BTS Świebodzin: 200 000 m kw. zielonej powierzchni!

C

15-10-2021

Niedawno ukończony BTS dla e-commerce w Świebodzinie o powierzchni ok. 200 000 m kw. przeszedł pomyślnie certyfikację środowiskową BREEAM Excellent. Inwestycja w aż trzech kategoriach zdobyła punktację poziomu Outstanding.

Budynek o powierzchni blisko 200 000 m kw. to już drugi obiekt dewelopera w Polsce z tak wysoką oceną, pierwszą uzyskało centrum dystrybucyjne Panattoni Park Sosnowiec I. Inwestycja w Świebodzinie aż w trzech kategoriach została oceniona na ponad 85%, czyli na poziomie Outstanding. Obiekt uzyskał 89% za „zarządzanie”, 86% w kategorii „Odpady” oraz aż 92% za „Energię”. Ponadto bardzo wysoki wynik zanotowały systemy wodne oraz rozwiązania z zakresu „Zdrowie i Wellbeing”

Całą realizację poprzedziła szczegółowa analiza kosztów życia obiektu (LCC) na okres 60 lat, a w trakcie prac budowlanych deweloper monitorował zużycie energii elektrycznej, wody oraz wpływu transportu, śledząc emisję CO2. Panattoni osiągnęło również odzysk odpadów na poziomie 96%, a także opracowało strategię adaptacji funkcjonalnej budynku. W samym obiekcie deweloper zastosował liczne rozwiązania z zakresu oszczędności energii. Klient skorzysta m.in. z fotowoltaiki, systemu zarządzania budynkiem (BMS), systemu inteligentnego oświetlenia, czy energooszczędnych wind. Ponadto zastosowana w obiekcie technologia pozwoli na oszczędność wody na poziomie 55%, a to m.in. za sprawą zastosowania urządzeń zapobiegających niekontrolowanym wyciekom. Zadbano również o zwiększony dostęp światła dziennego, a pomieszczenia biurowe zostały zbadane pod kątem komfortu termicznego i odpowiedniej akustyki. Ponadto Panattoni zapewniło ułatwiony dostęp dla pracowników o różnej sprawności fizycznej i wieku.

Deweloper razem z użytkownikiem obiektu postawili również na zrównoważony transport, dostarczając m.in. infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych, promując carsharing, czy przygotowując 50 miejsc dla autobusów. Ponadto obie firmy zadbały o optymalizację ruchu kołowego w okolicy, przez dostarczenie specjalnych, wydłużonych zjazdów do inwestycji, które pozwolą uniknąć zakorkowania drogi wylotowej na Krosno.

PROMOCJA

PROMOCJA

– Realizacja w Świebodzinie to kolejna inwestycja Panattoni dla firmy giganta e-commerce, która łączy ogromną powierzchnię ze zrównoważonym budownictwem. W ubiegłym roku uzyskaliśmy certyfikację BREEAM na poziomie Very Good dla obiektu w Gliwicach, który zajął 210 000 m kw., a teraz wchodzimy o poziom wyżej – mówi Emilia Dębowska, dyrektor zrównoważonego rozwoju, Panattoni.

Świeżo oddany czterokondygnacyjny obiekt w Świebodzinie zajął blisko 200 000 m kw., z czego ok. 13 000 m kw. zostało przeznaczonych na strefę biurowo-socjalną. Kubatura obiektu wyniosła ponad 1,1 mln m szeć., co pozwoli docelowo pomieścić nawet 30 mln produktów. Świebodzińska inwestycja jest trzecim obiektem lidera światowego e-commerce’u w Polsce wyposażonym w technologię przy wykorzystaniu robotyzacji. Na jej terenie będzie pracować aż 3000 robotów, które znacznie usprawnią proces kompletacji i składowania. Deweloper zadbał o przygotowanie idealnie gładkiej posadzki, wymaganej przy tym stopniu automatyzacji. Obiekt w Świebodzinie został zwycięzcą Prime Property Prize 2021 w kategorii: „Inwestycja Roku – Rynek Powierzchni Logistyczno-Magazynowej”.

Obiekt BTS Świebodzin znajduje się zaledwie ok. godziny od granicy z Niemcami, co pozwoli sprawnie obsłużyć zarówno rynek naszego zachodniego sąsiada, jak i całą zachodnią Europę. Dzięki przebiegającej w okolicy drodze ekspresowej S3 można sprawnie dotrzeć zarówno do południowej granicy, jak i do portu Szczecin-Świnoujście. Obiekt znajduje się również ok. 20 minut od autostrady A2, a także pozwala na dotarcie w ok. 60 minut do portu lotniczego w Poznaniu. Jeszcze bliżej położone jest lotnisko w Zielonej Górze, które od obiektu w Świebodzinie dzieli ok. 30 minut.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C