Na A4 przybywa bramek do szybkich płatności automatycznych

C
A4 Katowice-Kraków: Zmiana ruchu

13-06-2022

Koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków na obu placach poboru opłat, w Mysłowicach i w Balicach, uruchomił dodatkowe bramki z przeznaczeniem wyłącznie dla płatności automatycznych.

Obecnie dostępne są już po trzy linie obsługi błyskawicznych przejazdów z aplikacjami i elektronicznym poborem opłat A4Go i Telepass w każdym kierunku, w tym osobna dla pojazdów ciężarowych. Kierowcy wybierający automatyczne metody wnoszenia opłat za przejazdy podróżują koncesyjnym odcinkiem A4 szybciej i – w przypadku pojazdów kat. 1 – również dużo taniej.

Wychodząc naprzeciw postulatom kierowców, zarządzająca odcinkiem A4 Katowice-Kraków spółka Stalexport Autostrada Małopolska zdecydowała się zmienić organizację ruchu na placach poboru opłat w Mysłowicach i w Balicach. Obok funkcjonującej od grudnia 2016 r. linii „pomarańczowej” – skrajnej lewej bramki tylko dla pojazdów osobowych korzystających z videotollingu i A4Go, dla tych rodzajów płatności przeznaczono właśnie dwie kolejne linie. Jedna z nich obsługuje pojazdy osobowe i ciężarowe, a druga tylko pojazdy ciężarowe. Te dwa dodatkowe pasy funkcjonują jako automatyczne w sytuacji dużego natężenia ruchu pojazdów z aplikacjami i elektronicznym poborem opłat.

– Wprowadzając videotolling zapowiadaliśmy, że jeśli odsetek przejazdów z płatnościami automatycznymi będzie wzrastał, przeznaczymy tej metodzie płatności kolejne bramki. Trzy pasy dla płatności automatycznych to kolejny krok w kierunku zwiększenia przepustowości placów poboru opłat naszej autostrady, ważny zwłaszcza w kontekście zbliżającego się sezonu urlopowego i wzmożonego ruchu. Kierowcy samochodów ciężarowych, którzy wybierają metody automatyczne, podobnie jak wcześniej kierowcy osobówek, zyskali osobną bramkę. Mamy nadzieję, że to jeszcze bardziej usprawni ruch i pozwoli docenić komfort przejazdów z aplikacjami i A4Go – mówi Rafał Czechowski, rzecznik pasowy SAM SA.

Rezygnacja z płatności gotówką lub kartą na rzecz automatycznych metod poboru opłat niesie ze sobą szereg korzyści. Przejazdy automatyczne są nie tylko dużo szybsze m.in. dzięki osobnym, pomarańczowym pasom, ale też w przypadku samochodów osobowych tańsze o 25%, co w skali miesiąca i częstych podróży niesie ze sobą znaczną oszczędność.

Od 4 lipca 2022 r., mimo zapowiadanych zmian w cenniku, zwiększających stawkę dla kat. 1 do 13 zł, opłaty dla transakcji automatycznych nadal będą o 3 zł niższe, czyli wyniosą 10 zł na każdym placu poboru. Taka stawka za przejazd obowiązywała w przypadku samochodów osobowych siedem lat temu.

Podróżujący autostradą A4 Katowice-Kraków mogą wybrać, czy chcą korzystać z elektronicznego poboru opłat A4Go, czy też zdecydować się na powiązany z aplikacjami videotolling, oparty na odczycie tablicy rejestracyjnej i wymagający tylko zarejestrowania się w pobranej na telefon aplikacji. Koncesjonariusz stale poszerza możliwość wyboru dostępnych operatorów videotollingu. W tej chwili na A4 Katowice-Kraków obsługiwane są aplikacje: Autopay, SkyCash, mPay, IKO. Videotolling jest też powiązany z kartami Orlen Flota.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C