Kurs na wózki widłowe – tradycyjny vs online – co wybrać w dobie pandemii?

C

24-03-2021

Pandemia pokrzyżowała plany wielu przedsiębiorcom. I choć czas mija, musimy się nauczyć żyć w nowych realiach, nie rezygnując z rozwoju zawodowego czy podejmowania aktywności mających na celu znalezienie pracy. Jedną z tego typu aktywności jest zapis na kurs na wózki widłowe. Od niedawna dostępny również w wersji online. Którą lepiej wybrać? Sprawdź!

Nie każde centrum szkoleniowe jest obecnie otwarte. Wynika to oczywiście z przepisów i troski o dobro oraz bezpieczeństwo zarówno wykładowców, jak i kursantów. Co jednak w przypadku, gdy kurs na wózki widłowe jest niezbędny do uzyskania wymarzonego stanowiska i stałej posady?

Właśnie dla osób, które koniecznie muszą w jak najszybszym terminie uzyskać uprawnienia na wózki widłowe, zostały stworzone kursy na widlaki online. Jeśli jeszcze zastanawiacie się czy warto z nich korzystać i czym różnią się od tradycyjnych szkoleń, poniżej prezentujemy Wam plusy i minusy obydwu rozwiązań.

Tradycyjne kursy na wózki widłowe

Stacjonarne kursy na wózki widłowe składają się z dwóch części: wykładów teoretycznych (na których omawiana jest budowa urządzenia, zasady jego działania, przepisy dotyczące poruszania się wózkami widłowymi, to jak odczytywać diagram udźwigu wózka widłowego czy zasady BHP w magazynie) oraz części praktycznej. Część praktyczna polega na nauce jazdy i wykonywania manewrów wózkami jezdniowymi unoszącymi. Zazwyczaj, stacjonarne kursy na wózki widłowe odbywają się w ustalonych terminach w niewielkich grupach w konkretnych centrach szkoleniowych. Podczas kursów najważniejsza jest systematyczność uczęszczania, tak aby z zajęć wyciągnąć jak najwięcej wiedzy oraz umiejętności.

 

Plusy tradycyjnych kursów na wózki widłowe

  • odbywają się cyklicznie
  • dzięki kontaktowi twarzą w twarz z wykładowcą łatwo poszerzać wiedzę, zadawać dodatkowe pytania
  • można nawiązać ciekawe znajomości (zarówno biznesowe, jak i prywatne)

Minusy tradycyjnych kursów na wózki widłowe

  • terminy i godziny w jakich się odbywają nie są dopasowane indywidualnie, tylko ustalone odgórnie
  • na każde zajęcia należy stawić się osobiście
  • centrum szkoleniowe może mieścić się daleko od miejsca zamieszkania kursanta
  • w trakcie części praktycznej mało czasu na ćwiczenia, gdyż zajęcia odbywają się w grupach.

Kursy na wózki widłowe online

Czy można nauczyć się jazdy wózkami widłowymi online? I tak, i nie. Oczywiście, jeśli chodzi o zajęcia praktyczne, nie sposób uczyć się manewrowania widlakami np. na symulatorach, gdyż nic nie zastąpi techniki zdobytej podczas praktycznej jazdy. Jednak przecież kurs na wózki widłowe online nie oznacza, że kursant zupełnie nie ma styczności z urządzeniem.

Jak wygląda szkolenie na widlaki online i czym różni się od tradycyjnego? Główna różnica polega na kwestii zajęć teoretycznych. Kursanci, zamiast przyjeżdżać na spotkania i wykłady stacjonarne, uczestniczą w nich online lub dostają materiały w formie nagrań i prezentacji, które mogą odtworzyć w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Z uwagi na pandemię, także praktyczna część zajęć ulega często zmianie i nie jest przeprowadzana grupowo a indywidualnie.

 

Plusy kursów na wózki widłowe online

  • ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi
  • możliwość odtworzenia materiałów o dowolnej porze dnia i nocy, w dowolnym miejscu
  • możliwość szybkiego powrotu do zagadnień, które wymagają powtórzenia
  • każdy kursant zdobywa wiedzę w swoim tempie
  • indywidualne przygotowanie praktyczne

Minusy kursów na wózki widłowe online

  • mniejszy kontakt z ludźmi (poczucie wyobcowania)
  • konieczność posiadania rozwiniętej samokontroli, by samodzielnie zdobywać wiedzę z materiałów
  • utrudniony kontakt (tylko telefoniczny lub elektroniczny) ze szkoleniowcami.

 

Różnice w cenie

Wśród tych wszystkich wad oraz atutów, warto wspomnieć także o tym, który dla wielu firm, czy indywidualnych kursantów zaważy o wyborze konkretnego typu szkolenia, a jest to oczywiście – cena.

Stacjonarny, tradycyjny kurs na wózki widłowe waha się od około 700 do 900 zł. Ale… kurs online jest jeszcze tańszy. Zazwyczaj, jego cena to koszt około 10% mniejszy. Zdarza się też, że jest to nieco większa różnica, jak np. 15% w przypadku kursu na wózki widłowe online firmy Lemarpol.

 

Podsumowanie

Nowa rzeczywistość wymaga nowych rozwiązań. A jednym z nich jest wprowadzenie opcji kursów na wózki widłowe online. Są one wygodne, cześć praktyczną można oglądać w każdym miejscu i o dowolnej porze. Natomiast posiadanie uprawnień na wózki widłowe jest niezbędne, by rozpocząć pracę w charakterze operatora wózków widłowych.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C