Co to jest Business Intelligence i jak może wypłynąć na rozwój Twojej firmy?

C

03-10-2022

W ostatnich latach dość często można spotkać się z określeniem Business Intelligence. Mało tego, pojęcie to jest coraz popularniejsze, a jego znaczenie rośnie. Co to takiego jest i jak może zmienić funkcjonowanie firmy?

Business Intelligence (BI) to inaczej analityka biznesowa. Najprościej można powiedzieć, że jest to proces, w którym dane przetwarzane są w informacje, a te następnie w wiedzę. Jest to odpowiedź na rosnącą ilość danych, jakie są w każdym przedsiębiorstwie. Firma chcąca utrzymać konkurencyjną pozycję na rynku musi podążać w stronę cyfryzacji, a BI będzie to wspierać.

W czym może pomóc Business Intelligence?

Nadrzędnym celem wdrożenia BI jest świadome podejmowanie decyzji kluczowych dla rozwoju firmy na podstawie twardych danych. Specjalistyczne aplikacje pomagają uporządkować zgromadzone informacje, które później są dostępne w postaci przejrzystych wykresów, tabel i zestawień. W tego typu narzędziach dane są zbierane ciągle, a ich monitorowanie i analizowanie daje osobom decyzyjnym pełny obraz poszczególnych procesów, co pozwala uniknąć ryzykownych decyzji lub błędów.

Dobre narzędzia umożliwiają przeprowadzanie zaawansowanych analiz finansowych, zwiększenie efektywności produkcji, przewidywanie konsekwencji na podstawie symulacji i wiele innych. Ostatecznie wpłynie to na lepszą jakość pracy. Chociaż BI to zaawansowane rozwiązania informatyczne, można znaleźć takie, z którymi sobie poradzimy nawet wtedy, kiedy nie jesteśmy specjalistami od informatyki. Podsumowując, BI usprawnia pracę kierowników, podejmowanie decyzji, zarządzanie finansami i pozwala szybciej otrzymać potrzebne w danej chwili informacje.

Systemy ERP a Business Intelligence

Jeśli chcemy mieć możliwość zestawiania wielu różnych zmiennych, to dane muszą być w jednej bazie danych. Korzystając z różnych niezależnych oprogramowań, byłoby to problematyczne. Kiedy natomiast zdecydujemy się na system ERP, stanie się to znacznie prostsze. Kwintesencją ERP jest łączenie informacji ze wszystkich baz danych firmy w jedną łączną. Pomijając inne zalety, jakie wiążą się z tym rozwiązaniem, mamy możliwość zestawiania ze sobą wielu wskaźników pochodzących z różnych źródeł. Możemy tworzyć raporty, gdzie będziemy analizować zobowiązania, sprzedaż, stany magazynowe. Tak jak wspomnieliśmy, otrzymamy wyniki w przejrzystej formie.

Ponadto są takie oprogramowania jak enova365, gdzie podczas tworzenia raportów można wykorzystać również dane pochodzące z zewnętrz. W tym systemie jest wiele gotowych wskaźników, przez co praca związana z analityką biznesową będzie jeszcze prostsza.

Business Intelligence nie tylko w dużej firmie

W każdej firmie gromadzi się dane, nie tylko w dużych korporacjach. Oznacza to, że Business Intelligence jest rozwiązaniem, jakie znajdzie zastosowanie w każdej organizacji. Sprawdzi się więc niezależnie od tego, w jakiej branży funkcjonuje firma i jak duża jest jej struktura. Jednak im danych przetwarzanych jest więcej, tym bardziej jest to obowiązkowe, aby zachować kontrolę i zadbać o to, by wszystko było uporządkowane.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C