Wynajem wózków widłowych do magazynu- zobacz, co zyskujesz!

C

11-04-2022

W sytuacji gdy Twoja firma potrzebuje szybko wydajnego sprzętu (jako zastępstwo na czas usuwania awarii czy jako wspomaganie w okresie zwiększonej liczby dostaw) - nie wahaj się! Skorzystaj z wynajmu wózków widłowych, który pozwoli pracować wydajnie, bez konieczności wstrzymywania obsługi zamówień. To inwestycja, która naprawdę się opłaci.

Zasady wynajmu wózków widłowych

Każda wypożyczalnia wózków widłowych, poza indywidualnym cennikiem, posiada stworzony regulamin wynajmu urządzeń. Opisane są w nim główne zasady wypożyczenia sprzętu, warunki jakie powinien spełnić usługodawca oraz usługobiorca, a także warunki zwrotu sprzętu czy (ewentualnych) przedłużenia lub zerwania umowy.

Zazwyczaj wypożyczalnie wózków widłowych w ramach swojej oferty przedstawiają cenniki zależne od całkowitego okresu najmu maszyn. Może to być:

  • wynajem krótkoterminowy,
  • wynajem długoterminowy,
  • wynajem urządzenia wraz z operatorem.

Zdarza się również, że przedsiębiorcy mogą wziąć urządzenia w leasing i wykupić po skończonym okresie najmu.

Kiedy wynajem wózka widłowego się opłaci?

Pomimo, iż wynajem wiąże się z koniecznością płatności za wypożyczany sprzęt, którego później nie dostaje się na własność – to istnieje co najmniej kilka sytuacji, w których skorzystanie z tego typu rozwiązania będzie niezwykle opłacalne. Kiedy można o nich mówić?

  • posiadany sprzęt uległ awarii i konieczne jest wyłączenie go na kilka dni/ tygodni z eksploatacji, co spowodowałoby niemożność obsługi palet;
  • sezonowo, przez większą liczbę zamówień, np. przed świętami, niezbędne jest wprowadzenie do pracy dodatkowych urządzeń, które pomogą ze składowaniem, kompletacją i wydawaniem towarów do dalszego transportu;
  • w magazynie pojawiły się jednorazowo nietypowe zamówienia – np. palety większe i cięższe niż zwykle, do których obsługi muszą zostać wykorzystane wózki widłowe elektryczne o większym udźwigu.

Wynajem sprzętu to również idealna okazja, by przetestować urządzenie, które chciałoby się nabyć do firmy. Jest to wręcz unikatowa możliwość, by sprawdzić jak działają wózki widłowe magazynowe w warunkach, w których przebiegać będzie później jego (tego samego modelu) praca.

Poza dodatkowym wózkiem widłowym dopasowanym do indywidualnych potrzeb firmy, na wynajmie zyskuje się jeszcze coś – możliwość wliczenia kosztu najmu w koszty uzyskania przychodu. Warto zapytać o to księgowych przed podpisaniem umowy na wynajem wózków widłowych.

Gdzie szukać wypożyczalni widlaków

W dobie internetu wyszukanie hasła “wynajem wózków widłowych w okolicy” nie należy do najtrudniejszych zadań. Warto jednak pamiętać, aby wypożyczając sprzęt korzystać z wiarygodnych firm świadczących usługi. Dobrze będzie zawczasu sprawdzić jaki czas wypożyczalnia jest już na rynku oraz jakie posiada opinie. Najbardziej wiarygodnym źródłem będą oczywiście także polecenia (na podstawie posiadanego już doświadczenia) od innych przedsiębiorców czy nawet pracowników.

Także lokalizacja staje się coraz mniej istotnym aspektem podczas wynajmu. O ile, w przypadku, gdy chcemy samodzielnie podjechać i zobaczyć na żywo urządzenia, warto wybrać wózki widłowe na wynajem w dość bliskiej lokalizacji. O tyle, jeśli bardziej atrakcyjną ofertą dysponuje wypożyczalnia, która mieści się nieco dalej (ale np. posiada do tego własny transport wózków widłowych do miejsca pracy na terenie całej Polski) – lepiej będzie skorzystać z jej usług. Choć w tym przypadku będzie to prawdopodobnie bardziej opłacalne podczas długoterminowego wynajmu wózków widłowych.

Jakie wózki widłowe można wynająć?

W ofercie wypożyczalni znaleźć można różnego typu urządzenia zarówno z napędem elektrycznym, jak i spalinowym. Warto jednak pamiętać, iż praca w magazynach zamkniętych wymaga korzystania z urządzeń elektrycznych, które nie generują do powietrza szkodliwych spalin oraz są dużo bardziej ciche w obsłudze.

Wśród sprzętów, które pomocne mogą być w magazynach wymienia się:

Najważniejsze podczas wyboru urządzenia jest to, aby spełniało ono oczekiwania względem usług i zadań, które będzie wykonywać, a także posiadało wystarczający udźwig i wysokość unoszenia, by z powodzeniem unosić ładunki w magazynie.

Istotna może być także sama wielkość pojazdów – ważne aby mogły one bezpiecznie poruszać się po drogach transportowych i nie stwarzały zagrożenia.

Co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Obowiązkiem przedsiębiorcy wynajmującego urządzenia jest zawsze dokładnie czytać przed podpisaniem każdą umowę, a także zachować jej kopię dla siebie. Na umowie najmu powinny znaleźć się dane wypożyczalni oraz wynajmującego, a także szczegółowe dane odnoszące się do wózka widłowego – takie jak rodzaj napędu, model, stan techniczny, czy dodatkowe wyposażenie.

Decydując się na wynajem wózka widłowego należy koniecznie upewnić się co do zapisów o:

  • okresie wynajmu,
  • terminie w jakim należy zwrócić sprzęt,
  • szczegółowych warunkach, jakie należy spełniać w trakcie eksploatacji urządzenia,
  • zasadach zwrotu maszyny,
  • możliwości przedłużenia lub zerwania umowy.

Wszystkie te wytyczne są bardzo istotne. Tak samo zresztą jak finansowanie wynajmowanych urządzeń, trzymanie się terminów wpłat oraz świadomość kiedy cena za wynajem może wzrosnąć.

Wynajem wózków widłowych – podsumowanie

Wózek widłowy to w wielu magazynach urządzenie wręcz niezbędne, bez którego nie można się obejść. Jeżeli jako przedsiębiorca nie możesz sobie pozwolić na nowe wózki widłowe, to idealnym rozwiązaniem będzie wynajem. Okres wynajmu i rodzaj pojazdów zostaną dopasowane do prac w magazynie, a Ty nie będziesz musiał martwić się o przestoje czy niedotrzymanie terminów dostaw.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C