Części do wózków widłowych – gdzie je zamówić? Sprawdź!

C

28-02-2022

Jeśli jesteś właścicielem wózka widłowego odpowiadasz za jego dobry stan techniczny, który stanowi podstawę do dopuszczenia pojazdu do pracy przez Urząd Dozoru Technicznego. Intensywna eksploatacja czy wiek wózka mogą rzutować na jego kondycję. Dobrze wiedzieć, gdzie zamówić części do wózków widłowych, jeszcze zanim zdarzy się awaria, tak aby potem móc szybko i sprawnie przywrócić pojazd właściwego stanu technicznego

Najczęstsze przyczyny awarii

Wybierając dobrej jakości wózki widłowe od sprawdzonych producentów można mieć pewność, że ich części będą z pewnością znacznie lepsze i bardziej trwałe. Nie oznacza to jednak, iż dobra marka jest w stanie uchronić urządzenie przed awarią.

Za najczęstszą przyczynę awarii przyjmuje się błąd człowieka. Zazwyczaj to właśnie czynnik ludzki sprawia, że wózek ulega wypadkowi lub stłuczce w wyniku których konieczna jest wymiana części. Jakiego typu są to przypadki?

  • przeciążenie (np. w wyniku braku umiejętności odczytywania diagramu udźwigu wózka widłowego) , które może mieć wiele negatywnych skutków – począwszy od wygięcia/pęknięcia wideł, przez odkształcenie masztu, aż po nawet wywrócenie się urządzenia;
  • poruszanie się po nierównej, wyboistej nawierzchni – bywa powodem uszkodzeń oraz przebić opon, a także późniejszych problemów z amortyzacją;
  • niedozwolone wykorzystanie urządzeń może skutkować licznymi uszkodzeniami (np. przewożenie nieprzystosowanych ładunków, umieszczanie ładunków w innym miejscu niż na widłach);
  • nieprawidłowe wykonywanie czynności związanych z ładowaniem/ tankowaniem wózka widłowego – może negatywnie wpływać na cały jego układ napędowy. Tak samo całkowite rozładowanie akumulatora (w wózku widłowym elektrycznym) za każdym razem będzie skutkowało jego osłabieniem, a finalnie zepsuciem;
  • uszkodzeniu mogą ulec także urządzenia, które są użytkowane w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, a nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń (np. w postaci kabiny).

Negatywny wpływ na kondycję widlaków ma również zaniedbywanie obowiązkowych kontroli (praca na wózku, któremu wygasł resurs), czy przeglądów oraz niedostateczne sprawowanie opieki nad urządzeniem (brak smarowania czy uzupełniania płynów) – choć czynności te wydają się być proste i nieskomplikowane, to ich pominięcie może być naprawdę katastrofalne w skutkach, wywołując awarię silnika.

Nie oznacza to jednak iż wszystkie awarie są wynikiem tylko i wyłącznie działań operatorów czy pracowników. Wymiana części do wózków widłowych bywa także konieczna, gdy po prostu ulegną one zużyciu po wielu latach eksploatacji.

Najczęściej wymieniane części do wózków widłowych

Widły

W wyniku intensywnej pracy wózka widłowego zużyciu mogą ulec zarówno najczęściej wykorzystywane elementy, jak i podzespoły. Wśród części zamiennych do wózków widłowych, które najszybciej się zużywają należy z pewnością wymienić widły. Ten element jest nieodzowny podczas praktycznie wszystkich czynności – zarówno związanych z transportowaniem, jak i unoszeniem ładunków (chyba, że w wózku zastosuje się innego typu osprzęt – taki jak łyżki, chwytaki, czy kontenery do przewożenia specyficznych ładunków). W wyniku intensywnej eksploatacji mogą one ulegać odkształceniom, wygięciu czy nawet pojawiać się na nich pęknięcia.

Widły do wózka wymienia się także z innych powodów – np. gdy chce się dopasować ich długość do rozmiaru transportowanych ładunków (w celu ich przedłużenia wykorzystuje się także czasem przedłużki do wideł).

