Jak przewozić ładunki niebezpieczne – transport cysternami ADR

C

29-12-2021

Ładunki ADR wymagają specjalistycznego podejścia do kwestii transportu. Najczęściej wykorzystuje się do tego specjalne cysterny ADR. Na czym polega transport cysternami ADR i w jaki sposób powinien być przeprowadzony? Czym tak właściwie są ładunki ADR i dlaczego wymagają tak dużej uwagi?

Ładunki ADR – co to takiego?

Warto mieć na uwadze, że do ładunków ADR zalicza się bardzo różnorodne towary. Mogą one występować w każdym z trzech stanów skupienia. Zasadniczo określa się w ten sposób wszystkie ładunki, które znalazły się na liście ładunków niebezpiecznych w konwencji ADR. Mowa o konwencji podpisanej w Genewie już w 1957 roku. Wtedy powstała konwencja, a od tego czasu dołączają do niej coraz to kolejne kraje. Dzisiaj na warunki konwencji zgodziła się już większość krajów na świecie. Określa ona, jakiego typu ładunki można uznać za niebezpieczne. Ponadto określa konkretne procedury, których trzeba przestrzegać podczas transportu poszczególnych ładunków z listy.

Czym przewozić ładunki niebezpieczne, czyli transport cysternami ADR

Ładunki określane jako ADR można przewozić różnymi środkami transportu. Niemniej jednak zdecydowanie najpowszechniejszy jest transport cysternami ADR. Nie dotyczy on w zasadzie tylko ładunków występujących w stanie stałym. Mowa na przykład o materiałach wybuchowych, które przeważnie przewozi się klasycznymi ciężarówkami z dodatkowym zabezpieczeniem. Jednak ładunki ADR to w większości substancje w formie płynnej lub gazowej. W tych przypadkach do transportu niemal zawsze służą cysterny ADR.

 

Czym są cysterny do transportu ładunków niebezpiecznych? Są to pojazdy wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury, a nawet ognioodpornych. Wykazują również odporność na substancje żrące oraz stanowią szczelną barierę pomiędzy przewożonym ładunkiem a środowiskiem. To konieczne, ponieważ ładunki ADR to takie, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi oraz innych organizmów.

Jak przebiega transport cysternami ADR?

Czy to transport cysternami ADR, czy też dowolny inny transport ładunków niebezpiecznych, zasady o których trzeba pamiętać są podobne. Zatem kiedy ma mieć miejsce transport ładunków stanowiących zagrożenie, firma transportowa musi dokładnie określić specyfikę ładunku i znaleźć jego oznaczenie w konwencji ADR. Wtedy zapoznaje się z instrukcjami dotyczącymi transportu tego typu towarów. W kolejnym kroku dochodzi do wyboru konkretnego środka transportu, przystosowanego do danego typu ładunku.

Niezbędne jest również wyznaczenie odpowiedniego kierowcy, który posiada kompetencje do przewozu ładunków niebezpiecznych. Kiedy to się już stanie, trzeba właściwie oznaczyć pojazd, którym będzie transportowany ładunek. Jakie powinny to być oznaczenia? Kwestia ta również jest wyjaśniona w konwencji. Jak już wspomnieliśmy, każdy rodzaj ładunku ma przypisane odpowiednie oznaczenie.

Transport ADR wymaga szczególnej ostrożności. Zawsze powinien być realizowany przez kompetentne i doświadczone firmy transportowe, które są gwarancją przestrzegania przepisów.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C