Hegelmann Poland wznosi Centrum Operacyjne

C

15-07-2021

W Żarskiej Wsi w województwie dolnośląskim powstaje wyjątkowy w skali krajowu projekt branży transportowej. Nieopodal węzłów transgranicznych w Zgorzelcu i Jędrzychowicach ruszyła budowa kompleksu Hegelmann Hub Poland dla polskich kierowców.

Inwestycja, która w kompleksowy sposób zapewni pełne zaplecze usług dla przewoźnika, floty i kierowców, to odpowiedź na wyzwania stawiane przez kolejne regulacje unijne oraz pakiet mobilności.

 

Optymalnie zaplanowany

PROMOCJA

PROMOCJA

Centrum operacyjne Hegelmann powstaje na działce o powierzchni 11,6 ha. Na rozległym terenie mieścić się będzie biuro firmy, a baza podzielona będzie na szereg stref skierowanych na potrzeby kierowców, ich pojazdów oraz przewoźników.

Strefa biurowa znajdować się będzie w nowoczesnym, trzykondygnacyjnym budynku. Przewidziano tam przestrzeń dla zespołu Hegelmann Poland oraz dodatkowe miejsce dla partnerów biznesowych, a także innych przewoźników – w sumie około 60 dodatkowych biur dla podmiotów zewnętrznych.

Rozbudowane zaplecze to przede wszystkim hotel oferujący ponad 750 miejsc noclegowych. Pokoje zaprojektowano specjalnie dla potrzeb kierowców wracających z europejskich tras w ramach obligatoryjnych przerw narzuconych przez pakiet mobilności. Dodatkowy atut hotelu stanowi wyłączona przestrzeń komercyjna o wysokim standardzie, przeznaczona dla partnerów biznesowych, przewoźników i innych firm transportowych.

W strefie usługowej znajdować się będzie zaplecze dla samochodów ciężarowych. W budynku o powierzchni 6820 mkw. przewidziano pełen zakres świadczeń dla zmotoryzowanych: od warsztatu i stacji diagnostycznej, po lakiernię i dopasowaną do gabarytów ciężkich pojazdów myjnię.

Z myślą o pojazdach powstanie również magazyn. Na powierzchni 5900 mkw. znajdować się będzie zaplecze dla części zamiennych oraz opon. Takie rozwiązanie optymalizuje czas napraw i zapewnia sprawne działanie całej strefy usługowej. Dalsze plany rozbudowy Hegelmann Hub Poland przewidują powstanie odrębnego kompleksu logistycznego i centrum magazynowego.

Przestronne parkingi wokół biura, hotelu, stref usługowych oraz magazynów pomieszczą jednocześnie 220 ciężarówek i 450 aut osobowych.

– Nie ma drugiej takiej inwestycji w Polsce. Budujemy własne centrum operacyjne przede wszystkim z myślą o zapewnieniu komfortu naszym pracownikom. Obserwujemy jednak sytuację całego biznesu transportowego w Polsce. Bierzemy pod uwagę potrzeby rynku oraz trudności w spełnianiu wymogów pakietu mobilności przez mniejsze firmy transportowe, dlatego zdecydowaliśmy o udostępnieniu centrum wszystkim kierowcom i podmiotom, również konkurencyjnym. – stwierdza Fedir Yurkevych, prezes Hegelmann Poland.

 

Dogodna lokalizacja

Lokalizacja centrum ma wymiar strategiczny. Nowe wymogi pakietu mobilności obligują kierowców do powrotu do kraju co 8-9 tygodni. Do obowiązków przewoźnika należy skierowanie pracownika na odpoczynek w kraju zatrudnienia: do centrum operacyjnego firmy lub miejsca zamieszkania kierowcy. Centrum operacyjne Hegelmanna zlokalizowane będzie w miejscowości Żarska Wieś, tuż przy granicy niemieckiej, pomiędzy autostradą A4 i drogą krajową nr 94. Łatwy dojazd usprawni przebieg koniecznej przerwy między kolejnymi trasami.

Bliskość Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, będących głównym regionem pracy kierowców zatrudnionych w Polsce, stanowi podwójną zaletę: skrócony czas dotarcia na miejsce odpoczynku zapewni oszczędności przedsiębiorstwom, ulży w pracy kierowcom i przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego.

 

Dalsze plany

Wartość inwestycji na dzień dzisiejszy to ponad 22 mln euro, jednak już teraz inwestor przewiduje dalszą rozbudowę kompleksu. Otwarcie Hegelmann Hub Poland bez wątpienia spowoduje powstanie nowych miejsc pracy w regionie Zgorzelca.

– Chcemy rozwijać się i inwestować w Polsce, która jest liderem transportowym całej Europy. W samym Centrum Operacyjnym planujemy zatrudnić około 200 osób. Będziemy potrzebować specjalistów niższego i wyższego szczebla oraz szeregu podwykonawców do obsługi całej infrastruktury kompleksu. Dodatkowe wakaty pojawią się też bez wątpienia u naszych partnerów biznesowych oraz pozostałych firm, które otworzą placówki na terenie strefy biurowej – podkreśla Fedir Yurkevych.

Inwestor nie traci czasu. 14 lipca 2021 r. na terenie budowy odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego. Z uwagi na skalę przedsięwzięcia na miejscu obecne były media oraz przedstawiciele lokalnych władz, a wśród nich wójt gminy Zgorzelec, Piotr Machaj, który od początku angażował się w prace przygotowawcze.

W uroczystości wziął udział zarząd Hegelmann Transporte, krajowe władze spółki Hegelmann Poland oraz przedstawiciele generalnego wykonawcy. Za realizację robót odpowiada firma Strabag. Tempo prac budowlanych jest ekspresowe, wszystko po to, aby oddać centrum do użytku tuż po wejściu w życie nowych przepisów unijnych. Otwarcie kompleksu zaplanowano na połowę 2022 r.

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C