Gdy liczy się każdy grosz. Jak optymalizować transport na giełdzie transportowej

C

07-04-2025

Europejska giełda transportowa Teleroute właśnie obchodzi 40 urodziny. Można powiedzieć, że jest doświadczonym uczestnikiem rynku transportowego, nie jedno widziała i z niejednego pieca chleb jadła. Branżę transportową zna od podszewki i wie z jakimi problemami się boryka.

Zmienne warunki ekonomiczne, liczne uregulowania prawne, niska marża, wysokie koszty stałe. Tu nie ma żartów, liczy się już nie każda złotówka, ale każdy grosz. Jak zatem radzić sobie w takich warunkach, jak wyjść na swoje? Doświadczona koleżanka ma kilka podpowiedzi.

Optymalne wykorzystanie czasu

Czas to pieniądz. W dzisiejszej rzeczywistości, gdy technologia ma ułatwiać niezliczoną liczbę czynności, warto skorzystać z tego dobrodziejstwa. Niech algorytm zrobi robotę za Ciebie. Zacznijmy od rzeczy zdaje się podstawowej: wyszukiwania zleceń.
Masz zaplanowaną trasę, ale okazuje się, że jej część przejedziesz na pusto lub nie wykorzystałeś swojej przestrzeni ładunkowej do końca? Jest sposób by to naprawić. Jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań oferowanych przez Teleroute optymalizujących transport jest możliwość wyszukiwania zleceń transportowych na podstawie zaplanowanej trasy. Dla przewoźników oznacza to ogromną oszczędność czasu – zamiast przeszukiwać setki ofert „ręcznie” na różnych giełdach transportowych, wystarczy wprowadzić trasę i określić promień poszukiwań, a system pokaże dostępne zlecenia, które idealnie pasują do zaplanowanego kursu. Dzięki temu oszczędzasz czas zyskując szybki dostęp do najbardziej opłacalnych ofert idealnie dopasowanych do Twoich indywidualnych potrzeb. To jeden z aspektów wykorzystania funkcji wyszukiwania zleceń po trasie przejazdu, ale jest jeszcze inny, równie istotny.

Redukcja pustych przebiegów

Każdy kilometr pokonywany bez ładunku to zbędny koszt, który może poważnie wpłynąć na rentowność. Dzięki wyżej wspomnianej funkcji Teleroute daje przewoźnikom oręż do walki z tym zjawiskiem. Przykład? Jeśli transportujesz ładunek z Warszawy do Paryża z pomocą Teleroute możesz znaleźć fracht na trasie powrotnej – na przykład z Francji do Niemiec i następnie do Polski. Dzięki tej jednej funkcji Teleroute pomaga nie tylko oszczędzić czas i paliwo, ale również zwiększyć zyski. W Europie szacuje się, że 25% transportów to właśnie puste przebiegi. Każdy zaoszczędzony metr na drodze to bezpośredni wzrost rentowności przewozu. To jednak nie koniec narzędzi pozwalających zarabiać więcej.

Oferowanie wolnych przestrzeni ładunkowych

Giełda Teleroute umożliwia także oferowanie wolnych przestrzeni ładunkowych przy okazji wyszukiwania zleceń. To prosta optymalizacja, która zwiększa szanse przewoźników na zwiększenie efektywności swoich działań na giełdzie transportowej. Szukasz oferty frachtu na danej trasie, to znaczy, że masz do zaoferowania wolną przestrzeń ładunkową. Jedno zaznaczenie podczas wyszukiwania i automatycznie oferujesz swój pojazd zwiększając swoje szanse na znalezienie Cię przez spedytora. Dla spedytorów z kolei to możliwość łatwego i szybkiego znalezienia odpowiedniego pojazdu, który pomieści ładunek, co przekłada się na efektywność całego procesu transportowego. Na tym nadal nie koniec optymalizacji.

