Panattoni ukończyło fabrykę Danfoss Poland

C

05-04-2022

Zespół budynków dla Dansfossu o powierzchni ponad 13 000 m kw. wraz z infrastrukturą towarzyszącą został ukończony rok po rozpoczęciu budowy w Grodzisku Mazowieckim.

Na jego terenie działa ponad 350 operatorów i 45 linii produkcyjnych, na których wytwarzane są m.in. rozwiązania dla chłodnictwa w przemyśle spożywczym. To flagowy przykład obiektu z relokacją linii produkcyjnych oraz utrzymaniem ciągłości produkcji. Inwestycja posłuży przedsiębiorstwu do obsługi klientów na całym świecie, a także wesprze Danfoss w osiągnięciu zeroemisyjności w 2030 roku. Jej generalnym wykonawcą jest firma Dekpol.

Budowa inwestycji w Grodzisku Mazowieckim doskonale wpasowała się w działanie mazowieckiego kampusu firmy Danfoss. Nie wpłynęła negatywnie na procesy w sąsiadującej fabryce przedsiębiorstwa i pozwoliła na utrzymanie ciągłości produkcji, a także pozwoliła na regularną relokację 45 linii produkcyjnych i środków z zakładu w Danii.

W ukończonym kompleksie część produkcyjna zajęła 10 000 m kw. Ponadto 2300 m kw. wyniosła powierzchnia części biurowo-socjalnej, a 1300 m kw. budynek techniczny. Na ostatnim etapie deweloper wybudował również ponad 1500 m kw. części magazynowej. Na terenie inwestycji powstał dział bada n i rozwoju, który będzie miał kluczowe znaczenie dla całej działalności Danfossa na świecie. Wzniesiony przez Panattoni obiekt został wyposażony w rozwiązania z zakresu automatyzacji i robotyzacji, które podnoszą jakość produktów.

– W ramach realizacji mierzyliśmy się z szeregiem wyzwań: krótki czas budowy, realizacja pierwszego etapu zimą i powstawanie obiektu w sąsiedztwie już istniejącego zakładu, bez wpływu na bieżące procesy. Ponadto naszym zadaniem było ułatwienie relokacji linii produkcyjnych z Danii. Przy takiej skali wymagań, nasze doświadczenie było na wagę złota – mówi Marek Foryński, dyrektor BTS w Panattoni. Napięty harmonogram obejmował m.in. dodatkowe procedury planistyczne. Jak dodaje Michał Chodecki, dyrektor rozwoju BTS w Panattoni:

– Zadbaliśmy, by mimo pandemii zachowana została ciągłość pracy ekip budowlanych, a także zapewniliśmy wydajną pracę projektantów odpowiedzialnych za dokumentację wykonawczą. Ponadto hala produkcyjna powstawała na miejscu istniejącego parkingu, co wymagało zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mimo wyzwań, już po 7 miesiącach rozpoczęto montaż pierwszych linii produkcyjnych.

Potwierdza to Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland:

– Każdy z etapów budowy udało się ukończyć z sukcesem dzięki bardzo dobrej kooperacji pomiędzy Danfossem a Panattoni i generalnym wykonawcą, firmą Dekpol. Błyskawiczne tempo realizacji fabryki, a w międzyczasie także magazynu wyrobów gotowych i komponentów do produkcji miały kluczowe znacznie dla ograniczenia wpływu relokacji fabryki dla naszych klientów.

Zarówno nowy obiekt produkcyjno-biurowy jak i część magazynowa zostały wyposażone w szeroką gamę energooszczędnych rozwiązań. Danfoss Poland korzysta m.in. z systemu odzysku ciepła z agregatów wody lodowej, czy sprężarek powietrza, co pozwala w efektywny sposób zarówno przygotować ciepłą wodę użytkową, jak również ogrzać hale i biura. Ponadto zastosowane zostały pompy ciepła oraz elektryczne kotły, które pozwolą pokryć zapotrzebowanie w szczytowych okresach, a także wentylacja z rekuperacją. Nad ograniczonym zużyciem energii dodatkowo czuwać będzie zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS. Panattoni wzmocniło również dach inwestycji z myślą o instalacji fotowoltaicznej.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C