Rok 2021 rekordowy dla Panattoni

C

01-02-2022

W 2021 roku Panattoni podpisało ok. 300 umów najmu na ponad 3,2 mln m kw. powierzchni, o 1 mln m kw. więcej niż rok wcześniej! Obiekty Panattoni wybrali tacy klienci jak Zalando, LPP, Media Expert, Carrefour, DHL, DB Schenker, Inpost, Solaris czy Action.

W sumie deweloper dostarczył w ub. roku 1,8 mln m kw. potwierdzonych certyfikacją BREEAM, a kolejne 2,8 mln m kw. jest w budowie.

Panattoni podpisało ok. 300 umów najmu, których wolumen sięgnął 3 257 659 m kw. To ponad 50% więcej niż rok wcześniej.

– Sektor magazynowy w Polsce pędzi, bijąc kolejne rekordy popytu i podaży. Sprzyja mu rozkwit e-handel i chęć posiadania centrów dystrybucyjnych jak najbliżej konsumenta oraz trend nearshoring’u zwiększający aktywność produkcyjną w całej Europie. To sprawiło, że rok 2021 był przełomowy dla Panattoni i branży – komentuje Robert Dobrzycki, dyrektor generalny i współwłaściel Panattoni. – Na koniec 2021 mieliśmy w budowie blisko 2,4 mln m kw., a zrealizowana przez Panattoni powierzchnia przekroczyła w Polsce 10,3 mln m kw.

PROMOCJA

PROMOCJA

Największe ubiegłoroczne transakcje Panattoni to m.in.: 146 000 m kw. dla Zalando w Bydgoszczy, 105 000 m kw. dla DHL Supply Chain i Zalando pod Poznaniem, 82 000 mkw. w Gorzyczkach, 78 000 m kw. dla ID Logistics we Wrocławiu pod obsługę sektora e-handlu oraz ponad 134 000 m kw. dla LPP w dwóch lokalizacjach. Deweloper podpisał również kilkanaście transakcji z firmą InPost, wchodząc jednocześnie na nowe rynki, m.in. Głogów, Koluszki, Siedlce.

– Z tych danych widać, że klienci byli zainteresowani każdym rynkiem. Oczywiście najwięcej umów dotyczyło tzw. „Wielkiej Piątki”, ale najemców przyciągały również rynki wschodzące i ściana zachodnia, która staje się nową bramą do obsługi rynku niemieckiego. Zróżnicowana była także wielkość wynajmowanej powierzchni – od zaledwie 1000 mkw. po blisko 150 000 m kw. – dodaje Robert Dobrzycki.

Wszystkie ubiegłoroczne inwestycje dewelopera cechuje zminimalizowany, negatywny wpływ tego typu inwestycji na środowisko, niższe koszty operacyjne obiektów oraz dbałość o dobrostan pracujących w nich osób. We wrześniu ub.r. Panattoni podwyższyło stopień środowiskowej certyfikacji metodą BREEAM z poziomu „Very Good” na „Excellent” w ramach nowego standardu obiektów. Pierwsze w Polsce tak wysokie oceny dla obiektów przemysłowych otrzymały Panattoni Park Sosnowiec I oraz BTS Świebodzin, który liczy blisko 200 000 m kw. Łączna powierzchnia inwestycji, które w 2021 r. otrzymały zielone certyfikaty, to ponad 1,2 mln m kw. W sumie Panattoni zrealizowało już w Polsce 109 obiektów zgodnych z przyjętą przez firmę koncepcją zrównoważonego rozwoju. To łącznie ponad 3,6 mln m kw. powierzchni poddanej certyfikacji. Kolejne 1,1 mln m kw. jest zaś w trakcie procesu pozyskania oceny „Excellent”, jak dotąd najwyższej na polskim rynku w branży.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C