości, a także samochodu dostawczego lub samej naczepy.

Ten rodzaj transportu daje ogromne możliwości. Przestrzeń ładunkowa, jaką dostaje do dyspozycji klient, wiąże się z wykorzystaniem całego pojazdu w celu zapełnienia go przewożonym towarem. Jest to rozwiązanie cenione szczególnie wśród przedsiębiorców, którzy zlecają transport produktów spożywczych, zwłaszcza tych z niedługim terminem przydatności oraz ładunków dużych pod względem samego rozmiaru przewożonych dóbr. Transport całopojazdowy wykorzystywany jest również z powodzeniem przez te firmy, których towary muszą zostać niezwłocznie dostarczone do odbiorcy, a przy tym bez pośredników i bez zatrzymywania się u różnych klientów. FTL ponadto nakłada na wykonawcę obowiązek zastosowania się do zaleceń zleceniodawcy w kwestii trasy przejazdu.

 

Drobnopojazdowy transport LTL. Kiedy potrzebujesz małej przestrzeni

Przewóz towarów drobnicowych nie wymaga wykorzystania pełnej przestrzeni ładunkowej w danym samochodzie, na przykład ciężarowym, ponieważ ich objętość stosunkowo niewielka.

Transport drobnopojazdowy LTL – Little Truck Load – to bardzo ekonomiczny sposób przewozu mniejszej ilości towarów lub załadunku, który jest fizycznie niewielki. Wówczas przestrzeń przeznaczona na towary może być spożytkowana przez więcej niż jednego klienta. Warto jednak pamiętać o tym, że skompletowanie takiego załadunku zajmuje zdecydowanie więcej czasu, niż ma to miejsce przy transporcie całopojazdowym. Dzieje się tak często nie tylko z uwagi na konieczność znalezienia odpowiednich klientów, którzy chcą transportować towary o określonych gabarytach, ale również z powodu wymogu skompletowania tych towarów na tej samej trasie. Nie można pominąć faktu, że pojedynczy zleceniodawca może nadawać swoje towary do przewozu z różnych miejsc, a to stanowi dodatkowe utrudnienie.

 

Wybierz odpowiedni rodzaj transportu z Inelo

Jeżeli stoisz w obliczu wyboru odpowiedniego dla Ciebie rodzaju transportu: FTL lub LTL, zdaj się na wiedzę i doświadczenie Inelo. Zapoznaj się z artykułem https://inelo.pl/transport-ftl-ltl-roznice/ i wybierz najwłaściwsze rozwiązanie.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C