Blisko 6 milionów m kw. certyfikowanej powierzchni

C

15-11-2022

Na koniec trzeciego kwartału tego roku Panattoni miało blisko 6 mln m kw. powierzchni przemysłowej z certyfikatem. Z tego ok. pół miliona, w 12 miejscach, uzyskało certyfikat BREEAM na poziomie Excellent, który obecnie jest standardem u dewelopera. Na ocenę środowiskową czeka kolejne 4,6 mln m kw.

Budownictwo ekologiczne w sektorze przemysłowym stało się jednym z ważniejszych kierunków rozwoju branży. W Polsce znajduje się obecnie ponad 28 mln m kw. powierzchni, a blisko połowa przeszła certyfikację środowiskową. Ponadto 70% certyfikacji zostało wykonanych w ostatnich trzech latach. Panattoni tylko w Polsce certyfikowało blisko 6 mln m kw. powierzchni, z czego ponad pół miliona uzyskało poziom Excellent, najwyższy obecnie w kraju, który od ponad roku jest częścią standardu dewelopera.

– Jeszcze kilka lat temu niewielu deweloperów certyfikowało swoje inwestycje, dzisiaj w branży jest to „must have”. W kontekście taksonomii i inwestycji w zrównoważone budownictwo, jasno określone zasady certyfikacji pełnią niejako rolę latarni morskiej dla klientów, funduszy i inwestorów na rynku nieruchomości. Certyfikowane budynki pozwalają określić ich efektywność energetyczną, wkład w zmniejszenie śladu węglowego, zachowanie bioróżnorodności, czy sprawy społeczne dotyczące warunków i komfortu pracy w tych obiektach. Te kwestie leżą w zainteresowaniu wszystkich klientów, realizujących swoje strategie ESG i są umieszczane w ich raportach pozafinansowych – mówi Emilia Dębowska, dyrektor zrównoważonego rozwoju w Panattoni.

Obiekty Panattoni charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną. Stosowane w nich technologie pozwalają na zmniejszenie poboru mocy do 60% i oszczędność rzędu 50% w zużyciu energii. Służy temu m.in. lepsza izolacja przegród, oświetlenia LED, odzysk ciepła z urządzeń chłodniczych, rekuperatory powietrza i pompy ciepła, kompleksowe systemy liczników oraz zaawansowane systemy BMS. W certyfikowanych obiektach Panattoni średnio o połowę niższe jest też zużycie wody do czego przyczyniają się nowoczesne systemy detekcji wycieków, wodoszczelna armatura, instalacje wody deszczowej czy szarej. Inwestycje zasilane są zieloną energią, a deweloper w standardzie wzmacnia ich dachy pod instalacje fotowoltaiczne. Ponadto wyposaża wnętrza w meble wykonane ze zużytych turbin wiatrowych.

Certyfikowane obiekty zapewniają dostępu dla osób niepełnosprawnych, odpowiednią ilość światła dziennego i komfort termiczny. Wokół powstają strefy relaksu z ekologicznymi meblami, siłowniami plenerowymi i boiskami. Deweloper wprowadza też ścieżki i parkingi rowerowe z przebieralniami i prysznicami dla rowerzystów, miejsca do ładowania samochodów elektrycznych oraz platformę do współdzielenia pojazdów (tzw. car-sharing).

Innym wyróżnikiem obiektów Panattoni jest dbałość o ekosystemy. W pobliżu inwestycji wyrastają ogrody, łąki kwietne i trawniki niewymagające koszenia. Wykorzystanie lokalnych gatunków roślinności zmniejsza zapotrzebowanie na wodę do podlewania. Powstają siedliska dla gatunków chronionych, m.in. domki dla bezkręgowców i ptaków, budki dla jeży i ule. Przez ostatni rok Panattoni zasadziło w sumie ok. 6000 drzew oraz 60 000 krzewów i traw ozdobnych. W tym roku planuje stworzyć 100 kolejnych zielonych stref rekreacji. Wysianych zostanie również 60 000 m kw. łąk kwietnych, a także pojawi się ponad 70 nowych hoteli dla owadów.

Certyfikację BREEAM na poziomie Excellent uzyskały do tej pory obiekty w 12 punktach. Są to m.in. BTS DHL/Zalando w Żernikach pod Poznaniem (ok. 108 000 m kw.), BTS Świebodzin dla Amazona (203 500 m kw.) czy BTS Action w Tychach (ok. 61 000 m kw.). Ponadto „Excellent” uzyskały budynki w ramach: Panattoni park Nadarzyn (50 000 m kw.), Panattoni Park Konotopa III (28 000 m kw.), Panattoni Park Sosnowiec I (blisko 32 000 m kw. – pierwszy w Polsce obiekt certyfikowany na poziomie Excellent) czy Panattoni Park Tricity South II, którego hala otrzymała maksymalną ocenę 100% za rozwiązania w kategorii „Woda”.

Deweloper wciąż prowadzi procesy dla obiektów o łącznej powierzchni 4,6 mln m kw., a poprzeczka idzie w górę, gdyż Panattoni jest w trakcie pozyskiwania certyfikatu na najwyższym poziomie Outstanding dla jednego z najnowszych projektów.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C