Opony

Zaskoczeniem dla właścicieli wózków widłowych nie powinien być również fakt, że opony do widlaków także ulegają zużyciu i należy wymieniać je co jakiś czas na nowe. Nawet poprawnie zamontowane i użytkowane ulegają starciu, co finalnie może doprowadzić do pęknięcia (w przypadku pneumatycznych opon do wózków widłowych) lub deformacji (opony superelastyczne).

Choć opony w wózkach widłowych nie uczestniczą bezpośrednio w samym procesie unoszenia ładunków, to ich stan techniczny również bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo. W przypadku uszkodzenia opon, wózek widłowy także może zostać wycofany z eksploatacji przez Urząd Dozoru Technicznego.

Akumulator

Każdy akumulator do wózka widłowego ma swoją określoną przez producenta żywotność (jest ona szacowana zazwyczaj w latach oraz ilościach pełnego naładowania). Nieprawidłowe użytkowanie lub brak należytej staranności przy codziennej konserwacji mogą jednak w szybki sposób doprowadzić do przedwczesnej awarii baterii.

Czynności, które szkodzą akumulatorom do wózków widłowych to:

  • wykorzystywanie baterii do całkowitego rozładowania,
  • pozostawienie rozładowanej baterii na dłuższy okres (akumulator powinien być ładowany co jakiś czas, nawet jeśli nie jest on aktualnie użytkowany),
  • zapominanie o regularnym uzupełnianiu elektrolitu lub “przelewanie” zbiornika,
  • niewłaściwe ładowanie baterii (przerywane, niepełne).

W wyniku tego typu negatywnych działań akumulator może zacząć się przegrzewać lub też odmówić dalszego ładowania przez co konieczna będzie jego rewitalizacja lub całkowita wymiana na nowy.

Na co zwracać uwagę zamawiając części do wózków?

Zamawiając części do wózków widłowych warto wybrać profesjonalny sklep, który posiada w swoim asortymencie markowe, wysokiej jakości produkty. Wybierając części zamienne do wózków widłowych powinno korzystać się z elementów tego samego producenta co wózek widłowy, tak aby uniknąć kłopotów związanych z brakiem dopasowania elementów czy ich kiepską jakością.

Koniecznie należy zwrócić uwagę także na model wózka widłowego, gdyż nawet minimalne różnice mogą powodować nieraz problem z zamontowaniem części zamiennej.

Ważna jest również gwarancja, którą powinien posiadać każdy zakupiony element. Jeśli sprzedawca nie oferuje gwarancji – w przypadku, gdy dostarczony sprzęt będzie uszkodzony czy wadliwy – nie będzie możliwości jego zwrotu ani ubiegania się o zwrot pieniędzy.

Ostatnim ważnym aspektem jest szybka dostawa części. Szczególnie, jeśli zależy Ci na jak najwcześniejszym usunięciu awarii, należy dokładnie sprawdzić przewidywany czas oczekiwania zamówienia. W przypadku niektórych części, sprowadzanych z innych kontynentów – dostawa może wynieść nawet 2-3 miesiące.

Gdzie zamawiać części zamienne?

W większości przypadków części zamienne do wózków widłowych zamawia się online. Jest to szybkie i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba jeździć po hurtowniach w poszukiwaniu konkretnych części. Jednak minusem jest czas oczekiwania na zamówienie (o którym pisaliśmy także powyżej) – czasem szybciej jest wybrać się samodzielnie do magazynu oferującego części zamienne niż korzystać ze sprzedaży wysyłkowej.

Serwisy wózków widłowych także dysponują nieraz magazynami potrzebnych części zamiennych. Ponadto oferują profesjonalne doradztwo oraz pomoc w wymianie elementów. Przed złożeniem zamówienia w sklepie czy hurtowni warto skontaktować się z serwisem, aby upewnić się, czy pracownicy nie posiadają lub będą w stanie szybko sprowadzić niezbędnych części.

Podsumowanie

Problem z częściami do wózków widłowych nie sprawi trudności, o ile skorzysta się z opisanych przez nas rad dotyczących: dobierania i zamawiania elementów. Zamówienie solidnej, wysokiej jakości części zamiennych dla uszkodzonych elementów, a także szybka i sprawna wymiana gwarantują zapewnienie ciągłości pracy w przedsiębiorstwie, bez obaw o utratę pieniędzy w wyniku przestojów w pracy.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C