Panattoni dostarczyło dla branży samochodowej w Polsce w tym i ub. roku już 250 tys. m kw. Z tego ponad 30 000 m kw. dla norweskiego producenta firmy Kongsberg. Pod koniec 2021 r. ruszył z rozbudową zakładu firmy w Brześciu Kujawskim, oddanego do użytku w 2018 r. W nowo powstającej części zamontowano urządzenia dla potrzeb działu przewodów paliwowych i sprężonego powietrza „FTS” (fluid transport systems). Deweloper przygotował powierzchnię m.in. do instalacji stanowiska automatycznego montażu przewodów oraz stanowiska automatycznego znakowania i przycinania przewodów. Przekazanie obiektu nastąpiło 14 lipca br., a umowa najmu została zawarta na 15 lat.
– To już kolejna rozbudowa zakładu Kongsberg w Polsce zrealizowana z Panattoni, co potwierdza, że współpraca z nami to nie tylko gwarancja jakości, ale też i stabilności. Firmy produkcyjne chcą się z nami rozwijać, dostarczyliśmy dla nich już w sumie 1,5 mln m kw. – mówi Marzena Tkaczuk, dyrektor rozwoju BTS. – Realizacja w Brześciu Kujawskim to także kolejna cegiełka do błyskawicznego rozwoju regionu. Kujawy w ubiegłym roku cieszyły się jednym z największych popytów na powierzchnię przemysłową, poza tzw. Wielką Piątką, co pokazuje, że głód inwestycji jest tu bardzo duży. Cieszymy się, że w dużej mierze jest on zaspokajany właśnie przez Panattoni.
Po ukończeniu obecnej budowy łączna powierzchnia dostarczona przez Panattoni dla firmy Kongsberg w Polsce wyniosła blisko 40 000 m kw. – w ramach oboektów w Brześciu Kujawskim i Koluszkach. To jednak tylko niewielki procent wszystkich inwestycji dewelopera o charakterze produkcyjnym. W Europie Środkowej i Niemczech firma wybudowała dotąd 50 obiektów typu BTS. Tylko w 2021 roku ukończyła inwestycje dla takich przedsiębiorstw jak Weber, Danfoss, Leviat, czy Reyaers Aluminium, a w latach poprzednich ukończyła m.in. fabrykę zmywarek dla BSH, czy wózków widłowych dla Linde.
Zakład firmy Kongbserg znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Autostrady A1, ok. 80 km. od geograficznego środka kraju. Ponadto położony jest w Brzeskiej Strefie Gospodarczej uważanej za motor napędowy całego regionu kujawsko-pomorskiego. Proinwestycyjna polityka władz, przygotowanie terenów pod inwestycję oraz kapitał ludzki w połączeniu z lokalizacją przyciągają globalne biznesy z wielu sektorów – od logistycznej, przez odzieżową i produkcyjną, po chemiczną. Strefa cały czas jest rozwijana, uruchamiane są m.in. kolejne linie autobusowe, czy budowana jest nowa droga technologiczna, a rozwój obszaru jest priorytetem dla lokalnych władz.