Nowoczesne wykorzystanie kodów kreskowych, które działają w oparciu o zaawansowane technologie obsługiwane przez komputer przemysłowy na produkcji, pozwalają na:
- Znaczne zwiększenie efektywności odpowiedniego alokowania produktów,
- Wzrost jakości ewidencji magazynowej poprzez szybką identyfikację towaru,
- Eliminację błędów i pomyłek poprzez automatycznie wykrywanie wszelkich niezgodności,
- Minimalizację liczby dokumentacji tradycyjnej w obiegu.
Jednym słowem mądre i przemyślane wykorzystanie technologii kodów kreskowych znacząco wpływa na usprawnienie procesów zachodzących w firmie, zmniejszenie kosztów przy jednoczesnym wzroście jakości. To z kolei w długim okresie pozwala na zdobycie przewagi konkurencyjnej w branży, w której działa przedsiębiorstwo.
Zastosowanie kodów kreskowych w firmie
Kody kreskowe są obecne na dowolnym produkcie, który wyszedł z linii produkcyjnej. Bez względu na to, czy do magazynu trafiają palety, paczki czy opakowania, wszystkie one opatrzone są czytelnym kodem kreskowym, który ułatwia identyfikację produktu, pozwala na katalogowanie go oraz efektywne zarządzanie nim. Dlatego też technologia kodów kreskowych znajduje swoje zastosowanie w praktycznie każdej firmie produkcyjnej, logistycznej oraz handlowej. To jednak niejedyne zastosowanie kodów kreskowych.
Obieg dokumentów tradycyjnych w wielu branżach jest wciąż kluczowym obszarem działalności przedsiębiorstw. Pomimo ogólnodostępnych zdobyczy techniki jak Sieć WLAN (więcej o niej na https://sebitu.pl/wlan-siec-bezprzewodowa/) czy rozwiązania chmurowe, nie wszystkie typy dokumentów mogą ulec digitalizacji. Dlatego też kody kreskowe doskonale sprawdzają się w procesach rejestrowania wszelakiej dokumentacji produkcyjnej, finansowej czy magazynowej.
Rozwój globalizacji wymusza niejako na większości podmiotów wykorzystywanie nowych rozwiązań, które znacznie usprawniają procesy zarządzania łańcuchami dostaw. Tylko dzięki wykorzystaniu takich technologii jak kody kreskowe, można mówić o przewadze konkurencyjnej i elastyczności związanej z przygotowaniem do zmian technologicznych.
Rodzaje kodów kreskowych
W zależności od specyfiki i zapotrzebowania konkretnej branży najczęściej stosowane są kody kreskowe jedno i dwuwymiarowe. Różnią się one od siebie przeznaczeniem, ale też rodzajem urządzeń, które są w stanie je obsługiwać. Czytnik kodów kreskowych jest w stanie obsłużyć określony rodzaj kodu, dlatego też spektrum urządzeń, w które chce wyposażyć się firma, musi być ściśle uzależnione od respektowanych przez branże, i otoczenie przedsiębiorstwa technologii kodów. Szczegóły działania kodów kreskowych na https://sebitu.pl/jak-wybrac-skaner-kodow-kreskowych/.
Wśród kodów jednowymiarowych, dobrze znanych jako te, które bazują na pionowych liniach o barwie ciemnej i jasnej, wyróżnić możemy:
- Kody EAN,
- Kody 39,
- Kody 12,
- Kody przeplatane
Relatywnie nową technologią są kody dwuwymiarowe, które umożliwiają zgromadzenie większej ilości informacji. Wśród tego typu kodów, najpopularniejsze to kody:
- DataMatrix,
- QR,
- Aztec
- PDF 417
To oczywiście nie wszystko, co ma nam do zaproponowania technologia kodów kreskowych. Coraz popularniejsze stają się kody hybrydowe, stanowiące połączenie kodów jedno i dwuwymiarowych, a także kody DPM, powszechnie znane jako kody trójwymiarowe.
Urządzenia związane z kodami kreskowymi gwarantem efektywnego zarządzania procesami
W celu trwałego dążenia do optymalizacji procesów magazynowych, spedycyjnych czy produkcyjnych wymagane jest wykorzystanie skoordynowanego systemu automatycznej identyfikacji, który wprawdzie będzie polegać na technologii kodów kreskowych, jednak będzie zarządzany przez odgórny system, którego celem jest zarządzanie wieloma procesami.
Przykładem takiego systemu jest WMS (Warehouse Management System), którego celem jest zmniejszenie kosztów przy jednoczesnym zwiększeniu lub utrzymaniu efektywności i eliminowaniu błędów. Klasycznie zaprojektowany system WMS obsługiwany jest za pomocą urządzeń jak drukarka kodów kreskowych (więcej informacji o niej na https://sebitu.pl/jak-wybrac-odpowiednia-drukarke-etykiet/) czy terminal na wózku widłowym (więcej o nim na https://sebitu.pl/jak-wybrac-terminal-mobilny-na-wozek-widlowy/). Wszystkie te starannie dobrane urządzenia związane z kodami kreskowymi są połączone z serwerem i stanowią jednorodny organizm, który umożliwia zarządzanie całym magazynem w poziomu jednego urządzenia centralnego.
Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie urządzenia do kodów kreskowych?
By urządzenia związane z technologią kodów kreskowych w istocie usprawniały procesy biznesowe, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które są kluczowe w procesie planowania zaplecza technologicznego magazynu lub innej przestrzeni, w której będą one wykorzystywane.
Urządzenia takie jak kolektor magazynowy (więcej o nim na https://sebitu.pl/jak-wybrac-terminal-kolektor-danych/), drukarka kodów lub czytnik to podstawa wyposażenia przedsiębiorstwa, jednak rynek jest w dzisiejszych czasach pełny produktów, które niekoniecznie muszą spełniać nasze oczekiwania i potrzeby. Na co więc zwrócić uwagę, by wybór urządzeń związanych z kodami kreskowymi był odpowiedni?
Przede wszystkim wielkość tych urządzeń. Ich rozmiar powinien być ściśle dopasowany do zastosowania kodów kreskowych. Jeśli szukamy urządzeń przeznaczonych do biura, nie ma potrzeby inwestowania w ogromne maszyny. Inaczej kształtuje się sytuacja, w której urządzenie jest nam niezbędne na potrzeby magazynowe/przemysłowe. Takie zaawansowane kolektory, drukarki czy czytniki mogą pracować w trybie całodziennym, co pozwala na zwiększenie wydajności wielu procesów magazynowych.
Kolejnym czynnikiem, który wpłynie na komfort wykorzystania urządzeń związanych z technologią kodów kreskowych jest ich autonomiczność. Powoli odchodzi się od urządzeń bezpośrednio łączonych z komputerem lub źródłem energii. Decydując się na zakup sprzętu bezprzewodowego, który łączy się z komputerem za pomocą technologii Bluetooth lub za pomocą sieci z pewnością wpłynie na wygodę użytkowania, a co za tym idzie satysfakcję pracowników, którzy z danego sprzętu korzystają. Nie bez znaczenia jest też możliwość zintegrowania konkretnego narzędzia z systemem zarządzania procesami magazynowymi. Jeśli w przedsiębiorstwie wdrożony został system WMS, wyposażając firmę w niezbędny sprzęt zwróćmy uwagę na możliwość zintegrowania go z systemem.
Jak dobry wybór urządzeń wpływa na procesy biznesowe przedsiębiorstwa?
Automatyczne systemy identyfikacji, przetwarzania i interpretowania danych to klucz do integracji wielu procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości urządzeń związanych z kodami kreskowymi przedsiębiorstwo może zyskać wiele korzyści na wielu polach.
Automatyzacja znakowania kodów kreskowych wspierana przez zintegrowany system zarządzania procesami magazynowymi i produkcyjnymi pozwoli na zmniejszenie liczby błędów, które w tradycyjnej formie pojawiały się przy wprowadzaniu danych przez pracownika. Co więcej, zwiększenie niezawodności procesu idzie też w parze ze wzrostem wydajności. Natychmiastowa identyfikacja konkretnego elementu, materiału lub towaru wraz z dokładną lokalizacją w magazynie wpływa na szybsze realizowanie zamówień, a w długim okresie zwiększenie satysfakcji klienta. To zaledwie mały procent korzyści, które firma może czerpać z zastosowania kodów kreskowych, ale też z doboru odpowiednich urządzeń, które obsługują tę technologię. Więcej korzyści znajdziesz na stronie https://sebitu.pl/automatyzacja-znakowania-jakie-przynosi-korzysci-dla-przedsiebiorstwa/.
To zaledwie mały procent korzyści, które firma może czerpać z zastosowania kodów kreskowych, ale też z doboru odpowiednich urządzeń, które obsługują tę technologię.
Jakie ryzyka wiążą się ze złym wyborem urządzeń do kodów kreskowych?
Czy wybór urządzeń związanych z kodami kreskowymi jest istotny z punktu widzenia sprawności działania procesów zachodzących w firmie? Z pewnością, dlatego też powinniśmy uważać na to, by naszą główną determinantą wyboru nie była cena.
Oczywiście w dzisiejszych czasach każde przedsiębiorstwo stara się ciąć koszty, jednak w wielu sytuacjach jest to złe założenie. Drukarki etykiet, czytniki i inne urządzenia przeznaczone do identyfikacji i oznaczania produktów powinny charakteryzować się niezawodnością, wysoką jakością i szeroką funkcjonalnością. Tylko to gwarantuje nam satysfakcję ze wdrożenia usprawnień. Jeśli zdecydujemy się na zakup najtańszych sprzętów, możemy być pewni, że w pewnym momencie pojawią się awarie, które znacznie opóźnią wykonywanie czynności, a w skrajnych przypadkach sparaliżują proces, uniemożliwiając naturalny przepływ pracy.