Telematyka na nowo: podpowiada tankowania, łączy tachograf z lokalizacją i uprzedza o spóźnieniach

C

23-06-2022

Telematyka w łatwym, pudełkowym i niedrogim wydaniu. Taka idea – czyli stworzenie „cyfrowego asystenta logistyki” - przyświecała uruchomieniu platformy DKV LIVE, która połączyła najczęściej używane funkcje telematyczne z systemem transakcyjnym ego operatora karty paliwowej. Dziś platforma ta jest bazą do tworzenia pionierskich rozwiązań, czerpiących z połączenia odrębnych dotąd technologii.

Jedną z nowości jest odczytywanie i przechowywanie przez DKV LIVE danych z tachografów, zestawiając je z aktualną pozycją ciężarówki. To pozwala na przykład monitorować godzinę mijania granic przez kierowców. Przewoźnik otrzymuje informacje, czy kierowca przekracza czas pracy, ma aktualnie przerwę lub z jaką prędkością porusza się jego pojazd. Naturalnie, istnieją opcje tworzenia różnego rodzaju raportów na podstawie analizy danych historycznych, dostępnych w postaci pliku Excel. Moduł telematyczny DKV LIVE, montowany w pojeździe, automatycznie przesyła informacje związane z kierowcą i pojazdem, wypełniając tym samym obowiązki dotyczące tachografu cyfrowego.

Niezwykle ważna jest również wiedza o korzystnych cenach paliwa. System podpowiada, kiedy i gdzie tankować, by było najkorzystniej. DKV LIVE powiadamia pracownika firmy transportowej, gdy auto z małą ilością paliwa znajduje się w bliskiej odległości od tanich stacji paliw. Dodatkowo, otrzymuje on w czasie rzeczywistym powiadomienie na temat każdej transakcji, co znacznie minimalizuje ryzyko kradzieży i oszustw.

Wyróżniającą cechą DKV LIVE jest właśnie analizowanie wszystkich danych w bieżącej chwili i błyskawiczne przekładanie ich na konkretne usługi, funkcje czy rekomendacje. Czyli innymi słowy, optymalizacja działań transportowych „na żywo”. Nadawcy transportu coraz częściej żądają od przewoźników na przykład dostępu do bieżącego śledzenia przesyłek. DKV LIVE dokładnie określa, kiedy towar dotrze do klienta, z uwzględnieniem aktualnych warunków drogowych, takich jak korki czy anomalia pogodowe. W razie wystąpienia nieoczekiwanych trudności przewoźnik ma więc szansę na szybką i skuteczną reakcję, a jego klient na przeorganizowanie pracy.

Ciekawostki systemu, które będą wkrótce wprowadzane w Polsce, to: nowa funkcja czatu ułatwiająca komunikację kierowca-dyspozytor, a także możliwość wpisywania na platformę z wyprzedzeniem miejsca załadunku i rozładunku, a także danych kierowcy i pojazdu, tak by uprawnione do tego osoby mogły je w dowolnym momencie przeglądać. Obie będą dostępne poprzez aplikację mobilną „DKV LIVE”.

Takie i podobne rozwiązania pozwalają w czasie rzeczywistym kontrolować stan operacyjny całej floty. Dzięki informacjom dotyczącym zużycia paliwa i zachowania kierowców, prowadzenie firmy transportowej staje się prostsze i tańsze. Określana mianem „asystenta logistyki” platforma DKV LIVE łączy mocne strony operatora kart paliwowo-serwisowych: optymalizację zakupu paliwa i rozliczania opłat drogowych, z pełnoprawnym systemem telematycznym. Systematycznie wprowadzane nowe funkcje czynią DKV LIVE jedynym takim rozwiązaniem na rynku. DKV zaprasza przewoźników na trzymiesięczne, bezpłatne testy.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C