Pięć parków logistycznych za 160 mln Euro

C

05-07-2022

Panatton sprzedał pięć parków logistycznych w Polsce. Nabywcą w pełni wynajętych obiektów o łącznej powierzchni 230 000 m kw. jest północnoamerykański fundusz inwestycyjny.

Trzy ze sprzedanych parków logistycznych znajdują się w Warszawie, , a dwa w zachodniej części stolicy. Czwarty zlokalizowany jest na wschodzie Poznania, a kolejny w pobliżu Radomia.

– Panattoni, po ukończeniu inwestycji zgodnie z harmonogramem i budżetem, z sukcesem sfinalizowało sprzedaż tych pięciu, w pełni wynajętych parków logistycznych w Polsce, na rzecz globalnego zarządcy inwestycji w nieruchomości. Chociaż perspektywy gospodarcze nie są już tak dobre, nieruchomości przemysłowe pozostają tą klasą aktywów, która wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Niedawny, gwałtowny wzrost kosztów budowy i indeksacja inflacyjna czynszów sprawiają, że przynoszące stały dochód nieruchomości są bardzo atrakcyjną propozycją dla inwestorów. Całkowicie wynajęte obiekty mogą nabywać poniżej kosztów odtworzenia – zwraca uwagę Robert Dobrzycki, dyrektor generalny i współwłaściciel Panattoni.

Panattoni jest pewne, że długoterminowe perspektywy dla polskiego rynku nieruchomości przemysłowych i logistycznych są dobre.

– Jest wiele powodów do optymizmu, w tym utrzymujący się silny trend „nearshoringu” na skutek zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw, niższa penetracja e-handlu w porównaniu z rynkami Europy Zachodniej. Nadal utrzymuje się też apetyt międzynarodowych firm na tworzenie tu zakładów produkcyjnych ze względu na tanią, wykwalifikowaną siłę roboczą i duży rynek krajowy – mówi Robert Dobrzycki.

W I kwartale 2022 r. wartość zrealizowanych transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła 1,7 mld euro. Choć to wolumen niższy niż w poprzednim kwartale, to według CBRE i tak stanowi trzecie, najlepsze otwarcie roku od 2016 roku. Chociaż wojna w sąsiedniej Ukrainie i rosnąca inflacja zaniepokoiły inwestorów, popyt ze strony najemców pozostaje silny, a spadek wolumenu transakcji w stosunku do końca ubiegłego roku był bardziej wynikiem braku odpowiedniego produktu niż słabnącego zainteresowania aktywami przemysłowymi i logistycznymi. CBRE podkreśla również, że stopy kapitalizacji na koniec pierwszego kwartału dla polskich nieruchomości przemysłowo-logistycznych wyniosły 4,35% i odznaczają się stabilnym trendem w kolejnych miesiącach.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C