Nowa fabryka wybudowana została w taki sposób, aby zaoszczędzić jak najwięcej energii oraz wykorzystać tzw. „zyski ciepła” pochodzące z procesów produkcyjnych, z agregatów wody lodowej oraz sprężarek powietrza, co pozwala efektywnie ogrzać hale i biura oraz przygotować ciepłą wodę użytkową. W okresach przejściowych i zimowym podstawowym źródłem ogrzewania są pompy ciepła, wspomagane przez odzysk ciepła z powyższych procesów. Instalacje grzewcze, chłodnicze i wentylacyjne oraz maszyny produkcyjne zasilane są zieloną energią elektryczną. Wszystkie instalacje techniczne w grodziskiej inwestycji kontrolowane są przez zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS, co dodatkowo wspiera poprawę efektywności energetycznej i eksploatację całego obiektu. Konstrukcja budynków hali produkcyjnej i magazynu jest przygotowana pod montaż instalacji fotowoltaicznej. Panattoni zwiększyło izolacyjność hali, by ograniczyć straty energii cieplnej, wdrożyło również rozwiązania ograniczające zużycie wody m.in. poprzez zastosowanie elektrozaworów odcinających i kranów bezdotykowych w pomieszczeniach socjalnych.
Za realizację odpowiedzialny był dział BTS Panattoni, najdłużej działający na polskim rynku zespół, zajmujący się realizacjami szytymi na miarę. W Europie Centralnej firma ukończyła ponad 100 tego typu obiektów.
Budowa inwestycji w Grodzisku Mazowieckim doskonale wpasowała się w działanie kampusu firmy. Nie wpłynęła negatywnie na procesy w sąsiadującej fabryce przedsiębiorstwa i pozwoliła na sprawne przeniesienie 45 linii produkcyjnych, magazynu, laboratorium i funkcji utrzymania ruchu z zakładu w Danii. Na terenie inwestycji powstał także dział rozwoju produktów (R&D), który ma kluczowe znaczenie dla działalności biznesowej Danfoss w Polsce i na świecie.
Wzniesiony przez dział Panattoni BTS obiekt został również zautomatyzowany i zrobotyzowany, co podnosi jakość produktów.
– W ramach realizacji mierzyliśmy się z szeregiem wyzwań” – mówi Marek Foryński, BTS dyrektor zarządzający w Panattoni. – Krótki czas budowy, realizacja pierwszego etapu zimą i powstawanie obiektu w sąsiedztwie już istniejącego zakładu, bez wpływu na bieżące procesy. Przy takiej skali wymagań, nasze doświadczenie było na wagę złota.