LX Pantos Poland zajmie ponad 43 500 m kw. w Panattoni Park Wrocław XIII

C

10-12-2021

LX Pantos, jeden z największych operatów logistycznych w Korei i Azji Południowo-Wschodniej, zajmie w Panattoni Park Wrocław XIII aż 43 500 m kw., ponad 3-krotnie więcej niż pierwotnie zakładał.

LX Pantos rozwija swoją działalność w Polsce wybierając po raz kolejny Panattoni. Przedsiębiorstwo wynajęło nie 13 500 m kw., jak początkowo zakładało, tylko 43 500 m kw. Tym samym funkcjonowanie w nowej powierzchni Panattoni Park Wrocław XIII rozpoczyna od ekspansji, stając się największym najemcą kompleksu.

– Dolny Śląsk i jego stolica stają się zagłębiem innowacyjnej gospodarki, które szczególnie upodobali sobie inwestorzy z Korei Południowej. To obecnie największy azjatycki inwestor w kraju. Łączna wartość bezpośrednich koreańskich inwestycji zagranicznych w Polsce przekracza już 3 mld euro. Koreańskie koncerny intensywnie inwestują przede wszystkim w obszar związany z elektromobilnością, elektronikę, produkcję części samochodowych czy przemysł chemiczny. W pobliżu Panattoni Park Wrocław XIII działa m.in. LG Energy Solutions, jeden z największych na świecie producentów samochodowych baterii litowo-jonowych oraz LG Electronics, jeden z globalnych liderów na rynku elektroniki – tłumaczy Damian Kowalczyk, dyrektor rozwoju, Panattoni.

To właśnie tych koreańskich gigantów od lat obsługuje LX Pantos Poland. Spółka wynajęła pierwszą powierzchnię od Panattoni w 2013 r., by 6 lat później skonsolidować swoją działalność logistyczną na 72 000 m kw. w Panattoni Park Wrocław XI. Teraz ponownie powiększa zasoby magazynowe, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu.

– Nasz nowy magazyn w Panattoni Park Wrocław XIII pokazuje, jak szybko rozwija się rynek. Kiedy 2 lata temu otwieraliśmy wspólnie z Panattoni 72 tys. metrów w jednym z wrocławskich parków dewelopera, ta powierzchnia miała nam wystarczyć na dłużej. Już po roku okazało się, że jest jej za mało i musimy zaplanować mocną ekspansje. Wolumen elektroniki użytkowej rośnie średnio 20% rok do roku, elektromobilność jest całkowicie nieprzewidywalna. Problemy z dostawami półprzewodników odbijają się na całym łańcuchu dostaw, co w naszym przypadku skutkuje kumulacją materiałów do produkcji w portach i magazynach. Myślę, że, to jeszcze nie koniec i za rok wrócimy do kolejnych negocjacji z Panattoni – komentuje Piotr Zienkiewicz, starszy menadżer ds. logistyki w LX Pantos Poland.

Panattoni Park Wrocław XIII będzie docelowo składał się z dwóch budynków o łącznym metrażu 75 000 m kw. Do użytku oddano już ponad połowę z zaplanowanej powierzchni, a całość inwestycji zostanie ukończona w połowie 2022 r. Obiekty będą certyfikowane w systemie BREEAM i zasilane zieloną energią. Na terenie parku znajdą się m.in. stacje ładowania pojazdów, stojaki na rowery, obszary zielone oraz domki dla bezkręgowców.

Atutem parku jest jego położenie tuż przy węźle Pietrzykowice autostrady A4, gdzie krzyżują się A4, E67 oraz A8, stanowiąca obwodnicę Wrocławia. Doskonałą lokalizację szczególnie doceniają firmy logistyczne prowadzące międzynarodowe operacje.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C