Kryzys nie straszny, a fotowoltaika?

C

20-02-2023

Polski rynek magazynowy jeszcze nigdy nie rozwijał się tak szybko. Wpływ na tę sytuację miała pandemia, która wymusiła rozwój e-hanldu, a następnie wojna w Ukrainie, w wyniku której Polska stała się łącznikiem między Wschodem a Zachodem Europy. Fotowoltaika może wesprzeć dalszy rozwój branży magazynowej.

Mimo wielu trudności, z jakimi boryka się obecnie polska gospodarka, sektor magazynowy i logistyczny wciąż dynamicznie rośnie. Obecnie całkowita powierzchnia magazynów w Polsce wynosi ponad 27 mln mkw., co stanowi wzrost o 18% w skali roku. Według raportu Colliers pt. „Market Insights” w 2022 roku w budowie pozostawało 4,3 mln mkw. nowych powierzchni. To najwięcej w historii i ponad dwukrotnie więcej niż pod koniec 2020 roku. O ile rekordowe wyniki tego sektora w 2021 roku związane były z wybuchem pandemii i wzrostem zainteresowania zakupami poprzez Internet, tak w ubiegłym roku na kondycję branży wpływ miała przede wszystkim agresja Rosji na Ukrainę. Wycofanie się firm ze wschodnich rynków, a jednocześnie rosnące zaangażowanie organizacji niosących pomoc humanitarną spowodowały wzrost zapotrzebowania na nowoczesne powierzchnie logistyczne. Polscy przedsiębiorcy zdali ten egzamin, przyjmując nowych inwestorów w bardzo krótkim czasie. Teraz mogą zaoszczędzić na wydatkach na energię elektryczną dzięki instalacjom fotowoltaicznym montowanym na dachach magazynów.

 

Dachy potencjałem dla PV

W obecnej sytuacji geopolitycznej ceny energii elektrycznej nie będą spadać, wręcz przeciwnie. Wzrost opłat za zużycie prądu dotyczy niemal każdego obszaru gospodarki. Nie ominie również sektora magazynowego i logistycznego. Jednak w tym przypadku przedsiębiorcy mają możliwość istotnie ograniczyć swoje wydatki na energię dzięki fotowoltaice.

Zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi montowanymi na powierzchniach dachów wyraźnie wzrasta. Nic dziwnego, fotowoltaika jest jednym z najszybciej rosnących segmentów odnawianych źródeł energii w Polsce. W październiku ubiegłego roku całkowita moc zainstalowana fotowoltaiki w naszym kraju wynosiła 11,5 GW – to o 71% więcej niż w październiku 2021 roku. Ten wynik plasuje Polskę w czołówce pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w PV w Unii Europejskiej.

Unijny REPower EU Plan z 2022 roku nakłada obowiązek montażu fotowoltaiki na nowo powstałych obiektach o powierzchni użytkowej ponad 250 mkw. od 2026 roku. Natomiast już od 2027 roku instalacja fotowoltaiczna będzie musiała być zamontowana na dachu każdego budynku publicznego i komercyjnego o powierzchni użytkowej większej niż 250 mkw. Nowe powierzchnie magazynowe nie będą miały problemu z dopasowaniem się do najnowszych regulacji. Kłopot może pojawić się w przypadku starych obiektów, których dachy nie są przystosowane do montażu instalacji PV.

Sektor magazynowy i centra logistyczne należą do branż wysokoenergochłonnych. Wysokie zużycie energii wynika z konieczności klimatyzowania, wentylowania czy oświetlania ogromnych powierzchni przez kilkanaście godzin dziennie przez cały rok. W modelu serwisowym (PV-as-a-Service), świadczonym przez EDP Energia Polska, klient osiąga oszczędności sięgające nawet 30%, nie wydając swoich pieniędzy na inwestycję. Dostępne rozwiązania oferowane przez EDP Energia Polska dają możliwość korzystania z instalacji nawet do 15 lat.

– Opłacalność fotowoltaiki w Polsce nabiera dla biznesu strategicznego znaczenia. Na przestrzeni roku zainteresowanie inwestycjami w instalacje PV wzrosło niemal dwukrotnie. Fotowoltaika urosła do miana najszybciej rozwijającej się technologii odnawialnych źródeł energii w Polsce. Trend zauważalny jest nie tylko wśród indywidualnych konsumentów, na fotowoltaikę stawiają również przedsiębiorstwa w szczególności widać to w biznesach o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym – mówi Ireneusz Kulka, dyrektor krajowy EDP Energia Polska.

Nie można pomijać faktu, że dla dużych firm fotowoltaika to nie tylko oszczędności, ale też podążanie za ekologicznym trendem, który oprócz oczywistego aspektu wizerunkowego, podnosi konkurencyjność firmy i pozwala chronić środowisko.

 

Oszczędności na rachunkach

Instalacje fotowoltaiczne dla biznesu EDP Energia Polska w modelu PV-as-a-Service pozwalają firmom uniknąć konieczności inwestowania własnych środków. Koszty całej inwestycji pokryte są przez EDP, a klient może korzystać z instalacji PV długookresowo, ponosząc przy tym stałe i przewidywalne koszty przez cały okres umowy. Atutem wyboru oferty EDP jest brak konieczności samodzielnego serwisowania i konserwacji instalacji PV.

W ramach modelu PV-as-a-Service klienci EDP Energia Polska mają do wyboru dwie opcje zapewniające uzyskanie oszczędności bez konieczności ponoszenia kosztów inwestycji oraz zarządzania instalacją Pierwsza z nich to Easy Solar przeznaczona dla instalacji o mocy do 300 kWp. Umowa podpisywana jest na 15 lat, a po tym okresie, klient może wykupić instalację PV od EDP. Oszczędności w takim przypadku kształtują się na poziomie nawet do kilkudziesięciu procent w odniesieniu do kosztów zakupu energii z sieci. Druga opcja to Energy Manager dla instalacji o mocy zarówno do 300 kWp, jak i powyżej tej wartości. Umowa zawierana jest na 10 lub 15 lat, a po jej zakończeniu instalacja PV staje się własnością przedsiębiorcy. Opłata miesięczna za użytkowanie instalacji kalkulowana jest w odniesieniu do wielkości realnej produkcji instalacji PV oraz Taryfy Energy Managera.

– Wychodzimy naprzeciw rzeczywistym potrzebom przedsiębiorców, ponieważ dzięki koncesji na obrót energią elektryczną możemy zarówno dostarczać energię naszym klientom, jak i odkupić od nich jej nadwyżkę. Ogromne znaczenie ma dla nas również jakość dostarczanych paneli fotowoltaicznych i precyzja wykonania instalacji. To decyduje o mocy, żywotności i efektywności całej instalacji. W EDP wykorzystujemy ogniwa najwyższej klasy, bo dostarczamy je do najbardziej wymagających i strategicznych obiektów na całym świecie – mówi Ireneusz Kulka.

OEDP Energia Polska oferuje również możliwość zakupu własnej instalacji fotowoltaicznej w modelu transakcyjnym. W tym przypadku każdy przedsiębiorca może liczyć na indywidualną wycenę.

Płatności w modelu transakcyjnym mogą być realizowane zarówno gotówkowo, jak i w systemie ratalnym. Dodatkową korzyścią wyboru oferty EDP jest stały monitoring i kontrola funkcjonowania wszystkich instalacji PV.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C