Czeka nas niedobór gruntów

C

24-06-2021

Bariery dla nowej podaży są znaczące i rosną wraz z rosnącym popytem na nieruchomości logistyczne, wynika z badania opublikowanego na najnowszym raporcie Prologis Research.

– Nasz raport wskazuje na znaczne bariery dla nowej podaży w Europie, które rosną wraz z popytem. Jednocześnie te wymagające warunki rynkowe tworzą nowe możliwości dla deweloperów, którzy priorytetowo traktują dostarczanie wartości dodanej do nieruchomości, zapewniając m.in. rozwiązania z zakresu ochrony środowiska i wsparcie w pozyskiwaniu i utrzymaniu pracowników – mówi Dirk Sosef, wiceprezes działu badań i strategii Prologis.

Oczekuje się, że w ciągu najbliższej dekady w większości europejskich lokalizacji liczba oddanych do użytku budynków nie będzie wystarczająca. Najnowsze badanie Prologis Research identyfikuje istotne geograficzne, ekonomiczne i polityczne bariery dla nowej podaży.

W najbliższym czasie największym wyzwaniem będzie niedobór gruntów, szczególnie w głównych ośrodkach konsumpcyjnych, takich jak Londyn i Paryż. Dodatkowo koszty odtworzenia ciągle rosną, ponieważ zmiany urbanizacyjne napędzają konkurencję wśród graczy na rynku nieruchomości. Szacuje się, że od pierwszego kwartału 2021 r. koszty odtworzenia w Europie wzrosły o 8-10% rok do roku. W ciągu ostatnich 12-18 miesięcy koszt nabycia gruntów wzrósł o około 10-15%, a na głównych rynkach Europy Zachodniej o 50-100%.

Procesy uzyskiwania pozwoleń na budowę są obecnie bardziej skomplikowane, kosztowne i czasochłonne niż kiedykolwiek wcześniej. Prologis obliczył, że czas realizacji projektów w Europie wymagających zmiany zagospodarowania przestrzennego jest mniej więcej dwukrotnie dłuższy niż w przypadku projektów zlokalizowanych w wyznaczonych strefach przemysłowych.

Przeanalizowane dane wskazują także na ciągły wzrost wymagań budowlanych i kosztów budowy. Trudności w pozyskaniu pracowników podkreślają z kolei potrzebę budowania obiektów zapewniających zdrowe, przyjazne miejsce pracy, takich jak te oferujące standard WELL.

 

Co dalej?

O ile wzrost wartości dobrze zlokalizowanych i dobrze zaprojektowanych obiektów uzasadnia bardziej kreatywne rozwiązania, to zmiany strukturalne w branży nieruchomości logistycznych będą prawdopodobnie ograniczać nową podaż, która mogłaby zaspokoić potrzeby użytkowników w łańcuchach dostaw w przyszłości. Dlatego wyróżnikiem dla nieruchomości logistycznych nadal będzie oferowanie korzyści wynikających z efektu skali, innowacyjności i umiejętności realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C