W nowym systemie e-TOLL

C

17-05-2021

Przez lata przewoźnicy drogowi przejeżdżający przez Polskę korzystali z systemu viaTOLL opartego na technologii mikrofalowej. Obecnie technologia ta zmieniana jest na system satelitarny, wykorzystujący mechanizm geolokalizacji. Wymaga to dostarczenia firmom transportowym nowych urządzeń OBU lub ZSL. Czy jesteśmy na to gotowi? – mówi Karol Kobyłecki, menedżer produktu w TEKOM Technologia.

Czym różni się nowy system poboru opłat e-TOLL od dawnego viaTOLL i czy jesteśmy przygotowani na tę zmianę?

– Zapewne większość czytelników zna już dotychczas obowiązujący system viaTOLL, który oparty jest na technologii komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Ważnym elementem tego systemu są bramownice wyposażone w anteny, które umożliwiają komunikację między przekaźnikami a viaBOX-em zamontowanym w pojeździe. Za każdym razem, gdy pojazd (wyposażony w viaBOX) przejeżdża pod bramownicą, zostaje naliczona opłata za przejazd konkretnym odcinkiem drogi lub państwowej autostrady płatnej.

Następca, czyli system e-TOLL, to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Bramownice stacjonarne zastąpione zostaną przez bramownice wirtualne. System rusza w czerwcu tego roku, a jego użytkownicy sami będą mogli wybrać w jaki sposób przekażą dane lokalizacyjne do systemu e-TOLL.

Możliwości jest wiele:

– bezpłatna aplikacja e-TOLL PL od MF i KAS, którą należy zainstalować na telefonie,

– system lokalizacyjny GPS w postaci urządzenia przenośnego OBU,

– system lokalizacyjny GPS w postaci urządzenia zainstalowanego na stałe w pojedzie ZSL.

Zmiana obejmuje użytkowników pojazdów lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów. Więcej o nowym systemie można przeczytać na www.etoll.pl

 

A czy jesteśmy dobrze przygotowani na zmianę?

– Już 30 marca bieżącego roku, Krajowa Administracja Skarbowa wydała zgodę na podłączenie naszych urządzeń ZSL i OBU do nowego systemu poboru opłat drogowych e-TOLL.

Warto śledzić także informacje na nowej stronie Ministerstwa Infrastruktury www.etoll.gov.pl

 

Firma TEKOM Technologia – radomski dostawca usług telematycznych i producent elektroniki – otrzymała zgodę Krajowej Administracji Skarbowej na dopuszczenie do e-TOLL i obsługę urządzeń OBU i ZSL. Jakie musiała spełnić wymogi, aby ją otrzymać?

– Przede wszystkim musieliśmy przejść przez restrykcyjne i kompleksowe testy. Wykorzystując żargon szkolny – zdaliśmy je na piątkę, dzięki czemu jesteśmy jednym z pierwszych, akredytowanych przez Ministerstwo Finansów dostawców jednocześnie rozwiązań ZSL i OBU.

 

Jeśli nowy system e-Toll ruszy w wyznaczonym terminie, to w czerwcu potrzebnych będzie 0,5 mln urządzeń pokładowych OBU do naliczania myta, które będą instalowane w samochodach powyżej 3,5 t oraz autobusach. Czy firma gwarantuje ich wyprodukowanie? Jakie są największe ograniczenia?

Firma TEKOM Technologia przygotowywała się do tego procesu od zeszłego roku, jednak doświadcza, jak wielu producentów, problemów z dostawą komponentów, półprzewodników które są potrzebne w produkcji urządzeń ZSL lub OBU. Problemów z dostawą elektroniki doświadczają największe firmy globalne, takie jak VW, Mercedes, Hoda, Ford i inne z branży motoryzacyjnej. Obecnie nie wiemy, kiedy dokładnie przestanie działać stary system viaTOLL, musimy trzymać się dwóch terminów 30 czerwca lub 30 września, rozstrzygnie się to dopiero na początku czerwca.

Wracając do pytania, jeżeli będzie to 30 czerwca nikt nie jest na to przygotowany, bo dostawa urządzeń to jedno, pozostają kwestie konfiguracji, uruchomienia i wdrożenia firm do ich obsługi i są to elementy niezależne od nas, jednak w których będziemy wspomagać naszych klientów. Podczas wdrożenia podobnego systemu do e-TOLL, (SENT-GEO) wspomagaliśmy naszych klientów w procesie uruchomienia SENT-GEO i żaden z nich nie miał problemu w dopasowaniu się do nowych wytycznych.

