Certyfikat BREEAM Excellent dla BTS DHL Supply Chain

C

18-05-2022

Nowy obiekt dla e-handlu w Żernikach Wielkopolskich otrzymał certyfikat BREEAM Excellent. To już drugi w tym roku i czwarty w ogóle tego typu certyfikat dla inwestycji Panattoni w Polsce.

Od momentu wprowadzenia BREEAM Excellent do standardu, Panattoni certyfikowało w ten sposób już ponad 400 000 m kw. powierzchni, a drugie tyle oczekuje na ocenę. Dodatkowo od początku br. certyfikację BREEAM na poziomie „Very Good”, zdobyło już trzynaście innych, wybudowanych wcześniej przez Panattoni obiektów o łącznej powierzchni ponad 260 000 m kw. Tym samym deweloper może pochwalić się ponad 5 mln m kw. powierzchni, która pozytywnie przeszła proces certyfikacji środowiskowej w Polsce i kolejnymi 3,5 mln w planach na ten rok.

Zlokalizowany w Żernikach Wielkopolskich BTS DHL Supply Chain to drugi w tym roku obiekt certyfikowany na poziomie „Excellent”. Uzyskany przez magazyn wynik to 74,2%. Aż w trzech kategoriach ocena sięgnęła najwyższego poziomu „Outstanding”.

W kategorii „Woda” obiekt zdobył maksymalne 100 punktów. Taka ocena to efekt wprowadzenia rozwiązań, które pozwalają na redukcję jej zużycia. Z jednej strony to m.in. urządzenia o ograniczonym przepływie wody, perlatory czy elektrozawory, z drugiej nasadzenia rodzimej roślinności na terenie działki. Dzięki zatrudnieniu ekologa i dostosowaniu roślinności do lokalnych ilości opadów, nie wymaga ona podlewania.

– Tego typu rozwiązania powodują, że oszczędność wody w podpoznańskim obiekcie sięga aż 60,5% w stosunku do przeciętnego modelu zużycia. To naprawdę dużo. Zresztą ograniczenie zużycia wody,  obok wymiaru ekologicznego, przynosi też wymierne korzyści samym najemcom, bo oszczędzają na opłatach za nią. Certyfikowane obiekty to także oszczędności energii, która w przypadku budynku w Żernikach sięga ponad 18% w skali roku.– wyjaśnia Emilia Dębowska, dyrektor zrównoważonego rozwoju w Panattoni.

Wysokie noty na poziomie „Outstanding” obiekt zyskał także w kategorii „Odpady” (86 pkt.) oraz „Zdrowie i Komfort Użytkowników” (91 pkt.). Gospodarka odpadami jest niezwykle istotna zarówno z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, jak i poziomu certyfikacji obiektów. Dotyczy nie tylko samego procesu budowy, ale również późniejszego zarządzania całym obiektem.

Przy budowie BTS DHL Supply Chain recyklingowi poddano aż 86,68% odpadów. Do budowy użyto drewna pochodzącego wyłącznie z legalnych źródeł o znanym łańcuchu dostaw oraz materiałów z certyfikatami EPD w ilości większej niż maksymalna premiowana w certyfikacji. Dobór materiałów i zastosowane rozwiązania mają uchronić budynek przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Jednocześnie przygotowano także strategię adaptację obiektu do zmian funkcjonalnych. Pozwoli ona ograniczyć w przyszłości roboty budowlane związane z rozbudową lub zmianą przeznaczenia. Wynik analizy cyklu życia budynku na poziomie 88,9% potwierdza maksymalne zmniejszenie zużycia energii, emisji i wpływu na środowisko w całym okresie „życia”.

Zadbano również o pracowników. W obiekcie ograniczono koncentrację i cyrkulację zanieczyszczeń zewnętrznych, zadbano o odpowiednią temperaturę, a także aby hałas w pomieszczeniach nie przekraczał dopuszczalnego poziomu. Wprowadzono rozwiązania chroniące przed skażeniem wody. Cały obiekt dostosowanie do osób niepełnosprawnych.

Ponadto zapewniono parking dla autobusów, a rozkład ich jazdy skorelowano z systemem zmian pracowniczych. Przygotowano infrastrukturę sprzyjającą dojazdom na rowerze, m.in. dogodnie położone, oświetlone i zadaszone wiaty rowerowe. Zapewniono miejsca do ładowania samochodów elektrycznych oraz wyznaczono i oznakowano miejsca postojowe dla osób korzystających ze wspólnych przejazdów (car sharing).

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C