Panattoni największy w Europie po raz piąty!

C

04-05-2021

Panattoni już piąty raz z rzędu zajął pierwsze miejsce w rankingu Top Logistics Developers magazynu PropertyEU. W latach 2018-2020 firma dostarczyła na rynek 6,4 m kw. powierzchni magazynowo-przemysłowej.

Swoją mocną pozycję Panattoni zawdzięcza doskonałemu antycypowaniu trendów na rynku oraz szybkiej reakcji na sytuację gospodarczą wywołaną pandemią.

Ranking powstaje w oparciu o klasyfikację największych europejskich deweloperów pod kątem ilości dostarczonych przez nich powierzchni magazynowych. Tegoroczne zestawienie obejmuje lata 2018-2020. W tym czasie Panattoni dostarczyło na rynki europejskie aż 6.4 mln m kw. powierzchni.

– Zdobycie tytułu największego dewelopera w Europie już po raz piąty z rzędu, pokazuje że nasza firma zdecydowanie umacnia swoją pozycję na rynku europejskim. Z jednej strony jest to oczywiście efekt ekspansji i wejścia na nowe rynki, jak chociażby Holandii czy Hiszpanii i Portugalii, gdzie już rozpoczęliśmy nowe inwestycje. Z drugiej jednak strony potwierdza, że kierunki rozwoju, które obraliśmy, były zdecydowanie w dobrym kierunku. Chodzi przede wszystkim o rozwój e-commerce, który pandemia COVID-19 przyspieszyła jeszcze bardziej. Zautomatyzowane centra przeznaczone dla tego sektora stanowią już 35% wszystkich naszych projektów. Szybko zwiększa się też liczba parków miejskich do obsługi tzw. ostatniej mili, zarówno w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Polsce. Kolejne 25% wszystkich naszych realizacji stanowią wysoce zaawansowane technologicznie projekty produkcyjne. Panattoni specjalizuje się w budowie tego typu obiektów, skrojonych pod konkretnego klienta. Zamieszanie, które pandemia poczyniła w łańcuchach dostaw, powoduje, że wiele firm myśli teraz o relokacji swoich biznesów produkcyjnych lub ich części do Europy, by być bliżej klienta. Rynki środkowo-europejskie, na których operujemy, tylko na tym zyskają – uważa Robert Dobrzycki, dyrektor generalny Panattoni.

Wzrostowi firmy sprzyja świadoma realizacja strategii zrównoważonego rozwoju. Firma w standardzie dostarcza obiekty magazynowo-produkcyjne z rozwiązaniami ekologicznymi sprzyjającymi ograniczeniu emisji CO2, zużycia energii i wody czy poprawie dobrostanu przyszłych pracowników, m.in. dzięki obowiązkowej certyfikacji każdej inwestycji w systemie BREEAM.

W ciągu ponad 15 lat obecności na europejskim rynku Panattoni zrealizował projekty o łącznej powierzchni przekraczającej 12 mln m kw. Są to zarówno obiekty produkcyjne typu BTS, jak i liczące ponad 200 tys. m kw. wyspecjalizowane centra do obsługi potentatów e-handlu. Deweloper dostarcza także różnorodną powierzchnię w ramach własnych parków w atrakcyjnych logistycznie lokalizacjach, także miejskich. Działa m.in. w Polsce, Niemczech, Wlk. Brytanii, Czechach i Słowacji, Hiszpanii, Holandii.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C