 

TEKOM Technologia ma również dostarczyć urządzenia ZSL. Czym różnią się od urządzeń OBU? Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze jednych lub drugich?

W dużym skrócie urządzenia ZSL są instalowane w pojazdach na stałe, urządzenia OBU to urządzenia przenośne nie podłączone na stałe do instalacji pojazdu.

Urządzenia ZSL mogą być to również urządzenia OBU, które są podłączone do samego zasilania pojazdu w sposób stały. Jedynym elementem wyróżniającym urządzenia ZSL jest możliwość ich rozbudowy o podłączenie do komputera pokładowego pojazdu, tzn. magistrali CAN i odczyt informacji z cyfrowych tachografów.

Na pytanie: czym kierować się przy wyborze? – najłatwiej odpowiedzieć przedstawiając wady i zalety rozwiązań OBU i czy są one dla nas akceptowalne ze względu na ryzyko kar wynikających z nieprawidłowego działania takiego urządzenia, leżące w dużej mierze po stronie kierowcy pojazdu.

Wady urządzeń OBU w stosunku do e-TOLL to:

– Koszty. Urządzenia typu OBU są dodatkowo płatne. Główne koszty to zakup takiego urządzenia i comiesięczna opłata abonamentowa. Wiele firm ma już zamontowane urządzenia GPS i dodatkowo będą montować przenośne urządzenia OBU. Czasami lepiej wybrać dostawcę rozwiązania, który obsługuje nas kompleksowo.

– Ograniczone funkcjonalności. Wybrane systemy zarządzające urządzeniami OBU nie będą wysyłały powiadomień i notyfikacji typu SMS, e-mail bądź PUSH. Co to oznacza dla użytkowników? Nie będą mieli pewności, czy w danym momencie ich urządzenie działa bez zakłóceń i kierowca będzie musiał sprawdzać, czy takie urządzenie działa, jak to ma miejsce w przypadku aplikacji mobilnej e-TOLL PL. Tu warto nadmienić, że urządzenia OBU od Tekom będą wysyłały notyfikacje dla użytkowników oraz będziemy mieli dostęp do monitorowania tych urządzeń poprzez platformy na komputerach czy dedykowaną aplikację mobilną.

– Podatność na przypadkowe odłączenia. Urządzenie OBU montowane do gniazda zapalniczki lub OBD może zostać przez przypadek odłączone, przez co przestanie działać.

– Po podłączeniu urządzenia do gniazda zapalniczki OBU musimy odczekać kilka minut, aby sprzęt „złapał” sygnał GPS i zalogował się do systemu.

– Ryzyko częstych przerw w działaniu. Podczas postoju wiele gniazd zapalniczki nie ma zasilania, co wpływa na żywotność baterii urządzenia OBU. Dodatkowo, po każdej nocy bez zapłonu, takie urządzenie zostanie odłączone od systemu, ponieważ będzie miało rozładowaną baterię.

– Ograniczony dostęp do danych. W przeciwieństwie do urządzeń ZSL, urządzenia OBU nie maja dostępu do dodatkowych danych z pojazdu, np. poziomu paliwa, zużycia paliwa lub danych z tachografu cyfrowego.

Zalety urządzeń OBU w stosunku do e-TOLL to:

– Mniejsze koszty względem urządzeń ZSL.

– Większa dostępność – urządzenia OBU będzie można kupić na stacji paliw, w punktach dystrybucji lub przez internet.

– Większa elastyczność – urządzenia OBU można swobodnie przekładać pomiędzy pojazdami, jednak będzie trzeba to zarejestrować na rządowym portalu etoll.gov.pl

– Łatwość instalacji – urządzenie OBU można samodzielnie podłączyć do gniazda OBD lub gniazda zapalniczki, bez zbędnych narzędzi.

 

Jakie usługi oferuje jeszcze TEKOM Technologia?

Firma TEKOM istniej na rynku od 1987 r. Od kilkunastu lat, już jako TEKOM Technologia, dostarczamy niezawodne rozwiązania do monitorowania pojazdów. Jesteśmy producentem urządzeń z serii iTEK oraz aplikacji MyCar. Firma obecnie zatrudnia ponad 60 specjalistów w zakresie rozwiązań telematycznych. Monitorujemy ponad 55 tysięcy pojazdów. Zaufały nam takie firmy jak PLAY, doz.pl, Enea, DPD, PGE GiEK SA, Koral, Toi Toi, Zbyszko.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C