Widlak elektryczny – ładowanie, praca, parametry

C

11-08-2021

Czy widlak elektryczny poradzi sobie z transportowaniem ładunków poza magazynem? Ile trzeba ładować jego baterie i na jak długo wystarcza jej mocy? Na te i wiele innych pytań odpowiemy Wam w poniższym artykule.

Wózki widłowe elektryczne a praca na zewnątrz

Od lat wózki widłowe elektryczne wykorzystywane są do różnego typu prac w magazynach. Ale jak radzą sobie na zewnątrz? W zmiennych warunkach pogodowych, takich jak wysoka temperatura, deszcz czy śnieg – czy operowanie widlakami elektrycznymi jest w ogóle możliwe?

Zdecydowanie tak! A co więcej – wykorzystywanie wózków widłowych elektrycznych zimą, w trakcie trwania niskich temperatur, jest nawet bardziej bezpieczne i wydajne niż korzystanie z wózków z napędem gazowym.

Ponadto, wystarczy odpowiednio zamontowana, osłonięta kabina operatora, by można było obsługiwać ładunki na zewnątrz przy pomocy wózka elektrycznego wiosną, jesienią czy zimą. Osłona silnika chroni go przed wiatrem i deszczem, a w kabinie – dla wygody operatora można dodatkowo zainstalować klimatyzację lub ogrzewanie.

PROMOCJA

PROMOCJA

 

 

Co istotne – praca na zewnątrz jest możliwa w przypadku widlaków – czyli wózków czołowych z napędem elektrycznym, jednak nie oznacza to, że każde urządzenie z takim napędem poradzi sobie w pracach przymagazynowych itd. Dla przykładu: wózki widłowe wysokiego składowania czy wózki paletowe elektryczne posiadają niewielkie koła, które przeznaczone są tylko i wyłącznie do poruszania się po gładkich, niewyboistych nawierzchniach. Ponadto, urządzenia tego typu nie posiadają żadnej zabudowy. Zatem, o ile możliwe jest ich poruszanie się np. po płaskim placu przed magazynem, o tyle musi to odbywać się w czasie dobrej pogody.

Jak ładować wózek widłowy elektryczny?

Każdy właściciel elektrycznych widlaków powinien wydzielić dla nich specjalną strefę ładowania – czyli miejsce, gdzie bez przeszkód, akumulatory do wózków będą mogły być bezpiecznie ładowane. Nie musi być to osobne pomieszczenie, ważne jednak aby miejsce było wyraźnie oddzielone, a w jego pobliżu nie znajdowały się produkty łatwopalne, źródła ognia czy substancje wybuchowe. Konieczne jest również zapewnienie dobrej wentylacji w miejscu ładowania.

Co jeszcze jest potrzebne, aby miejsce ładowania baterii spełniało normy?

  • odzież ochronna,
  • gaśnica,
  • w przypadku akumulatorów kwasowych także środki neutralizują kwas.

 

Ładowanie baterii

Istotne jest, aby baterie do widlaków ładować jeszcze zanim ulegną one całkowitemu rozładowaniu. Aby rozpocząć proces ładowania w przypadku wózków elektrycznych z wbudowanym prostownikiem wystarczy podpiąć właściwą wtyczkę do gniazda sieciowego.

Czas ładowania

Przyjmuje się, iż standardowy czas ładowania akumulatorów wózków widłowych elektrycznych to od około 8 do 12 godzin dla pełnego naładowania. Jednak w przypadku widlaków nowszej generacji czas ten może być znacząco krótszy. Tak jak np. dla wózków widłowych marki BYD z litowo-żelazowo-fosporanowymi akumulatorami, których czas ładowania ogranicza się zaledwie do 1-2 godzin.

Naładowana bateria spokojnie powinna wystarczyć na 8-10 godzin pracy. Dlatego zaleca się ładowanie akumulatora po każdej zmianie w pracy.

 

Widlak elektryczny – jakie są jego parametry?

 

 

Pod względem możliwości elektryczne wózki widłowe nie ustępują dużo wózkom spalinowym, choć oczywiście wszystko zależy od konkretnego modelu urządzenia. Na rynku dostępne są zarówno niewielkie trójkołowe, idealne do poruszania się w wąskich korytarzach, widlaki o udźwigu ok. 1-2 ton, jak i większe, bardziej zaawansowane wózki widłowe elektryczne mogące unieść ładunek o wadze nawet do 5 ton.

Jeśli chodzi o maksymalną wysokość unoszenia, to w tym przypadku również parametry są zbliżone do tych, jakie posiadają wózki z napędem spalinowym. Jest to wartość do maksymalnie 5-6 metrów.

Podsumowanie

 

 

W powyższym artykule odpowiedzieliśmy na najważniejsze pytania dotyczące widlaków elektrycznych, wskazując na sposób i czas ich ładowania, długość czasu pracy na jednej baterii oraz możliwości, jakie osiągają tego typu urządzenia.

Wózki widłowe elektryczne to wydajne urządzenia, które mocą oraz parametrami nie ustępują wózkom spalinowym, dlatego warto je wybrać zarówno do prac w magazynie, jak i tych na zewnątrz budynków.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C