Sposoby na sprawne zarządzanie magazynem – jak zwiększyć efektywność pracy w tym obszarze?

C

09-05-2023

Jeszcze do niedawna opóźnienia i błędy w procesach logistycznych były na porządku dziennym. Źle odbijało się to zarówno na przedsiębiorstwach produkcyjnych, jak i na całej dystrybucji. Zwiększone koszty i zdenerwowanie klientów stały się więc czynnikami skłaniającymi do dokładnego rozważenia sytuacji i wprowadzenia zmian.

Tym samym, zaczęto szukać pewnych nowoczesnych rozwiązań, które w niejakim stopniu przygotują magazyn do poprawnego trybu pracy i wyręczą przy tym po części zasoby ludzkie. W poniższym wpisie opowiemy więc o metodach mogących przyczynić się do poprawy efektywności pracy na magazynie i wskażemy, w co warto zainwestować.

Rozplanowanie przestrzeni magazynowej

Każdy magazyn może kojarzyć się z wielkimi halami, w których tony wyprodukowanego towaru czekają na swój odjazd do odbiorców. Z logicznego punktu widzenia, pomimo przebiegającego procesu składowania, nieustannie panuje tam ruch. Nowe towary są umieszczane na regałach bądź w wyznaczonych miejscach, a stare opuszczają magazyn. Cały proces zarządzania halą musi być zorganizowany tak, by ilość miejsca nie ograniczała możliwości procesu produkcyjnego. Wiązałoby się to z ogromnymi stratami, wynikającymi z zatrzymywania całej linii, a następnie jej ponownego rozruchu.
Pierwszym krokiem w tej kwestii będzie dokładne rozplanowanie przestrzeni. Po magazynach przemieszczają się nie tylko ludzie, ale i sprzęty służące wydobyciu ładunków z wyższych pięter. Warto więc stworzyć przestrzeń pozwalającą na swobodne przemieszczanie się wózków widłowych czy zwyżek. Wszystkie półki i regały również powinny zostać dokładnie oznakowane i posiadać możliwość łatwej rotacji towaru.

PROMOCJA

PROMOCJA

Systemy WMS – czy to dobra inwestycja?

Obecnie zarządzanie magazynem bez jakiegokolwiek oprogramowania wspomagającego, nie wróży dobrze żadnej firmie produkcyjnej. Doskonale wiedzą o tym specjaliści z firmy Quantum Qguar, których systemy do zarządzania magazynami zdobyły niebywałą popularność i zbierają same pozytywne opinie. Jakie czynności taki system może automatyzować i co wnosi to do przedsiębiorstwa? Otóż, pierwszym i najważniejszym zadaniem jest przydział miejsc magazynowych. Po wyprodukowaniu towaru, system przypisuje mu konkretne ID oraz miejsce, w którym ten ma być składowany. Dodatkowo, narzędzie WMS może pomóc również w procesie inwentaryzacji oraz zestawiać dane dotyczące ogólnego stanu magazynowego w określonych częściach hali.

Wdrożenie takiego oprogramowania odbywa się indywidualnie dla każdego magazynu. W pierwszej kolejności brany jest pod uwagę dokładny plan przestrzeni magazynowej, którą warto wcześniej rozplanować, o czym pisaliśmy w powyższym akapicie. Jako właściciele firmy produkcyjnej możemy być pewni, że inwestycja w oprogramowanie WMS od Quantum Qguar zwróci się w krótkim czasie, a problemy związane z opóźnieniami w dostawach i brakiem miejsca, w końcu zostaną zażegnane. Nie warto czekać, a już teraz wypróbować to narzędzie w swoich halach magazynowych.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C