Niezawodny wózek wysokiego składowania – parametry, ceny, uprawnienia

C

13-09-2021

Ograniczona magazynowa przestrzeń z wysokimi regałami to dla tych pojazdów żaden problem. Wózki widłowe wysokiego składowania zapewniają najwyższą jakość obsługi ładunków, łatwą sterowność i dużą wysokość roboczą. Sprawdź co potrafią, jakie są ich ceny i jaki typ uprawnień jest konieczny, aby je obsługiwać.

Praca na wózkach wysokiego składowania

Wózek wysokiego składowania, czyli inaczej Reach Truck, został zaprojektowany w charakterystyczny sposób, tak aby sprostać wymogom jednej z najbardziej wymagających czynności w magazynie – czyli wysokiego składowania. Według przyjętych norm, o składowaniu wysokim mówi się, gdy ładunki rozmieszczane są na regałach powyżej 7, 2 metra wzwyż.

Jak budowa wózka reach truck różni się od konstrukcji wózków czołowych?

 • kabina urządzenia zamontowana jest prostopadle do karetki wideł
 • wysuwany maszt pozwala na unoszenie ładunków na wysokość nawet do kilkunastu metrów
 • znacznym ułatwieniem jest boczna wymiana akumulatora
 • osłona dachu zaprojektowana jest w taki sposób, aby jednocześnie chronić operatora, narażonego na upadek ładunków z dużych wysokości, ale też zapewniać mu dobrą widoczność do góry
 • jednak najbardziej typowe dla wózków wysokiego składowania rozwiązanie to niewielka, zwarta konstrukcja.

Wszystkie te elementy mają w jak najbardziej kompleksowy sposób odpowiadać na potrzeby związane z pionowym składowaniem ładunków. Obecnie, w dobie gdy właściciele magazynów starają się jak najlepiej zmaksymalizować obszar roboczy i obszar przechowywania towarów w swoich magazynach, odpowiednio dobrane urządzenia do ich obsługi są niezwykle ważne.

 

 

Ile kosztują wózki wysokiego składowania?

Z uwagi na bardziej skomplikowaną budowę i możliwość pracy na dużych wysokościach koszt zakupu wózka wysokiego składowania jest wyższy niż jest to w przypadku elektrycznych wózków paletowych czy wózków widłowych elektrycznych.

Cena zakupu nowego wózka wysokiego składowania dobrej jakości o solidnym wykończeniu to około 150 tysięcy złotych wzwyż. Jest to kwota porównywalna do ceny wózka terenowego lub dwóch nowych wózków czołowych spalinowych.

Zakup wózka widłowego wysokiego składowania to spora inwestycja dla firmy. Tym bardziej, że samo kupno to jeszcze nie wszystko, a  należy również pamiętać o:

 • dostosowaniu warunków do poruszania się, parkowania i ładowania pojazdu,
 • kosztach eksploatacji (w tym różnego rodzaju płynów oraz akumulatora)
 • kosztach serwisowania
 • wynagrodzeniu osoby, która będzie zajmowała się obsługą wózka oraz ewentualnych uprawnieniach, jeśli jeszcze takich nie posiada.

 

 

Uprawnienia na wózki widłowe wysokiego składowania

Uprawnienia na wózki widłowe wysokiego składowania technicznie niewiele różnią się od zezwoleń na obsługę wózków jezdniowych unoszących innego typu.

Aby je uzyskać, konieczne jest:

 • ukończenie 18 roku życia,
 • posiadanie minimum zawodowego wykształcenia,
 • odbycie badań i uzyskanie zaświadczeń lekarskich o braku przeciwskazań do pracy,
 • zgłoszenie się na kurs na wózki widłowe do dowolnego centrum szkoleniowego, które posiada podpisaną umowę z Urzędem Dozoru Technicznego.

Ostatnim etapem uzyskania stosownych uprawnień jest zaliczenie egzaminu przed komisją UDT, którego pozytywny wynik otwiera drogę do pracy w charakterze operatora wózków wysokiego składowania. Uprawnienia przyznawane są terminowo, jednak osoby wykonujące czynnie zawód operatora mogą je bezpłatnie przedłużyć – wystarczy że zgłoszą taką chęć w oddziale UDT na miesiąc przed końcem upływu ważności uprawnień.

Wózek wysokiego składowania – podsumowanie

 

 

Wózki wysokiego składowania to niezwykle użyteczne i zaawansowane urządzenia, które niezwykle ułatwiają oraz przyśpieszają prace magazynowe związane ze składowaniem ładunków na wysokich regałach. Ich duża wysokość podnoszenia zapewnia kompleksowość pracy, natomiast stabilna konstrukcja wózków reach truck służy bezpieczeństwu i zachowaniu równowagi nawet podczas unoszenia ciężkich palet z ładunkami.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C