CEVA Logistics wykorzystuje autonomiczne ciężarówki

C

07-04-2022

CEVA Logistics rozwija współpracę z firmą Kodiak Robotics, specjalizującą się w pojazdach autonomicznych. Dotyczy ona dostaw ładunków z wykorzystaniem autonomicznych ciężarówek na kilku trasach w stanie Oklahoma w USA.

Warto dodać, że Kodiak i CEVA stały się pierwszymi firmami, które zorganizowały tego typu transport w tym miejscu. CEVA wykonała pierwszą autonomiczną dostawę ładunków przy współpracy z firmą Kodiak w listopadzie 2021 r., a obecnie przewozi towary co tydzień na liczącej 322 km trasie między Fort Worth a Austin w Teksasie. W lutym 2022 r. firmy rozszerzyły współpracę o nową trasę pomiędzy Fort Worth a Oklahoma City na pasie towarowym autostrady międzystanowej Interstate 35. Odcinek o długości 322 km łączy oddział CEVA w okolicach Dallas z punktem dostawy w Oklahoma City. Na obu trasach autonomiczny ciągnik siodłowy Kodiak połączony jest z naczepą CEVA, w której przewożone są towary konsumpcyjne.

Oprócz dwóch tras obsługiwanych przy współpracy z CEVA, od połowy 2019 r. Kodiak Robotics codziennie dostarcza ładunki w relacji Fort Worth – Houston. Natomiast od połowy 2021 r. Kodiak Robotics wykonuje cotygodniowe przewozy na trasie Fort Worth – San Antonio.

– Kodiak i CEVA koncentrują się na obsłudze Dallas, Fort Worth, Austin i Oklahoma City, ponieważ należą one do jednych z najczęściej wykorzystywanych korytarzy towarowych w USA – powiedział Don Burnette, założyciel i dyrektor generalny firmy Kodiak.

CEVA ma spójną koncepcję integracji różnych technologii. Jest zainteresowana wykorzystaniem technologii autonomicznej jazdy i wiążącymi się z nią możliwościami odciążenia swoich pracowników. Obecnie pracuje dla niej 2449 kierowców.

Firma Kodiak pracuje nad rozwojem Kodiak Driver, systemu jazdy autonomicznej, tak aby zwiększyć bezpieczeństwo i wydajność transportu drogowego. Kodiak Driver, zaprojektowany specjalnie dla dalekobieżnych ciężarówek, wykorzystuje Iris LiDAR firmy Luminar, radar pełnego zasięgu ZF, skanujący w promieniu 360 stopni LiDAR firmy Hesai, a także szereg kamer do rejestrowania i przetwarzania setek megabajtów danych w każdej sekundzie. Dzięki czujnikom pojazd „wizualizuje” to, co się dzieje wokół niego, zarówno w bliższej jak i dalszej odległości, w różnych warunkach pogodowych. Umożliwia to bezpieczną jazdę przy dużych prędkościach dopuszczalnych na autostradach.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C