Zapotrzebowanie na przewozy 20% wyższe niż rok temu

C

05-07-2021

Według raportu Oferteo.pl branża transportowa odżywa po pandemii. W marcu 2021 roku zapotrzebowanie na usługi przewozowe było już o 40% większe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Branża transportowa poważnie ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa. W 2020 roku kierowcy tracili pracę częściej niż pracownicy innych sektorów. Sytuacja nieco się jednak ustabilizowała jak wynika z raportu Oferteo.pl. Najpopularniejsze kierunki eksportu z Polski to Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Francja.

 

Winna pandemia

PROMOCJA

PROMOCJA

Transport to branża, która bardzo dotkliwie odczuła skutki pandemii. W badaniu przeprowadzonym przez Oferteo.pl, polski serwis łączący poszukujących usług z ich dostawcami, do zwolnień pracowników przyznała się połowa właścicieli firm przewozowych pracujących międzynarodowo oraz 42% przedsiębiorców zajmujących się transportem krajowym.

Przyglądając się danym zgromadzonym przez serwis, widać, że popyt na usługi transportowe zmniejszył się znacząco na samym początku pandemii w 2020 roku. Wpływ na to miały w dużej mierze przepisy ograniczające przemieszczanie się między granicami, a tym samym utrudniające transport międzynarodowy. Sytuacja zmieniła się w czerwcu, kiedy obostrzenia zaczęto stopniowo znosić. Wysokie zapotrzebowanie na usługi transportowe utrzymywało się od czerwca do października i zmniejszyło się dopiero jesienią. W tym roku już od marca możemy obserwować duże zainteresowanie na rynku przewozów, w marcu 2021 było one aż o 40% większe niż w tym samym miesiącu 2020 roku.

Biorąc pod uwagę cały okres od początku stycznia do końca kwietnia 2021, Oferteo odnotowało o 20% więcej zapytań niż w 2020.

 

Do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji

Większość, bo aż 87% ładunków odbieranych w Polsce, pozostaje w kraju, a ich transport odbywa się jedynie między miastami lub województwami. Wśród tych, które przekraczały granice od początku 2020 roku, najpopularniejszymi kierunkami eksportu były Niemcy (41%), Wielka Brytania (16%) oraz Holandia i Francja (po 6%). Na kolejnych miejscach znalazły się kraje takie jak: Szwecja, Belgia, Włochy, Austria i Czechy.

Czołówka wygląda podobnie w przypadku importu. Najczęściej sprowadzano towary z Niemiec (53%), Wielkiej Brytanii (20%) i Francji (5%).

 

Jakie samochody?

Najpopularniejszymi pojazdami wykorzystywanymi w transporcie są od lat samochody typu plandeka/kurtyna/mega. W tym roku stanowiły one 35% wszystkich wybieranych przez zleceniodawców. W 29% przypadków towary przewożono w busach, 9% w meblowozach, a 7% badanych wykorzystało lawetę.

– Uderzenie pandemii i wprowadzone restrykcje chwilowo wstrzymały zapotrzebowanie na usługi przewozowe, jednak po poluzowaniu obostrzeń rynek ten powrócił na tor dynamicznego rozwoju. Walka przedsiębiorców o klienta może być bardzo korzystna dla zleceniodawców – zauważa Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Wybierając przewoźnika, któremu chcemy zlecić wykonanie usługi, warto zapoznać się z ofertami możliwie dużej liczby firm. Pod uwagę poza ceną i dostępnym terminem, dobrze jest wziąć też stan floty, doświadczenie kierowców oraz opinie poprzednich klientów.

 

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 23 000 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl od stycznia 2020 roku do kwietnia 2021 roku przez podmioty poszukujące usług transportowych.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C