Ruszyła usługa Verified by GS1

C

20-01-2022

Koniec z bałaganem w danych produktowych i fałszywkami. Platforma e-Produkty, prowadzona przez GS1 Polska, umożliwia weryfikację danych produktowych lokalnych i globalnych producentów w ramach usługi Verified by GS1.

Mnogość danych wcale nie zapewnia ich dokładności. Sieci handlowe i sprzedawcy internetowi czasem nie są w stanie kategorycznie odpowiedzieć na pytanie: „Czy to faktycznie taki produkt, za jaki go uważam?”. Jednoznaczną identyfikację produktów w skali całego świata gwarantuje tylko „paszport produktowy”, oparty na globalnych standardach.

 

„Legitymowanie” produktu

PROMOCJA

PROMOCJA

Odpowiedzią jest usługa Verified by GS1, bazująca na unikatowym identyfikatorze, Globalnym Numerze Jednostki Handlowej (GTIN). W ramach usługi dane produktowe są wprowadzane do niej przez uczestników systemu GS1, producentów i właścicieli marek z całego świata, a GS1 jako właściciel i administrator serwisu potwierdza legalność numerów GTIN w oparciu o globalną bazę danych, obejmującą prawie 200 mln produktów. Dzięki temu wszyscy interesariusze mają gwarancję, że repozytorium spełnia najwyższe standardy zgodności.

System jest obecnie wprowadzany stopniowo na całym świecie. Z usługi Verified by GS1 korzysta już turecka sieć detaliczna Migros oraz rumuński portal e-handlu eMAG, którym Verified by GS1 pozwoliło rozwiązać wiele problemów ze szczegółową identyfikacją produktów oraz wyeliminować towary podrobione.

Skorzystanie z Verified by GS1 może także uświadomić detalistom i producentom skalę braków informacyjnych o wzajemnych ofertach. Unaocznił ją projekt porównania danych firmy Metro, w Polsce właściciela sieci Makro Cash and Carry, z danymi o produktach Procter & Gamble. Rozbieżność sięgnęła aż 9%.

 

Drzwi do świata globalnych danych

Bazy danych polskich oraz globalnych produktów zostały zaimplementowane na platformie e-Produkty. Jej punktem wyjściowym jest numer GTIN. Baza jest aktualizowana praktycznie każdego dnia. Za jej pomocą można zweryfikować własną bazę produktową i sprawdzić, czy numery GTIN przechowywane w zewnętrznych bazach są prawidłowe i rzeczywiście odpowiadają wskazanym produktom.

Polski uczestnik systemu GS1, który chce skorzystać z usługi Verified by GS1, importuje do systemu własną bazę, a jako wynik weryfikacji otrzymuje plik, który zawiera informację o poprawności i legalności numeru GTIN oraz dane o produkcie, który jest przypisany do tego numeru. Jeżeli produkt ma uzupełnione wszystkie obowiązkowe atrybuty oraz dodane zdjęcie, w opisie pojawi się znaczek „VbGS1”.

– Dzięki platformie e-Produkty polscy przedsiębiorcy mogą udostępniać dane o produktach klientom i partnerom handlowym na całym świecie. Przyniesie to oczywiste oszczędności czasu i kosztów, a także pomoże zwiększyć wydajność logistyczną i magazynową. Podniesie też renomę i wiarygodność polskich towarów na arenie międzynarodowej – komentuje Magdalena Krasoń-Wałęsiak, menedżer ds. e-handlu w GS1 Polska.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C