Jak rozpoznać dobry monitoring floty?

C
Jak rozpoznać dobry monitoring floty?

05-03-2021

Mając monitoring GPS możesz zarządzać flotą pojazdów na własnych zasadach. Potrzebujesz tylko funkcji, które będą prowadzić do rentowności floty prosto i efektywnie. Kluczem do sukcesu są odpowiednie narzędzia do lokalizacji i analizy tras. Co to za narzędzia i jak z nich korzystać?

 

Zarządzanie flotą – dlaczego w każdej firmie wygląda trochę inaczej?

Monitoring GPS nie jest żadną nowością. O tym jak efektywnie wpływa na optymalizację kosztów mogło się już przekonać wiele dużych i małych firm.Zyski z oszczędności widoczne są nawet po 2-3 miesiącach kontroli. Ale każda firma będzie potrzebować nieco innego stylu zarządzania i wynika to z rodzaju prowadzonej działalności. Inaczej działa firma transportowa, która przewozi towary, inaczej też firma usługa, która dysponuje pojazdami dla handlowców. Podczas kiedy w firmie transportowej zwraca się szczególną uwagę na dostarczenie towaru we właściwym czasie, to w firmie usługowej, znaczenie będzie miała ilość spotkań z klientami lub ilość przejechanych kilometrów od poniedziałku do piątku.

Lokalizacja na żywo i historia podróży – od tego zaczyna się monitoring

Z jednej strony monitoring GPS daje możliwość oglądania pozycji online, na żywo, przez całą dobę, z drugiej natomiast, pozwala każdą trasę sprawdzić w dowolnym momencie. Wgląd do historii podróży pojazdów służbowych potrzebny jest do stworzenia choćby najmniejszej analizy. System GPS powinien dawać możliwość sprawdzenia tras przejazdów nawet do 12 miesięcy wstecz. W historii zapisane są prędkości, miejsca postojów, weekendowe przejazdy, czas pracy za kółkiem i wiele innych aktywności kierowcy. Lokalizacja na żywo pokazuje mapę z dokładnym adresem, aktualną pozycją lokalizatora i stanem technicznym pojazdu. To niezbędne informacje i nie może ich zabraknąć.

Raportowanie w systemie GPS – jedno z najważniejszych narzędzi monitoringu

Bez właściwych raportów nie ma mowy o dobrym zarządzaniu. Wchodząc w szczegóły poszczególnych tras, możesz je rozłożyć na poszczególne części właśnie za pomocą raportów. Dodatkowo, daje Ci to różny punkt widzenia w ocenie pracownika. Dokładna kontrola kierowcy opiera się na kilku podstawowych raportach. Liczą się oczywiście fakty i liczby, ale muszą być odpowiednio przedstawione, więc dla komfortu pracy, raporty powinny być przede wszystkim czytelne, np. w graficznej formie na osi czasu. W zaawansowanym systemie GPS masz możliwość wygenerować raporty:

  • Prędkości
  • Dzienny
  • Z podróży
  • Z przejazdów

Raporty GPS Służą przedstawieniu konkretnych przejazdów, wyszukaniu błędów w stylu jazdy, wykrywaniu prywatnych podróży w godzinach pracy lub zbiorczo przedstawiają ilość przejechanych kilometrów. Dokładnie widać średnie i najwyższe prędkości, które pozwalają rzetelnie rozliczać kierowców ze stylu jazdy, a co za tym idzie, dodatkowych kosztów.

Poziom i spalanie paliwa – tutaj kryją się duże oszczędności

Temat spalania paliwa to nie tylko kontrola w przypadku ewentualnej kradzieży, ale przede wszystkim monitoring ekonomicznej jazdy. Braki w umiejętnościach kierowców przekładają się później na koszty serwisowe i zwyżki ubezpieczeniowe. Lokalizatory GPS różnią się od siebie właściwościami i parametrami technicznymi. Jeśli kontrola paliwa stanowi dla firmy główne kryterium wyboru systemu GPS, to lokalizatory powinny być podłączone przez szynę CAN do komputera pokładowego, aby sczytywać dokładne informacje. Przed wyborem nadajnika GPS zapoznaj się z listą pojazdów CAN. Producenci samochodów co jakiś czas zmieniają szynę CAN, zatem jeśli firma szuka na rynku nowych samochodów, warto sprawdzić, na ile pojazd będzie kompatybilny z modułem CAN.  

Elektroniczna ewidencja pojazdów – koniec z papierową kilometrówką

Wygoda to mało powiedziane. Mobilna kilometrówka jest uzupełnieniem funkcjonalności lokalizatorów GPS, które precyzyjnie zapisują wszystkie przejazdy w celach służbowych. Co daje Ci elektroniczna ewidencja przebiegu pojazdu?

  • Wygodne odliczanie 100% podatku VAT
  • Automatyczny system do rozliczania kilometrówek
  • Brak dodatkowej pracy administracyjnej
  • Gwarancję poprawności danych zgodnie z przepisami
  • Raport z wszystkich przejazdów gotowy w kilka minut

Podsumowanie

Praca kierowcy bywa zmienna i dynamiczna. Ale do zmian musi dostosować się nie tylko pracownik, ale także firma. W ciągłym pośpiechu i w czasie rewolucyjnych zmian rynkowych warto zadbać o oszczędność czasu, paliwa, kontrolę czasu pracy, a także elektroniczny obieg dokumentów. To wszystko zapewni Ci to profesjonalny system GPS i wysokiej klasy lokalizatory. Dzięki nim usprawnisz organizację pracy nawet w najbardziej wymagających warunkach.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C