Paleciaki elektryczne – niezastąpione w transporcie bliskim i tanie

C

21-03-2022

Przedsiębiorcy często stają przed trudnym wyborem - jaki sprzęt do swojego biznesu wybrać, by był jednocześnie efektywny ale i niedrogi w utrzymaniu? Odpowiedź na to pytanie stanowią wózki paletowe z napędem elektrycznym - niewielkie, a jednocześnie o dużym udźwigu, który gwarantuje im wydajną pracę w warunkach magazynowych

Wózki paletowe – czy tylko do sklepów?

Powszechnie panuje przekonanie, iż paleciaki elektryczne sprawdzają się tylko i wyłącznie jako urządzenia wspierające transport poziomy palet głównie w sklepach, marketach oraz hipermarketach. I choć faktycznie, to w tych miejscach spotkać je można najczęściej, to nie do końca jest to prawda.

Popularne paleciaki z napędem elektrycznym wykorzystuje się z powodzeniem także w innych miejscach – takich jak np. zakłady produkcyjne, magazyny przemysłowe, centra dystrybucyjne.

Dzięki dużej wydajności, łatwej obsłudze a przy tym niewielkich rozmiarach elektryczne wózki paletowe stanowią również nieodzowną pomoc w międzystanowiskowym przewozie ładunków w różnego typu zakładach produkcyjnych. Pojazdy tego typu nie wymagają szerokich dróg transportowych, mogą poruszać się nie zakłócając ruchu pieszych pracowników, dzięki czemu są niezwykle użyteczne w wielu firmach.

Rodzaje elektrycznych wózków paletowych

Dodatkowym udogodnieniem dla przedsiębiorców decydujących się na zakup elektrycznych paleciaków jest dostępna na rynku szeroka oferta tych urządzeń. Różnorodne modele i typy tych urządzeń pozwalają dopasować je lepiej do potrzeb oraz oczekiwań związanych z transportem. O jakich wózkach mowa?

  • wózki paletowe elektryczne prowadzone,
  • paleciaki elektryczne z podestem lub miejscem stojącym dla operatora,
  • elektryczne wózki paletowe z masztem.

Nie bez znaczenia jest tu kolejność w jakiej zostały wymienione powyższe urządzenia. Wózki prowadzone dysponują zazwyczaj najmniejszą mocą, a co za tym idzie ich udźwig nie jest zbyt duży (zazwyczaj do około 1500-2000 kg).

Następne w kolejności są paleciaki wyposażone w platformy lub bezpośrednio miejsca na pojeździe, gdzie może stanąć operator. Ich atutami są nie tylko większa wartość dla udźwigu, ale także zwiększona prędkość poruszania się. Właśnie dlatego wózki tego typu wykorzystuje się do transportowania ładunków na nieco większe odległości.

Do najbardziej intensywnych zadań z zakresu transportu poziomego z możliwością większego unoszenia ładunków (do około 2- 2,5 metra) wybiera się elektryczne wózki paletowe z masztem. Ten zamontowany dodatkowy element sprawia, że urządzenia zyskały dodatkową wysokość podnoszenia, jakiej nie posiadają innego typu paleciaki. I choć nadal obsługa ładunku i prowadzenie pojazdów jest niezwykle proste, to ten typ urządzeń daje możliwości, które porównać można nawet z mniejszych rozmiarów wózkami widłowymi elektrycznymi.

Niejedno zastosowanie elektrycznych wózków paletowych

Łatwo się domyślić, że im więcej możliwości, jakie dają różne modele elektrycznych wózków paletowych, tym większa szansa na ich zastosowanie w pracach transportowych. Jak i gdzie można wykorzystywać paleciaki elektryczne?

  • do rozładunku i załadunku towarów na ciężarówki – niewielkie wózki paletowe elektryczne prowadzone często mogą wjechać do wnętrza naczepy i bezpośrednio tam układać (lub pobierać) palety. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które ułatwia przyjmowanie oraz wydawanie dostaw.
  • do transportu międzystanowiskowego elementów składowych, półproduktów oraz części – zarówno tych drobnych (np. w kartonach na paletach), jak i tych większych.
  • do sklepów i magazynów oraz dużych hurtowni – jak wspomnieliśmy już na początku artykułu zwykłe paleciaki ręczne w większych marketach zastąpiono bardziej wydajnymi wózkami prowadzonymi z napędem. Z kolei na zapleczach oraz w przypadku hipermarketów, które składują towary na wysokich regałach popularne jest wykorzystywanie paleciaków z masztem, które szybko i sprawnie unoszą ładunki, a przy tym rozmiary pojazdu pozwalają na współgranie ruchu urządzeń i pieszych.
  • na składach budowlanych, ogrodniczych itd. Wózki elektryczne z powodzeniem radzą sobie z transportowaniem ciężkich ładunków. Warunkiem są jednak: prosty, utwardzony teren oraz korzystne warunki atmosferyczne – gdyż paleciaki elektryczne posiadają jedynie niewielkie kółka i nie gwarantują ochrony operatora przed deszczem czy śniegiem z uwagi na brak kabiny. W niekorzystnych warunkach czy gdy konieczne jest pokonywanie dłuższych i bardziej wymagających tras (np. w tartakach, w budownictwie czy rolnictwie) wykorzystuje się wózki terenowe.
  • do kompletacji zamówień. Posługiwanie się w magazynach niewielkimi, zwrotnymi urządzeniami w celu kompletacji zamówień jest znacznie wygodniejsze i bardziej ekonomiczne niż wykorzystywanie w tym celu wózków widłowych.

Ile kosztują elektryczne wózki paletowe?

Ceny wózków paletowych zależą w głównej mierze od tego, jaki rodzaj urządzenia się wybiera. Tutaj podobnie jak w przypadku wózków widłowych – większa wydajność pozwala na bardziej wydajną pracę, ale wiąże się też z wyższą ceną produktów.

Najtańszą opcją jest prosty wózek paletowy elektryczny prowadzony, który można kupić już za około 10 tysięcy złotych. Wózki paletowe elektryczne z podestem lub miejscem dla operatora to wydatek kilku tysięcy więcej. Najdroższe spośród tej grupy to oczywiście elektryczne paleciaki z masztem, które są najbardziej zaawansowane.

Zazwyczaj, w ofercie producentów i dystrybutorów wózków widłowych znaleźć można również używane wózki paletowe elektryczne, których ceny są znacznie niższe od pierwotnych cen rynkowych. Przed zakupem używanego sprzętu warto sprawdzić jednak dokładnie jego stan techniczny: widły, akumulator czy też działanie wszystkich układów. W tym celu konieczna może być wizyta w serwisie wózków widłowych, który dba również o stan techniczny i nadzór nad paleciakami.

Podsumowanie

Wózki paletowe elektryczne to doskonałe rozwiązanie dla logistyki i transportu nie tylko w sklepach czy marketach. Z uwagi na niewielkie rozmiary oraz łatwą obsługę są one często i chętnie wybierane jako urządzenia ułatwiające załadunek/ rozładunek produktów na paletach czy wsparcie procesu kompletacji zamówień.

W przypadku paleciaków elektrycznych komfort pracy łączy się z wydajnością oraz atrakcyjną ceną, jaką przyjdzie zapłacić za pojazd (w porównaniu do np. cen zakupu wózków widłowych).

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C