Do 15 stycznia 2023 r. należy zgłosić bazę eksploatacyjną do Starosty lub GITD  

C

05-01-2023

TSL Biznes we współpracy z Kancelarią Prawną Iuridica przypomina, iż zgodnie z zapisem art. 5 ust. 6 ustawy z dnia 28 stycznia 2022r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw, wszyscy przedsiębiorcy transportowi, którzy uzyskali zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego (potocznie nazywane „licencją krajową”) przed dniem 1 marca 2022r. mają obowiązek powiadomienia organu który je wydał (Starosta lub GITD) o realizacji obowiązku dostosowania bazy transportowej do wymagań określonych w przepisach tej ustawy.

Obowiązek ten dotyczy także przewoźników, którzy wnioskowali o wydanie zezwolenia przed tą datą, jednak w dniu 1 marca 2022r. dokument ten nie został im jeszcze wydany.

Przywołany tu akt prawny wprowadził obowiązek posiadania bazy transportowej wyposażonej m.in. w miejsca postojowe w ilości nie mniejszej niż 1/3 liczby eksploatowanych pojazdów. W przypadku posiadania kliku baz, znajdujące się na ich terenie miejsca podlegają sumowaniu.

Na wszystkich przewoźników nałożono obowiązek powiadomienia organu, który wydał danej firmie zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego o dostosowaniu do niniejszego wymogu. W praktyce więc taką informację muszą do właściwego organu przesłać te firmy, które uzyskały  zezwolenie przed 1 marca 2022r. oraz takie, wobec których procedura jego uzyskania w tym dniu jeszcze trwała i nie była zakończona. Podmioty, które wnioskowały o wydanie zezwolenia po tej dacie w toku weryfikowania wymagań przez organ, składały bowiem stosowne oświadczenie w zakresie bazy eksploatacyjnej.

Zatem w nieprzekraczalnym terminie 15 stycznia 2023r. należy powiadomić organ wydający zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego o dostosowaniu się do opisanych  tu wymogów. Do niniejszej wiadomości dołączamy druk, który można w tym celu wykorzystać.

POBIERZ DRUK “OŚWIADCZENIE O BAZIE EKSPLOATACYJNEJ”

Łukasz Chwalczuk – wspólnik w Kancelarii Prawnej Iuridica, prezes zarządu OSPTN, ESTA Europe Board Member.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C