Bezpieczne tankowanie z kartami Eurowag

C

24-06-2022

Tomasz Góralewicz, Sales Excellence Manager polskiego oddziału firmy Eurowag przedstawia aspekty bezpiecznego używania kart paliwowych.

Zapobieganie defraudacjom to wyzwanie dla wielu firm, bez względu na sektor, w którym działają. Istotny jest również balans pomiędzy bezpieczeństwem, a komfortem użytkowania wdrożonych w firmach rozwiązań. Coraz częściej mówi się o systemach antyfraudowych, zwłaszcza w sektorze transportu drogowego, w którym popularność kart paliwowych oznacza zarówno korzyści, jak i ryzyka.

Proceder kopiowania kart oraz mogące występować z ich użyciem kradzieże mają dziś coraz większy wpływ na firmowe finanse, niż kiedykolwiek wcześniej. Wynika to ze wzrostu cen paliw. Przykładowo, gdyby rok temu użyto skradzionej karty do napełnienia zbiornika o pojemności tysiąca litrów, strata wyniosłaby około 4500 PLN. Aktualnie, były momenty, w których ta kwota byłaby prawie dwukrotnie wyższa.

Dla firm transportowych oznacza to większe oczekiwania względem bezpieczeństwa. Odpowiedzią na to są produkty i usługi, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo podczas tankowania kartami paliwowymi, a tym samym zmniejszyć ryzyko w przypadku np. zagubienia lub kradzieży.

 

Oszustwom można zapobiec

Dzięki innowacjom i integracji z innymi usługami cyfrowymi, pojedynczy dostawca może zaoferować rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa i zapobiegania oszustwom wyższej jakości. Weźmy za przykład usługi telematyczne (wykorzystujące czujniki w pojeździe) w połączeniu z korzystaniem z kart paliwowych. Dzięki aktywnej telematyce, dyspozytor może na bieżąco śledzić swoją flotę, monitorować ciężarówki na mapie w czasie rzeczywistym, otrzymywać automatyczne powiadomienia, trzymać pieczę nad kosztami i poziomami paliw, i wiele więcej. Wszystko to dzięki zamontowanym w pojazdach jednostkom pokładowym OBU. Oznacza to także możliwość ochrony przed oszustwami, ponieważ zaawansowane technologie mogą blokować nieuczciwe transakcje, zanim do nich dojdzie.

Kluczem do inteligentnej ochrony jest tzw. geofencing (technologia kontrolowania obiektów w wirtualnych granicach). Gdy kierowca próbuje zatankować pojazd za pomocą karty paliwowej Eurowag i posiada aktywny system Fuel Guard, system sprawdza, czy lokalizacja pojazdu odpowiada współrzędnym stacji, na której dokonywana jest płatność. Jeśli nie uda się tego potwierdzić, transakcja jest blokowana i nie można obciążyć karty. Wszystko to dzieje się całkowicie automatycznie i bezpiecznie, co oznacza, że menedżer floty nie musi ingerować w proces. W rezultacie dyspozytor ma mniej pracy administracyjnej, a tym samym prostsze życie.

Alternatywnym rozwiązaniem w ofercie Eurowag jest bezpłatna usługa SMS LOCK. Polega ona na odblokowywaniu kart paliwowych Eurowag wyłącznie na potrzeby tankowania, za pomocą aplikacji mobilnej, portalu internetowego lub wysyłanej przez użytkownika wiadomości SMS. Poza momentem, w którym karta jest potrzebna do zapłaty za paliwo, pozostaje ona nieaktywna. Tak więc w przypadku kradzieży, próby jej użycia będą skazane na porażkę.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C