Pierwszy na poziomie Excellent

C

29-04-2021

Panattoni otrzymał ocenę „Excellent” w systemie BREEAM International New Construction dla Panattoni Park Sosnowiec I. To pierwszy tak wysoki poziom certyfikacji na rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce dla nowo wybudowanej inwestycji.

Park otrzymał maksymalną punktację (100%) za systemy wodne, dzięki którym udało się ograniczyć zużycie wody o 66,5% oraz za wykorzystanie terenu i ekologię. Redukcja emisji gazów cieplarnianych wyniosła 46% względem wartości bazowej, a co najważniejsze inwestycja powstała na terenie poprzemysłowym.

Rynek nieruchomości przemysłowych i logistycznych w Polsce coraz pewniej czuje się na zielonym kursie. Na 20,8 mln m kw. dostarczonej powierzchni, 5,88 mln m kw. przeszło zieloną certyfikację, z czego 70% to zasługa Panattoni. Najczęściej wybieranym systemem jest BREEAM (85%), jednak dotychczas ocena Very Good była najwyższą. Teraz Panattoni jako pierwszy w Polsce, dostarczył obiekt przemysłowy certyfikowany metodą BREEAM International New Construction na poziomie Excellent: Panattoni Park Sosnowiec I o powierzchni 31 500 m kw.

Panattoni Park Sosnowiec I otrzymał maksymalną ocenę (100%) w kategorii „land use and ecology”. Obiekt powstał na obszarze o niskiej wartości ekologicznej pozbawionym pokrywy roślinnej, na terenach po wyrobiskach pokopalnianych. Po konsultacji z wykwalifikowanym ekologiem, który sporządził szczegółowy raport, poprzedzony m.in. inwentaryzacją działki oraz analizą wartości ekologicznej terenu, deweloper doprowadził do zazielenienia obszaru inwestycji. Blisko 1/3 terenu zajęły łąki kwietne o bogatym składzie gatunkowym, które staną się domem m.in. dla pajęczaków i owadów. Pozostałą powierzchnie pokryły m.in. ekologiczne trawniki nie wymagające częstego koszenia.

– Realizacja w Sosnowcu jest doskonałym dowodem na ogromny potencjał inwestycji typu brownfield i potwierdzeniem, że na poprzemysłowych terenach mogą powstawać najbardziej zaawansowane ekologicznie obiekty. W końcu to również na obszarze poprzemysłowych powstała najbardziej ekologiczna realizacja przemysłowa na świecie – dostarczona przez Panattoni w czeskim Chebie – mówi Emilia Dębowska, menadżer zrównoważonego rozwoju Panattoni.

Kolejną 100% kategorią okazała się „woda”. Deweloper w celu jej oszczędności zastosował m.in. inteligentne systemy opomiarowania, wodooszczędną armaturę oraz system zapobiegający wyciekom w blokach sanitarnych. Rozwiązania wykorzystane w obiekcie pozwoliły ograniczyć zużycie wody o 66,5% względem wartości bazowej. Ponadto Panattoni znacznie zredukowało emisję gazów cieplarnianych, o 46% względem wartości bazowej oraz zużycie energii o podobną wartość, w czym pomogły m.in. rozwiązania minimalizujące straty ciepła przez przegrody budowlane, inteligentne systemy opomiarowania oraz oświetlenie LED. W kategorii „energy” Panattoni otrzymało ocenę bliską ideału 90%.

Zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju przebiegł także sam proces budowy, w którym stosowano odzyskiwane odpady, a także materiały i produkty z certyfikatami EPD oraz materiały nabyte od producentów posiadających certyfikaty EMS.

Ważnym aspektem w realizacji sosnowieckiego obiektu był wellbeing jego użytkowników. W pomieszczeniach biurowych zapewniony został odpowiedni dostęp do światła dziennego potwierdzony odpowiednią analizą. Ponadto tę część budynku zbadał wykwalifikowany akustyk, który potwierdził komfortowe warunki dźwiękowe pomieszczeń biurowych. Deweloper przygotował również przestrzenie socjalne z dostępem do wody pitnej, udogodnienia dla niepełnosprawnych, obszerne strefy na odpady do recyklingu, a także ładowarki do samochodów elektrycznych. Ponadto dzięki bliskości drogi ekspresowej S1, użytkownicy będą mogli sprawnie dotrzeć do obiektu z różnych stron województwa śląskiego.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C