GBox będzie zintegrowany z e-TOLL

C

07-05-2021

Rozpoczął się proces integracji, który zakończy się dopuszczeniem systemu GBox do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS.

W czerwcu 2021 r. na 280 km państwowych dróg płatnych zostanie uruchomiony nowy system poboru opłat e-TOLL, oparty na technologii pozycjonowania satelitarnego, który zastąpi dotychczasowy system viaTOLL. Administratorem systemu danych jest Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Do korzystania z niego zobowiązany będzie każdy użytkownik pojazdu samochodowego, a także zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz użytkownik autobusu niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej, który porusza się po sieci dróg płatnych.

 

Przekazywanie danych do systemu

Aby umożliwić naliczenie opłaty elektronicznej za przejazd, będzie można skorzystać z kilku sposobów:

– Aplikacji e-TOLL PL

– Urządzenia pokładowego OBU

– Zewnętrznego Systemu Lokalizacyjnego (ZSL)

Już od połowy maja rozpocznie się rejestracja w systemie e-TOLL, aby od 6 czerwca pobierać opłaty w ramach nowego systemu. Okres przejściowy, podczas którego będą działały oba systemy (e-TOLL i viaTOLL) będzie trwał do 30 września 2021r. Po tym okresie opłaty będą pobierane jedynie poprzez e-TOLL.

 

e-TOLL a GBox

Grupa Inelo podjęła szereg działań, aby zapewnić rozwiązania dla nowego systemu poboru opłat. System GBox będzie zintegrowany z e-TOLL na terenie Polski. Ze względu na wytyczne Krajowej Administracji Skarbowej, która narzuciła dodatkowe rozwiązania technologiczne niezbędne do integracji z system e-TOLL, konieczna będzie wymiana lub modernizacja urządzeń. Nie dotyczy to urządzeń montowanych przez Inelo od 1 kwietnia br. zgodne z wymaganiami KAS. Trwa proces integracji, który zakończy się dopuszczeniem systemu GBox do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS. Ponadto, aby umożliwić płynną zmianę na nowy system, w urządzeniach GBox-X dodano obsługę sieci Galileo i GLONAS, wspomaganie działania lokalizacji w ramach europejskiego systemu pozycjonowania za pomocą systemu EGNOS oraz obsługę A-GPS, w celu przyspieszenia ustalenia pozycji.

Już wkrótce Inelo przedstawi szczegóły oferty, która pozwoli na integrację systemów GBox i e-TOLL.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C