Integracja z systemami TMS – prostota i automatyzacja

Teleroute umożliwia integrację z systemami TMS (Transport Management System), co ma kolosalne znaczenie w kontekście optymalizacji transportu. – Narzędzia oparte na API są kluczowe, jeśli chodzi o przyspieszenie pracy i zwiększenie efektywności działań. Dzięki integracji z systemami TMS, procesy oferowania zleceń i zarządzania transportem stają się bardziej automatyczne, co pozwala firmom zaoszczędzić czas, uniknąć błędów i skupić się na realizacji celów biznesowych. To znacząco wpływa na poprawę jakości obsługi klientów i rentowności – mówi Marcin Kutzmann, Field Sales PL & EE w Teleroute.
Kolejnym atutem Teleroute jest możliwość automatycznego oferowania ładunków na kilku platformach jednocześnie dzięki integracji z zewnętrznymi narzędziami coraz bardziej widocznymi na rynku transportowym. Dla firm transportowych oznacza to łatwiejszy dostęp do zleceń i szybkie pozyskiwanie nowych ofert. Z kolei dla spedytorów to możliwość dotarcia do szerokiej bazy przewoźników, co ułatwia szybkie znalezienie najlepszego rozwiązania transportowego.

Finanse na pierwszym planie

Optymalizacja procesów transportowych to jedna strona monety, jednak jest jeszcze druga nie mniej ważna. Prowadzenie biznesu staje się niemożliwe, gdy stawka jest tak niska, że nie da się na niej zarobić, a terminy płatności tak długie, że o płynności finansowej można tylko pomarzyć. I tu, niczym książę na białym koniu, pojawia się fracht z pierwszej ręki.

Na giełdzie Teleroute firmy transportowe mają dostęp do tzw. frachtów „z pierwszej ręki”, co oznacza bezpośrednie oferty od zleceniodawców w całej Europie. Jak zauważa Joanna Zielińska, Sales Director PL & EE w Teleroute: – Zdobycie frachtu z pierwszej ręki może wymagać więcej wysiłku, ale jeśli optymalizujemy każdy aspekt transportu i szukamy oszczędności wszędzie, to byłoby grzechem nie zawalczyć o taką stawkę. Marża w transporcie nie jest wysoka, a wyższe stawki oferowane przez bezpośrednich zleceniodawców mogą mieć kluczowe znaczenie dla rentowności firmy. Każdy dodatkowy grosz się liczy. Frachty z pierwszej ręki to także mniej pośredników, czyli… krótsze terminy płatności. I tu przechodzimy do kwestii płynności finansowej.

Gwarancja Płatności – bezpieczeństwo finansowe

Jednym z większych ryzyk w branży transportowej są problemy z otrzymywaniem terminowych płatności. W tym kontekście Teleroute oferuje przewoźnikom 100% gwarancję płatności, która znacząco zmniejsza ryzyko niewypłacalności kontrahentów. Dzięki systemowi wielowarstwowej weryfikacji, Teleroute zapewnia, że tylko wiarygodne firmy mogą korzystać z platformy, co daje dodatkowe poczucie bezpieczeństwa.

Joanna Zielińska zaznacza: – W branży transportowej mamy kryzys. W 2024 roku aż 31 tys. firm z sektora TSL figurowało w Krajowym Rejestrze Długów, a ich łączne zadłużenie wynosiło blisko 1,5 miliarda złotych. Z kolei Gwarancja Płatności w Teleroute
minimalizuje ryzyko związane z opóźnionymi płatnościami i pozwala przewoźnikom rozwijać działalność bez obawy o problemy finansowe. Gwarancja Płatności obejmuje również zlecenia realizowane na innych platformach, pod warunkiem, że zleceniodawca jest klientem Teleroute, co zwiększa elastyczność i bezpieczeństwo współpracy.

Teleroute to platforma, która daje przewoźnikom dostęp do oferty transportowej z całej Europy, integrując trzy giełdy z Grupy Alpega: Teleroute, WTransnet i 123Cargo. Dzięki temu przewoźnicy mają szansę działać w ramach europejskiej sieci, zwiększając swoją widoczność i szansę na zlecenia w różnych krajach, niezależnie od tego, gdzie aktualnie pracują. To rozwiązanie szczególnie cenne na zmiennym rynku, gdzie optymalizacja transportu i dostępność ładunków w odpowiednim miejscu i czasie ma kluczowe znaczenie.

Dorota Syganiec-Marszewska

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C